Search Console

Jak bezpiecznie dać komuś dostęp do Narzędzi Google dla Webmasterów

Coraz więcej osób korzysta z Narzędzi dla Webmasterów. Rozbudowując ilość dostępnych funkcji Google pozwala webmasterom coraz lepiej zarządzać stanem „zdrowia” swojej strony, skutecznie eliminując, lub przynajmniej ograniczając, rolę komercyjnych narzędzi służących do dbania o jakość naszej strony.

Krótko przypomnę, że aby zacząć korzystać z Narzędzi należy dodać tam swoją domenę i ją zweryfikować. Jest kilka sposobów weryfikacji, z których preferuję (przyzwyczajenie?) wgranie pliku weryfikacyjnego na serwer. Do innych należą:

Weryfikacja wśasnosci domeny w Narzędziach Google dla Webmasterów - metodyNo dobrze – a co w sytuacji, gdy chcemy dać komuś dostęp do naszej, już zweryfikowanej witryny?

Można – i wiele osób tak robi – skorzystać z w/w opcji. Jednak od pewnego czasu mamy dostępną bardzo użyteczną funkcję – dodanie nowego użytkownika. Czym się różni taki dostęp od wcześniej przeze mnie przedstawionego? Otóż mamy pewność, że tylko my posiadamy dostęp do wszystkich opcji w Narzędziach – i np. to my zarządzamy użytkownikami czy możemy zmienić adres naszej domeny.

Aby przyznać komuś dostęp na stronie głównej Narzędzi klikamy w „Zarządzaj witryną”

Dodanie nowego użytkownika w Narzędziach Google dla Webmasterów

Przechodzimy następnie do panelu z użytkownikami, gdzie po kliknięciu w odpowiedni przycisk

wpisujemy adres email osoby, która będzie miała dostęp do naszej domeny. Adres email musi być wpisany taki, z którym skojarzone jest konto Google nowego użytkownika. Po zatwierdzeniu zobaczy on od razu w „swoich” Narzędziach naszą domenę.

Należy zwrócić, na etapie dodawania użytkownika, uwagę na rodzaj dostępu – może być on pełen lub ograniczony; przy czym pełen nie oznacza, że taka osoba będzie mogła zrobić „wszystko z naszą domeną”. Poniżej zestawienie pokazujące możliwości, jakie ma właściciel domeny oraz osoby z różnymi uprawnieniami (więcej szczegółów w materiałach Pomocy Google).

Uprawnienia użytkowników i właściciela w Narzędziach Google dla Webmasterów - zestawienie różnicZachęcam do używania tej opcji w sytuacji, gdy dajemy komuś dostęp do Narzędzi dla wybranej domeny. Metoda jest prosta, nie trzeba nic nigdzie wgrywać i tłumaczyć Klientowi, dlaczego musi on wgrać „jakiś plik” na swoim serwerze. Zaś właściciel domeny ma pewność, że … „inny właściciel” go nie skasuje :)

GD Star Rating
loading...
Jak bezpiecznie dać komuś dostęp do Narzędzi Google dla Webmasterów, Jak bezpiecznie dać komuś dostęp do Narzędzi Google dla Webmasterów, 8.3 out of 10 based on 6 ratings Jak bezpiecznie dać komuś dostęp do Narzędzi Google dla Webmasterów

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1377 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *