15 lutego 2011
Wyszukiwarka Google

Złamanie Wytycznych Google coraz częściej, w związku z ciągłym ulepszaniem algorytmu, kończy się karą, jaką wyszukiwarka nakłada na naszą stronę. Ile trwa taka kara – w jaki sposób ją można zdjąć?

Jak może nie wszyscy jeszcze wiedzą, kara za złamanie Wytycznych nakładana jest w sposób algorytmiczny lub … ręczny. Tak, ręczny także :) – odpowiedni działa w Google dbający o jakość wyników wyszukiwania – SQT (z ang. search quality team) reaguje “ręcznie” na przypadki złamania Wytycznych, zgłaszane za pośrednictwem tzw. spam raportu. Spam raporty odgrywają ważną rolę w ulepszaniu algorytmu, ponieważ to właśnie m.in. na ich podstawie inżynierowie Google ulepszają algorytm, aby system był w stanie sam wychwycić np. fakt upychania słów kluczowych i samodzielnie nałożyć “karę” – ostatnio “popularny jest” tzw. 30-dniowy filtr związany z tym przewinieniem.

Jeżeli mamy do czynienia z przewinieniem, za które kara została nałożona automatycznie przez sam algorytm system przy ponownej wizycie na stronie robota sprawdzi, czy kwestie sprzeczne z Wytycznymi nadal się znajdują na stronie i jeżeli zauważy, że jest sytuacja “wyjaśniona”, wówczas samodzielnie “przywróci” stronę do indeksu.

W przypadku ręcznych filtrów strona pojawi się w wynikach wyszukiwania po upływie ustalonego czasu, np. 30 dni. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto jest dokonać poprawek na stronie, usuwając ręcznie wskazane naruszenia – zgłoszenie faktu poprawy potrafi nieraz w ciągu kilku godzin z powrotem przywrócić stronę do indeksu.

Bardzo ważna rzecz została powiedziana na końcu wywiadu, która odpowiada na wiele pytań, jakie pojawiają się na Forum, związanych z brakiem usunięcia filtru ze strony pomimo usunięcia z niej kwestii łamiących Wytyczne. Otóż w przypadku filtru nałożonego algorytmicznie zgłoszenie strony do ponownego rozpatrzenia … nic nie da – tzn. nie spowoduje szybszego wyjścia z filtra – nawet, jak usuniemy kwestie łamiące Wytyczne. Człowiek – pracownik SQT – stoi w hierarchii “niżej niż algorytm” (ale porównanie mi wyszło…). W takiej sytuacji trzeba dać czas samemu algorytmowi, aby przy kolejnej wizycie na stronie “sprawdził” jej zgodność z Wytycznymi i w przypadku pozytywnej “identyfikacji” przywrócił ją do indeksu. Zgłoszenie “coś da”, jeżeli karę nałożył na stronę człowiek. Wówczas osoba z SQT wejdzie na stronę i … jak stwierdzi, że wszystko jest OK, to nasza witryna wróci do indeksu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Pawel 16 lutego 2011, 13:37

  Rzeczowy wpis, a gdzie widnieje informacja, że taki filtr został nałożony?

  Seo-Profi 16 lutego 2011, 17:12

  Jak jest domena zweryfikowana to dostaniemy info na email (jak go podamy) lub dostaniemy wiadomość w panelu w Narzędziach dla Webmasterów.

  Mar_Dal 28 lutego 2011, 23:15

  Chyba sobie jaja robisz z tą informacją o filtrze poprzez wiadomość w GWT. Nie ma takiej praktyki, a o samym filtrze dowiesz się jedynie na podstawie swojego doświadczenia.

  Seo-Profi 1 marca 2011, 8:36

  Zobacz sobie to: http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=0b04e6c7507c53a8&hl=pl :)
  Polecam też lekturę zagranicznych for poświęconych SEO i np. Webmasterhelp’a na Youtube – też po angielsku.
  Plus – jak napisałeś – własne doświadczenie :)

  Andrzej 19 marca 2014, 19:47

  Może trochę odgrzeje kotleta, ale jak to jest teraz z tym filtrem nałożonym przez google ? W dalszym ciągu będzie widniała informacja w panelu webmastera? Interesuje mnie ta informacja ponieważ jedna z firm pozycjonujących składając mi ofertę napisała:
  “Strona ma nałożony filtr przez Google na wyniki wyszukiwania.
  Filtr został nałożony z powodu nieprawidłowych linków prowadzących do strony.
  Najpierw należy usunąć filtr i dopiero pozycjonować stronę.
  Usunięcie filtra trwa 3 miesiące i kosztuje 460 zł netto za miesiąc.
  Bez usunięcia filtra nie ma sensu pozycjonować strony, ponieważ nic to nie da.”

  I zastanawia mnie skąd dana osoba wie, i gdzie mogę sprawdzić czy dany filtr jest nałożony, czy to swoista próba wyłudzenia pieniędzy braku wiedzy ?

  Bardzo proszę o komentarz :)

  Sebastian Miśniakiewicz 19 marca 2014, 20:41

  Hej Andrzej.
  Jak masz ręczny filtr, to wchodzisz w Narzędzia, szukasz “Działania ręczne” – i sprawdzasz, czy są nałożone, czy też nie. Jak są – zobaczysz. Jak nie – także :)
  Jak masz filtr algorytmiczny to już jest to loteria, bo … rónie dobrze strona mogła spaść bo złe linki przestały się liczyć…. Ciężko jest na 100% powiedzieć, czy masz algorytmiczny filtr, czy też nie.

  Andrzej 20 marca 2014, 9:30

  Czyli można powiedzieć, że firma trochę wróży z fusów wysnuwając teorię że mam filtr, że google ściągać będzie go 3 miesiące i koszt tego to 400+ zł miesięcznie :/

  Sebastian Miśniakiewicz 20 marca 2014, 22:52

  Nie znając szczegółów nie będę oceniał – wychodzenie z filtra to nie zawsze prosty proces.
  Zaproponowany koszt mieści się w granicach tego, ile to powinno kosztować.
  Osobiście uważam, że wyciąganie np. z filtra za 100 czy 200 zł – bo widze takie oferty, nigdy nie będzie poparte dokładną analizą, a jedynie zautomatyzowanym rpocesem – co dla strony może oznaczać konieczność dłuższego wychodzenia z filtra; w Google nie pracują idioci…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii