Wyszukiwarka Google

Jak chronić bloga przed hakerami

Dobry blog jest na wagę złota. Jak to jednak bywa w Internecie, każda strona może stać się ofiarą ataku hakera. W tej kwestii zadano pytanie samemu Mattowi, które brzmiało:

„Właśnie byłem na Twoim blogu i zauważyłem, że stoi on na WordPressie. Co robisz, aby chronić go przed atakami hakerów? Pytam, bo od kiedy w zeszłym miesiącu uzyskałem PageRank 5 na swoim blogu, to w każdej minucie mam wiele prób włamania się na stronę”.

No cóż, od kiedy WordPress stał się popularny i rozpowszechniony na całym świecie, strony na nim postawione są obiektem coraz częstszych ataków hakerów, zwłaszcza jak widzą oni, że osoby prowadzą swoje blogi na starszych wersjach skryptu, które są bardziej narażone na atak. To, co Matt robi w pierwszej kolejności, to dba o to, aby mieć zawsze wgrane najnowsze uaktualnienie skryptu.

Inna ważna rzecz, to umożliwienie logowania się do katalogu administracyjnego WordPressa tylko ze ściśle zdefiniowanych adresów IP, z tzw. „białej listy”. Jeżeli wiemy, że będziemy łączyć się z naszym blogiem np. tylko z domu i z pracy, gdzie mamy stałe IP’ki, to wprowadzenie ich na „białą listę” uniemożliwi hakerom zalogowanie się do części administracyjnej bloga.

I kolejna kwestia – relatywnie długie hasło :).

Oczywiście, jeżeli ktoś włamie się na serwer providera i hasło zostanie przechwycone, to … niestety  włamania nie da się uniknąć. Zabezpieczając się jednak w w/w sposób minimalizujemy ryzyko włamania na bloga – nawet, jak jest on postawiony na tak popularnym skrypcie, jak WordPress.

GD Star Rating
loading...
Jak chronić bloga przed hakerami, Jak chronić bloga przed hakerami, 9.4 out of 10 based on 5 ratings Jak chronić bloga przed hakerami

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Lech Krupa 8 lipca 2010, 10:35

To dobry temat na osobny art./poradnik.
Zabezpieczyć trzeba też:
– serwer MySQL (mocne hasło do bazy),
– zmienić adres panelu logowania do panelu admina,
– może https,…

Przemek Szczech 23 lipca 2011, 21:24

wszystko fajnie, tylko dlaczego nie mogę subskrybować bloga na adres email :) weż proszę dodaj na feadburner ta opcję ;) i daj znać :)

Seo-Profi 23 lipca 2011, 21:32

Możesz korzystać z RSS’a :) Nie myślałem o udostępnianiu bloga via email – jeżeli treść jest ciekawe od czasu do czasu możesz tutaj wpaść :)

Marcin 31 lipca 2011, 20:24

W jaki sposób zdefiniować tę białą listę?

Seo-Profi 31 lipca 2011, 21:24

Przyznam, że nie robiłem tego do tej pory. Zapewne da radę znaleźć jakąś wtyczkę – albo ustawić odpowiedni zapis w htaccessie.

Przemek Szczech 31 lipca 2011, 21:26

Wystarczy na feadburnerze uruchomić opcję na email’a. by subskrybować przez email. Bo chcę subskrybować ale nie przez czytnik rrs, tylko na emaila :)

Seo-Profi 1 sierpnia 2011, 0:32

Na chwilę obecną nie planuję takiej funkcjonalności. Strona będzie rozwijana i, jak przy każdym blogu, zależy mi na odwiedzinach :). Możesz jednak skorzystać z facebookowej tablicy czy powiadomień na Twittera czy blipa – coś z tej trójki na pewno używasz :)

Stefan 19 lutego 2013, 23:42

A ostatnim czasie pewna firma napisała i opublikowała do ściągnięcia za darmo monitoring przekierowań i zmiany title stron… tylko za nic nie mogę tego teraz znaleźć. ktoś pamięta?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *