9 czerwca 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google

Sitemapy są wykorzystywane przez webmasterów do informowania przegląderek internetowych o zasobach stron internetowych – jednak wbrew panującym opiniom sitemapy nie są niezbędne w procesie indeksowania stron.

Dla Google, przy podjęciu decyzji o tym, czy zaindeksować daną stronę w obrębie witryny, czy też nie, ważniejsza od obecności w pliku sitemap.xml jest jakość docelowego adresu url, treść, jaką pod nim znajdziemy, oraz właściwe linkowanie wewnętrzne

I tak mała strona nie potrzebuje w ogóle mieć sitemapy, zaś większe potrafią świetnie sobie radzić nawet wtedy, gdy składają się z paru tysięcy stron.

Dodanie słabej strony do sitemapy nie gwarantuje jej indeksacji

Należy wspomnieć, że niektórzy webmasterzy mający problemy z indeksowaniem zasobów swoich witryn tworzą sitemapy, do których wgrywają niezaindeksowane strony, licząc na to, że dzięki temu Google szybciej je zaindeksuje – to jednak nie działa, o czym pisałem w innym wpisie.

W przyspieszaniu indeksacji strony o niskiej jakości nie działa też zapraszanie “z uporem maniaka” Googlebota na taką stronę – nawet, jak już ją zaindeksuje, to i tak, z dużą dozą prawdopodobieństwa, równie szybko usunie ją z indeksu :)

Jak dodać do sitemapy więcej niż 50.000 urli

Plik sitemapy ma limit – możemy dodać do niego tylko 50.000 adresów

Jeżeli mamy stronę, która jest większa, mamy dwa rozwiązania

 1. możemy stworzyć kilka plików sitemap – np. każda sitemapa na osobna kategorię w sklepie/blogu
 2. strorzyć plik index, który będzie zawierał w sobie odnośniki do właściwych plików

Zaletą drugiego rozwiązania jest to, że podajemy w Search Console tylko jedną sitemapę, nie musimy wgrywać/pamiętać o dodawaniu ręcznym kolejnych plików, w miarę,  jak byłyby tworzone.

Sietampy należy tworzyć automatycznie

Ręcznie możemy stworzyć taki plik, jak mamy stronę nową, nie planujemy jej rozwijać (lub rzadko dokonujemy na niej zmian) .

W innym przypadku należy skorzystać z rozwiązań automatyzujących pracę, aby to narzędzia, a nie my, były odpowiedzialne za aktualizowanie plików sitemap.xml – takie rozwiązania posiadają praktycznie wszystkie systemy CMS; w przypadku WordPressa wystarczy np. ściągnąć jedną z wielu dostępmnych wtyczek, skonfigurować ją, uruchomić i … zapomnieć o mapach :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii