Wyszukiwarka Google
10 maja 2011

Na chwilę obecną, jak wiadomo, Google nie za dobrze radzi sobie z indeksowanie stron wykonanych w tej technologii. Aby to zmienić cały czas zespół ludzi w Google pracuje nad zmianą takiego stanu rzeczy. Cel na rok 2011 jest niezmienny z tym, który ustalono w 2010 – w wyniku prac inżynierów Google chce byc w stanie jak najlepiej rozumieć i indeksować strony wykonane w AJAX czy używające dużej ilości JavaScript’u. To samo dotyczy flashu (jak wiadomo, na chwilę obecną strona wykonana całkowicie w technologii flash zawsze „przegra” w SERPach ze stroną wykonaną w html’u czy php).

Posiadając stronę wykonaną w AJAX należy pamiętać, że w indeksowaniu jej przez Google pomaga zachowanie standardu, który objawia się używaniem zamiast znaku „#” kombinacji „#!”. Taki zapis jest sygnałem dla robotów, niejako „zaproszeniem”, do indeksowania. Przedstawione rozwiązanie obecnie stosują Twitter i Facebook :). Aby zwiększyć widoczność w SERPach treści zawartych w AJAX można wykorzystywać także link np. w opisie treści wideo zawartej na stronie.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

imb 20 czerwca 2011, 16:57

Indeksowanie swoją drogą, jednak nie raz spotkałem się z osobami, które mają pozakładane blokowanie skryptów i wyłączoną obsługę JS. I nie chcą tego zmienić, twierdząc, że to ze względów na bezpieczeństwo. Wiele, zwłaszcza nowszych stron, nie funkcjonuje u nich kompletnie. Projektując stronę zazwyczaj staram się stworzyć alternatywne rozwiązanie, jakim są zwykłe adresy umieszczone w href=”” i blokowanie ich wykonania za pomocą JS. Podobnie z wykrywaniem czy przeglądarka ma obsługuje JS, czy nie – jak nie to pliki zewnętrzne są dołączane za pomocą PHP.

Jedyna różnica pomiędzy przeglądaniem ich z włączoną obsługą JS i bez niej to przeładowywanie się w trakcie nawigacji po odnośnikach.

A co do indeksowania tych stron (w sumie wykorzystujących AJAX), myślę, że jest to najlepsze wyjście zarówno dla robotów jak i użytkownika. Przyznaję, że pracochłonne, ale jak na razie nigdy nie zawiodło.

pawelEight 22 czerwca 2011, 15:47

Właśnie chcę wdrożyć w jednym z projektów rozwiązanie o którym piszesz, będę dozgonnie wdzięczny ;) jeśli podeślesz mi linka do jakiegoś portalu, który wykonałeś w tej technologii ;)

Pozdrawiam
Paweł

Seo-Profi 22 czerwca 2011, 18:17

Niestety, nie będzie to możliwe :(. Raz – że jestem fanem prostych stron, a jak używam systemów CMS to takich jak WordPress, Joomla czy w przypadku większych rzeczy Symphony. A dwa – takie rzeczy robi programista – ja znam się na SEO, nie można być dobrym we „wszystkie klocki” :)

pawelEight 26 czerwca 2011, 19:24

No właśnie człowiek czasami za dużo chce wiedzieć, a lepiej mieć super wiedzę w jednej dziedzinie, niż umieć zrobić wiele rzeczy po łebkach, a pytanie kierowałem do osoby o nick’u:
imb

Pozdrawiam
Paweł

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii