12 września 2013
Filtry, bany

O tym, że nie warto lekceważyć powiadomienia, jakie możemy otrzymać w Narzędziach

dzialania-reczne-nie-strona

wiemy od dawna. Potwierdził to wczoraj Kaspar Szymański na Google+ – radząc webmasterom, że takie powiadomienie należy “wziąć to sobie do serca”. Bo skończyć się może to za jakiś czas filtrem.

A fellow industry man asked me for #advice regarding a spammy backlink warning he got through #Google #WebmasterTools. Since the manual action was applied to back links only, there was no need for action or so he assumed. Nothing further from the truth! It is very important to take such warnings seriously. They are not sent likely and should be considered a wake up call. If received first thing to do is to take a long, hard look at the site’s backlink profile and compare it against Google Webmaster Guidelines.

Kiedyś, jak jeszcze w Narzędziach nie widzieliśmy informacji o filtrze ręcznym, komunikat ten wprowadzał w błąd – osoby, które go dostały, wysyłając “na wszelki wypadek” RR, dostawały w odpowiedzi informację o tym, że …. na ich stronę jest nałożony filtr. Nie wiem, na ile był to bug w treści komunikatu od Google – nieważne, było, minęło. Jak jest dzisiaj?

Moim zdaniem obecnie te dwie kwestie – filtr za linki o ostrzeżenie (też za linki) są od siebie wyraźnie oddzielone. Dowód poniżej

dzialania-reczne-i-ostrzezenie

Zrzut z Narzędzi dla jednej witryny – wyraźnie widać, że witryna ma zarówno filtr ręczny, jak i podjęto działania nie przeciwko witrynie, ale odnośnikom.

Przypominam przy okazji, że nie wyślemy już do Google prośby o ponowne rozpatrzenie “ot tak” – teraz można to zrobić tylko w sytuacji, gdy witryna ma ręczny filtr. Uważam to za dobre rozwiązanie – oszczędza to czas i Google, i webmasterom. System nie musi wysyłać komunikatów – a webmaster nie musi pisać RR z pytaniem, czy ma filtr, i czekać na odpowiedź – wchodzi po prostu w Narzędzia dla Webmasterów i patrzy, czy ma coś w pozycji Działania ręczne.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Jan Seroka 12 września 2013, 9:36

  Sebastian, a propos “Działań ręcznych”. Kilka tygodni temu, w połowie sierpnia, zauważyłem w GWT we wspomnianej sekcji informację o podjętych działaniach z powodu “strony o niskiej jakości”. I rzeczywiście, kilka stron takich mam. Nie polemizuję.

  Po powrocie z urlopu, po przeżyciu około tygodniowych problemów z przeniesieniem serwera i niedostępnością strony, chciałem się za sprawę zabrać i zawalczyć o usunięcie filtra. Ze zdziwieniem zauważyłem, że informacja o działaniach ręcznych z powodu niskiej jakości strony zniknęła. Ze wszystkich 5-7 moich stron.

  Jak powinienem to sobie tłumaczyć?

  Sebastian Miśniakiewicz 12 września 2013, 10:00

  Ale dostałeś który komunikat – z tej grafiki, gdzie są dwa?
  Pierwszy – o filtrze – czy drugi – “żółtą kartkę”?

  Jan Seroka 12 września 2013, 10:13

  Nie tyle ‘dostałem’, co ‘znalazłem’… Po kolei:

  To serwisy, na których 5-7 lat temu były dobre, porządne, popularne serwisy. A potem zabrakło czasu i inwencji na rozwój i wrzuciłem po prostu forum dyskusyjne. W dodatku zautomatyzowane. Z czasem statystyki spadły. I tak te serwisy zostawiłem.

  Kilka miesięcy temu zaczałem serwisy odnawiać. Zmieniła się treść, zniknęło wspomniane śmieciowe forum, pojawiły się aktualizacje co kilka dni.

  I teraz, przeglądając ‘Działania ręczne’ w tych serwisach, znalazłem informację w sekcji ‘Dopasowanie w całej witrynie’ o ‘witrynie słabej jakości’ – lub jakoś tak.

  Potem była reszta urlopu, zaraz po urlopie problemy z serwerem, niedostępność stron i… teraz informacja zniknęła. Pusto.

  Czy kilkudniowa niedostępność serwisów (i zmiana IP?) pobudziła mechanizmy Google do sprawdzenia zasadności karania strony? I do uzasadnionego zdjęcia restrykcji?

  Sebastian Miśniakiewicz 12 września 2013, 10:23

  ” ‚Dopasowanie w całej witrynie’ o ‚witrynie słabej jakości’ – lub jakoś tak.”

  To tylko “przystawka” – danie główne jest później. Nie wiemy zatem, jaki był komunikat dokładnie. Możłiwe, że był filtr za linki wychodzące, filtr ustawiony jako odnawiający się np. co miesiąc – bo Google dając filtr często ustawia automatyczną prolongate na końcu okresu, jak webmaster się nie poprawi :)

  Jan Seroka 12 września 2013, 10:31

  Nie, nie – nie było słowa o linkach. Komunikat był absolutnie jednoznaczny – mówiący wyłącznie o stronie słabej jakości. W tekście były przykłady rodzajów – strony zautomatyzowane, strony przejściowe, afiliacje, itp.

  Ja nie mam wątpliwości co do treści – była jednoznaczna i słuszna. Chciałem zapytać o powód zniknięcia – pisząc o automatycznym odnawianiu odpowiedziałeś. Dzięki!

  Sebastian Miśniakiewicz 12 września 2013, 12:22

  Aha – no to cieszę się, że masz odpowiedź – powodzenia w rozwoju strony :)

  Anmato 12 września 2013, 10:38

  Ale w GWT nie ma dalej info o filtrach algorytmicznych wiec nie ma co sie cieszyć.

  Sebastian Miśniakiewicz 12 września 2013, 12:22

  Mam wrażenie, że kiedyś będą – bo takie komunikaty byłyby bardzo przydatne.
  BTW – DT też miało nie być :)

  webmater102 9 października 2013, 14:30

  Witam,

  Więc mając taką sytuacje:
  http://prntscr.com/1w849v

  1. Nie uzyskam próbki nienaturalnych linków?

  2. Wraz z prośbą o ponowne rozpatrzenie opisywać co usunąłem itp. czy za pierwszym razem spróbować po prostu zrobić rozpatrzenie?

  Sebastian Miśniakiewicz 11 października 2013, 11:31

  ad 1) Nie uzyskasz
  ad 2) WGraj DT i napisz, że “to nie Ty” – jak to nie Ty…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii