powiadomienieKilka dni temu webmasterzy otrzymali powiadomienia o nieprawidłowej implementacji atrybutu hreflang z adresem URL wersji językowej lub regionalnej. Ponieważ powiadomienia złapały mnie na autostradzie we Włoszech dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby zgłębić temat.

Jak czytamy w materiałach pomocy Google poświęconych temu zagadnieniu

Jeśli masz kilka wersji językowych adresu URL, strona w każdym z języków musi identyfikować wszystkie pozostałe wersje językowe, nawet samą siebie.  Jeśli na przykład Twoja witryna zawiera treści po francusku, polsku i hiszpańsku, wersja hiszpańska musi zawierać link rel="alternate" hreflang="x" do samej siebie, a także do wersji francuskiej i polskiej. Strony w wersji francuskiej i polskiej muszą zawierać podobne odwołania do wersji francuskiej, polskiej i hiszpańskiej.

Postanowiłem sprawdzić strony, które otrzymały tego typu powiadomienie, aby zobaczyć jakie błędy zostały popełnione. Co się okazało?

Wszystkie z nich miały poprawnie wdrożone zagadnienie – kod był ok, linkowały też do siebie; diabeł jednak – a co za tym idzie błędy – tkwił w szczegółach, które przedtswić się dadzą w trzech przypadkach.

W obrębie całego serwisu wdrożono hreflanf kierujący do strony głównej

Strona główna, produkt czy kategoria – z każdego urla hreflangi kierowały do stron głównych w danym języku.

Alternatywny URL kierował do adresu, z którego ustawiono przekierowanie 301 na poprawny adres

Jak widać Google nie akceptuje w tym przypadku przekierowania 301, zgłaszając błąd adresu powrotnego – problem pojawił się na sklepie opartym o skrypt IAI-Shop.

Brak wskazania właściwej wersji językowej

Webmaster wskazał stronę główną jako właściwą dla języka amerykańskiego – en-US – a tymczasem w Search Console domena przypisana jest dla tego adresu dla Wielkiej Brytanii.

=====

Mamy zatem kolejne powiadomienie wysyłane przez Google, przydatne tym razem dla osób, które swoje strony kierują do odbiorców zagranicznych.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii