Wyszukiwarka Google

Jak dodać za pomocą sitemap’y więcej niż 50.000 adresów url

Sitemapy są wykorzystywane przez webmasterów do informowania przegląderek internetowych o zasobach stron internetowych – jednak wbrew panującym opiniom sitemapy nie są niezbędne w procesie indeksowania stron.

Dla Google, przy podjęciu decyzji o tym, czy zaindeksować daną stronę w obrębie witryny, czy też nie, ważniejsza od obecności w pliku sitemap.xml jest jakość docelowego adresu url, treść, jaką pod nim znajdziemy, oraz właściwe linkowanie wewnętrzne

I tak mała strona nie potrzebuje w ogóle mieć sitemapy, zaś większe potrafią świetnie sobie radzić nawet wtedy, gdy składają się z paru tysięcy stron.

Dodanie słabej strony do sitemapy nie gwarantuje jej indeksacji

Należy wspomnieć, że niektórzy webmasterzy mający problemy z indeksowaniem zasobów swoich witryn tworzą sitemapy, do których wgrywają niezaindeksowane strony, licząc na to, że dzięki temu Google szybciej je zaindeksuje – to jednak nie działa, o czym pisałem w innym wpisie.

W przyspieszaniu indeksacji strony o niskiej jakości nie działa też zapraszanie „z uporem maniaka” Googlebota na taką stronę – nawet, jak już ją zaindeksuje, to i tak, z dużą dozą prawdopodobieństwa, równie szybko usunie ją z indeksu :)

Jak dodać do sitemapy więcej niż 50.000 urli

Plik sitemapy ma limit – możemy dodać do niego tylko 50.000 adresów

Jeżeli mamy stronę, która jest większa, mamy dwa rozwiązania

  1. możemy stworzyć kilka plików sitemap – np. każda sitemapa na osobna kategorię w sklepie/blogu
  2. strorzyć plik index, który będzie zawierał w sobie odnośniki do właściwych plików

Zaletą drugiego rozwiązania jest to, że podajemy w Search Console tylko jedną sitemapę, nie musimy wgrywać/pamiętać o dodawaniu ręcznym kolejnych plików, w miarę,  jak byłyby tworzone.

Sietampy należy tworzyć automatycznie

Ręcznie możemy stworzyć taki plik, jak mamy stronę nową, nie planujemy jej rozwijać (lub rzadko dokonujemy na niej zmian) .

W innym przypadku należy skorzystać z rozwiązań automatyzujących pracę, aby to narzędzia, a nie my, były odpowiedzialne za aktualizowanie plików sitemap.xml – takie rozwiązania posiadają praktycznie wszystkie systemy CMS; w przypadku WordPressa wystarczy np. ściągnąć jedną z wielu dostępmnych wtyczek, skonfigurować ją, uruchomić i … zapomnieć o mapach :)

 

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *