Wyszukiwarka Google

Indeksowanie stron wykonanych w AJAX w Google

Na chwilę obecną, jak wiadomo, Google nie za dobrze radzi sobie z indeksowanie stron wykonanych w tej technologii. Aby to zmienić cały czas zespół ludzi w Google pracuje nad zmianą takiego stanu rzeczy. Cel na rok 2011 jest niezmienny z tym, który ustalono w 2010 – w wyniku prac inżynierów Google chce byc w stanie jak najlepiej rozumieć i indeksować strony wykonane w AJAX czy używające dużej ilości JavaScript’u. To samo dotyczy flashu (jak wiadomo, na chwilę obecną strona wykonana całkowicie w technologii flash zawsze “przegra” w SERPach ze stroną wykonaną w html’u czy php).

Posiadając stronę wykonaną w AJAX należy pamiętać, że w indeksowaniu jej przez Google pomaga zachowanie standardu, który objawia się używaniem zamiast znaku “#” kombinacji “#!”. Taki zapis jest sygnałem dla robotów, niejako “zaproszeniem”, do indeksowania. Przedstawione rozwiązanie obecnie stosują Twitter i Facebook :). Aby zwiększyć widoczność w SERPach treści zawartych w AJAX można wykorzystywać także link np. w opisie treści wideo zawartej na stronie.

GD Star Rating
loading...
Indeksowanie stron wykonanych w AJAX w Google, Indeksowanie stron wykonanych w AJAX w Google, 10.0 out of 10 based on 3 ratings Indeksowanie stron wykonanych w AJAX w Google

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1350 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Opinie i Komentarze

imb 20 czerwca 2011, 16:57

Indeksowanie swoją drogą, jednak nie raz spotkałem się z osobami, które mają pozakładane blokowanie skryptów i wyłączoną obsługę JS. I nie chcą tego zmienić, twierdząc, że to ze względów na bezpieczeństwo. Wiele, zwłaszcza nowszych stron, nie funkcjonuje u nich kompletnie. Projektując stronę zazwyczaj staram się stworzyć alternatywne rozwiązanie, jakim są zwykłe adresy umieszczone w href=”” i blokowanie ich wykonania za pomocą JS. Podobnie z wykrywaniem czy przeglądarka ma obsługuje JS, czy nie – jak nie to pliki zewnętrzne są dołączane za pomocą PHP.

Jedyna różnica pomiędzy przeglądaniem ich z włączoną obsługą JS i bez niej to przeładowywanie się w trakcie nawigacji po odnośnikach.

A co do indeksowania tych stron (w sumie wykorzystujących AJAX), myślę, że jest to najlepsze wyjście zarówno dla robotów jak i użytkownika. Przyznaję, że pracochłonne, ale jak na razie nigdy nie zawiodło.

pawelEight 22 czerwca 2011, 15:47

Właśnie chcę wdrożyć w jednym z projektów rozwiązanie o którym piszesz, będę dozgonnie wdzięczny ;) jeśli podeślesz mi linka do jakiegoś portalu, który wykonałeś w tej technologii ;)

Pozdrawiam
Paweł

Seo-Profi 22 czerwca 2011, 18:17

Niestety, nie będzie to możliwe :(. Raz – że jestem fanem prostych stron, a jak używam systemów CMS to takich jak WordPress, Joomla czy w przypadku większych rzeczy Symphony. A dwa – takie rzeczy robi programista – ja znam się na SEO, nie można być dobrym we “wszystkie klocki” :)

pawelEight 26 czerwca 2011, 19:24

No właśnie człowiek czasami za dużo chce wiedzieć, a lepiej mieć super wiedzę w jednej dziedzinie, niż umieć zrobić wiele rzeczy po łebkach, a pytanie kierowałem do osoby o nick’u:
imb

Pozdrawiam
Paweł

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *