Search Console, Wyszukiwarka Google

Incorrect hreflang implementation – powiadomienie z Google Search Console

powiadomienieKilka dni temu webmasterzy otrzymali powiadomienia o nieprawidłowej implementacji atrybutu hreflang z adresem URL wersji językowej lub regionalnej. Ponieważ powiadomienia złapały mnie na autostradzie we Włoszech dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby zgłębić temat.

Jak czytamy w materiałach pomocy Google poświęconych temu zagadnieniu

Jeśli masz kilka wersji językowych adresu URL, strona w każdym z języków musi identyfikować wszystkie pozostałe wersje językowe, nawet samą siebie.  Jeśli na przykład Twoja witryna zawiera treści po francusku, polsku i hiszpańsku, wersja hiszpańska musi zawierać link rel="alternate" hreflang="x" do samej siebie, a także do wersji francuskiej i polskiej. Strony w wersji francuskiej i polskiej muszą zawierać podobne odwołania do wersji francuskiej, polskiej i hiszpańskiej.

Postanowiłem sprawdzić strony, które otrzymały tego typu powiadomienie, aby zobaczyć jakie błędy zostały popełnione. Co się okazało?

Wszystkie z nich miały poprawnie wdrożone zagadnienie – kod był ok, linkowały też do siebie; diabeł jednak – a co za tym idzie błędy – tkwił w szczegółach, które przedtswić się dadzą w trzech przypadkach.

W obrębie całego serwisu wdrożono hreflanf kierujący do strony głównej

Strona główna, produkt czy kategoria – z każdego urla hreflangi kierowały do stron głównych w danym języku.

Alternatywny URL kierował do adresu, z którego ustawiono przekierowanie 301 na poprawny adres

Jak widać Google nie akceptuje w tym przypadku przekierowania 301, zgłaszając błąd adresu powrotnego – problem pojawił się na sklepie opartym o skrypt IAI-Shop.

Brak wskazania właściwej wersji językowej

Webmaster wskazał stronę główną jako właściwą dla języka amerykańskiego – en-US – a tymczasem w Search Console domena przypisana jest dla tego adresu dla Wielkiej Brytanii.

=====

Mamy zatem kolejne powiadomienie wysyłane przez Google, przydatne tym razem dla osób, które swoje strony kierują do odbiorców zagranicznych.

GD Star Rating
loading...
Incorrect hreflang implementation - powiadomienie z Google Search Console, Incorrect hreflang implementation - powiadomienie z Google Search Console, 3.4 out of 10 based on 8 ratings Incorrect hreflang implementation - powiadomienie z Google Search Console

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *