12 października 2010
Wyszukiwarka Google

Rich snippets to temat nowy, który pojawił się w Google stosunkowo niedawno. Jest to dodatkowa informacja w postaci tekstu lub grafiki pojawiające się w wynikach wyszukiwania. Funkcjonalność ta pozwala na wyświetlenie np. ceny produktu, ilości ocen jakie dany wpis na blogu otrzymał od Użytkowników itp. Informacje te pojawiają się w dodatkowej linii w SERPach, pomiędzy tytułem wyniku, a jego opisem. Aby wskazać Google, co ma się znajdować w tej dodatkowej linii, musimy w odpowiedni sposób zaznaczyć taki tekst na stronie, poprzez np. zastosowanie standardu RFT. Dane te możemy też oznaczyć przy pomocy mikroformatów lub mikrodanych.

Oczywiście, jak to często z nowością bywa, nie była dostępna od razu na naszym rynku. Pomimo, że możemy ich używać już od prawie pł roku, to jednak na chwilę obecną nadal rzadko widuję je w SERPach – zapewne to zmieni się w miarę upływu czasu. Warto zatem może zwrócić uwagę na pytanie, które pojawia się często na różnych forach poświęconych optymalizacji stron internetowych – jak długo trzeba czekać na wyświetlenie się rich snippets?

Otóż od wypełnienia formularza zgłoszeniowego do momentu ich pojawienia się należy czekać około miesiąca – lub dłużej (do dwóch). Ważne – aby zgłoszenie zostało zaakceptowane należy pamiętać, aby nie stosować w zgłoszeniu … ukrytego tekstu :)

Są jeszcze dwie ważne kwestie, o których koniecznie należy pamiętać.

Po pierwsze, aby RS wyświetlały się, musimy na stronie zaznaczyć we właściwy sposób informacje, które chcemy, aby się tam znalazły (np. oceny użytkowników).

I po drugie – fakt ich oznaczenia nie oznacza automatycznie, że Google zacznie je wyświetlać :)

Na całe szczęście na stronie Rich Snippets Testing Tool możemy sprawdzić, jak Google będzie je wyświetlać. Mało tego – system poinformuje nas, gdy popełniliśmy błąd w oznaczeniu tekstu i od razu wskaże nam jego zalecane rozwiązanie :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Anitel 9 lipca 2011, 17:02

  W tej chwili wszystkie liczące się wyszukiwarki uzgodniły, że wspieranym formatem dla Rich Snippets będą dane MicroData.

  Niestety dla WP wciąż brak stosownego pluginu w repozytorium, wspierającego właśnie ten standard.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii