powiadomienieKilka dni temu webmasterzy otrzymali powiadomienia o nieprawidłowej implementacji atrybutu hreflang z adresem URL wersji językowej lub regionalnej. Ponieważ powiadomienia złapały mnie na autostradzie we Włoszech dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby zgłębić temat.

Jak czytamy w materiałach pomocy Google poświęconych temu zagadnieniu

Jeśli masz kilka wersji językowych adresu URL, strona w każdym z języków musi identyfikować wszystkie pozostałe wersje językowe, nawet samą siebie.  Jeśli na przykład Twoja witryna zawiera treści po francusku, polsku i hiszpańsku, wersja hiszpańska musi zawierać link rel="alternate" hreflang="x" do samej siebie, a także do wersji francuskiej i polskiej. Strony w wersji francuskiej i polskiej muszą zawierać podobne odwołania do wersji francuskiej, polskiej i hiszpańskiej.

Postanowiłem sprawdzić strony, które otrzymały tego typu powiadomienie, aby zobaczyć jakie błędy zostały popełnione. Co się okazało?

Wszystkie z nich miały poprawnie wdrożone zagadnienie – kod był ok, linkowały też do siebie; diabeł jednak – a co za tym idzie błędy – tkwił w szczegółach, które przedtswić się dadzą w trzech przypadkach.

W obrębie całego serwisu wdrożono hreflanf kierujący do strony głównej

Strona główna, produkt czy kategoria – z każdego urla hreflangi kierowały do stron głównych w danym języku.

Alternatywny URL kierował do adresu, z którego ustawiono przekierowanie 301 na poprawny adres

Jak widać Google nie akceptuje w tym przypadku przekierowania 301, zgłaszając błąd adresu powrotnego – problem pojawił się na sklepie opartym o skrypt IAI-Shop.

Brak wskazania właściwej wersji językowej

Webmaster wskazał stronę główną jako właściwą dla języka amerykańskiego – en-US – a tymczasem w Search Console domena przypisana jest dla tego adresu dla Wielkiej Brytanii.

=====

Mamy zatem kolejne powiadomienie wysyłane przez Google, przydatne tym razem dla osób, które swoje strony kierują do odbiorców zagranicznych.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii