24 marca 2014
Search Console

@Glowimages 312709. Aby napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie oraz wgrać do disavow tool’a plik z linkami do zrzeczenia należy mieć dostęp do domeny na poziomie właściciela witryny. Jest kilka metod uzyskania takiego dostępu – wgranie pliku na serwer, użycie kodu Google Analytics, meta tagu (użycie menedżera tagów Google) czy dodanie odpowiedniego rekordu TXT w domenie.

Jeżeli dostęp “właścicielski” ma jedna osoba, to … nie ma rady, musi przejść przez jeden z w/w kroków. Nierzadko niesie to za sobą poniesienie takiego nakładu czasu, że wiele osób cieszy się mając to już za sobą. I wszystko jest OK do czasu, jak (odpukać) strona dostanie filtr i trzeba ją z niego wyciągnąć. Jeżeli ktoś nie chce mieć z do czynienia ze żmudnym procesem analizy linków (lub też nie potrafi tego zrobić) niestety, ale musi udzielić dostępu do strony “nowemu właścicielowi”, używając jednej z w/w metod LUB wykorzystać mało znane rozwiązanie, bardzo ułatwiające życie.

Dostęp właścicielski możemy udzielić za pomocą Narzędzi dla Webmasterów za pomocą adresu email osoby, której ten dostęp udzielamy, pod jednym warunkiem – email znajduje się

  1. albo w domenie gmail.com
  2. albo w domenie dodanej do GoogleApps

Jak wygląda procedura dodania “nowego” właściciela?

Klikamy w “zębate kółeczko” w prawym górnym rogu ekranu a następnie w pozycję “Użytkownicy i właściciele witryny”

Weryfikacja włąściciela domeny w Narzędziach Google dla Webmasterów

Następnie przechodzimy do “Zarządzaj właścicielami witryny”

Zarządzanie włąścicielami witryny w Narzędziach Google dla Webmasterów

aby w ostatnim kroku dodać nowego właściciela, wpisując odpowiedni adres email (czyli login do konta Google, dla którego przydzielany jest dostęp) i … to wszystko.

Na tym etapie zobaczmy, czy czasem ktoś nie powinien mieć dostępu do strony – nadal zdecydowana większość właścicieli przyznaje dostępy do swojej strony, ale z ich cofnięciem “jest już problem”…

Dlaczego polecam opisane rozwiązanie?

Z prostej przyczyny – a właściwie dwóch:

  1. właściciel witryny nie musi wgrywać pliku na serwer, wklejać meta tagu itp. – wiem, że dla osób związanych z SEO to nie brzmi wiarygodnie, ale … to tylko my logujemy się tam po kilka razy dziennie :)
  2. łatwo odpiąć “nowego” właściciela – wystarczy cofnąć mu weryfikację.

Oczywiście metoda opisana we wpisie zadziała tylko w sytuacji, w której ktoś już dodał siebie wcześniej do Narzędzi – to ta bowiem osoba musi dodać nowego właściciela “z palca”. Jeżeli ktoś chce, abyśmy wykonali mu analizę i nie wie, co to są Narzędzia dla Webmasterów, to oczywiście nie skorzystamy z opisanej we wpisie procedury.

Przy okazji uczulam właścicieli stron na kilka kwestii

  1. szanujmy dostęp do konta Google – niestety, nadal mało osób wie, że login i hasło w usługach Google jest wspólne – dając komuś dane do logowania automatycznie “wpuszczamy” obcą osobę na … Gmaila, Google Analytics, Adwords, Picassa… Rzeczą nie do pomyślenia jest przesyłanie komukolwiek loginu i hasła !!!
  2. aby dokonać analizy linków wystarczy przyznać dostęp ograniczony do strony – jak jednak nie chcemy kogoś jednak wpuścić na konto (w dostępie ograniczonym uzyskuje się też dostępy chociażby do statystyk związanych z ruchem z SERPów) zawsze można wygenerować plik z danymi, który zostanie przekazany osobie, która dokonywać będzie analizy profilu linków przychodzących)
  3. nie trzeba udzielać pełnego dostępu do strony jeżeli strona znajduje się w filtrze i trzeba napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie oraz wgrać plik do disavow toola – wkleić prośbę o ponowne rozpatrzenie czy wgrać plik zrzeczenia można samodzielnie – to naprawdę nie jest nic trudnego. Jak osoba, która będzie miała wykonać taką analizę, będzie nalegała na dostęp właścicielski, zasłaniając się know-how,  to … sugeruję zmienić “specjalistę”.

Mam nadzieję, że opisany sposób weryfikacji ułatwi życie właścicielom stron – a przy okazji uczuli ich na to, komu przydzielają dostęp do kluczowych informacji związanych ze stroną.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Seowordpress 25 marca 2014, 9:12

Fajnie :). Jeżeli chodzi jednak o punkt 3 w uczuleniach ;). To nadanie uprawnień właściciela niestety w większości przypadków okazuje się niezbędny przy disavow/RR z tego względu, że mimo prowadzenia klienta “za rączkę” zawsze coś zrobi nie tak :).

Sebastian Miśniakiewicz 26 marca 2014, 15:20

No, niektórzy są bardzo wyczuleni – po tym, jak kilka razy zrobieni zostali “na szaro” wolą się pomęczyć, ale nie dawać nikomu dostępu do NDW :)

ArganoPL 26 marca 2014, 14:59

Hej Sebastianie.

Nie spodziewałem się, że dodanie nowego właściciela do GWT może wymagać tworzenia wpisu o charakterze poradnikowym nawet dla początkujących :D Mam jednak inny temat w głowie teraz a raczej pytanie. Czy i jak mogę wykryć, że ktoś ustawił do jakiejś tam mojej domeny x przekierowanie 301 od siebie?

Sebastian Miśniakiewicz 26 marca 2014, 15:20

Zanim go napisałem rozmawiałe m z kilkoma osobami i … o tym nie wiedziały. Więc jak one nie wiedziały, to tym bardziej ktoś niezwiązany z SEO :)
CO do odpowiedzi – niedługo napisze o tym na blogu; na chwilę obecną pokaże Ci to Ahrefs, ale to nie jest zbyt dobre rozwiązanie, bo bota można oślepić :)

ArganoPL 27 marca 2014, 14:11

Chyba udało mi się oślepić tego robota :D a co by się stało jakby mieć tak 30 zafiltrowanych i barrrrrdzo niegrzecznych spamerskich domen i przekierować 301 je do domeny-ofiary? Nawiązuję do ostatniego tekstu Lexy na FB….

ArganoPL 2 kwietnia 2014, 13:41

No patrz a już myślałem, że mnie zbanowałeś za moją dociekliwość :P Dobrze się stało bo mam coś co nawiązuje do ostatniego pytania jakie Ci zadałem: http://www.seoparty.net/news/artykuly/wykonczylem_domene_o_depozycjonowaniu_slow_kilka

Tomek chyba zniszczył system…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii