12 maja 2016
Branża SEO

medytacjaOd paru dni obserwuję w telewizji reklamę firmy Hosted.pl, która w ramach swojej oferty posiada usługę pozycjonowania.

Myślałem, że jak ktoś “idzie do telewizji”, to dobrze odrobi zadanie domowe i przy całej otoczce, jaka narosłą przez ostatnie lata wokół SEO, zwróci szczególną uwagę na to, aby przekaz reklamowy był “czysty”, a reklamowana usługa SEO była jak najbardziej zgodna z tzw. Wskazówkami Google dla Webmasterów.

Jak wyszło?

Postanowiłem to sprawdzić.

Gwarancja najwyższych pozycji w Google

Na stronach Pomocy Google dla Webmasterów, w dziale poświęconym zaleceniom Google odnośnie wyboru firmy SEO, znajduje się kilka ważnych wskazówek, na które powinien uważać webmaster decydując się na podpisanie umowy z firmą SEO.

Czytamy tam. m.in.

Wystrzegaj się SEO, którzy twierdzą, że gwarantują pozycję w rankingach, mają „specjalne układy z Google” lub reklamują „priorytetowe zgłaszanie” witryn do Google. Nie ma żadnego priorytetowego trybu zgłaszania do Google. W rzeczywistości jedynym sposobem zgłoszenia witryny bezpośrednio do Google jest skorzystanie ze strony dodawania adresów URL lub przesłanie mapy witryny, a to można zrobić własnoręcznie i bez żadnych kosztów.

Popatrzmy teraz na zrzut oferty ze strony https://hosted.pl/pozycjonowanie

hosted-2
Aby nie było niedomówień, że “mogło chodzić o Adwords” – powyższy cytat pochodzi z tej samej strony, poświęconej pozycjonowaniu – a wszystkie pytania wyglądają tak

hosted-4

Nie widzę tutaj nic o linkach sponsorowanych ….

Katalogi

Od paru już lat katalogi są w mocnym odwrocie, ponieważ w branży SEO katalog to synonim tzw. katalogu SEO, który łamie tzw. Wskazówki Google dla Webmasterów, ponieważ są/były one tworzone tylko w jednym celu – aby pozyskać link do strony docelowej ze ściśle określonym anchorem.

Google jasno wypowiada się w kwestii SEO katalogów

tworzenie linków, które nie zostały umieszczone tekście strony lub poręczone przez właściciela witryny, zwanych sztucznymi linkami, może również zostać uznane za naruszenie zasad wynikających z naszych wskazówek.

podając wśród przykładów takich linków

linki prowadzące do witryn z katalogami lub zakładkami niskiej jakości;

Co na to Hosted.pl ?

 

hosted-1

Nie ma wzmianki o SEO katalogach – to plus.

Z drugiej strony na rynku nie powstało tyle unikalnych, dobrej jakości serwisów, aby można było w procesie pozycjonowania strony korzystać z naturalnego katalogowania. Plus użycie sformułowania unikalne metody katalogowania sprawia, że na pewno ta kwestia wymaga wyjaśnienia.

Narzędzia …

Moją szczególną uwagę i niepokój wzbudziło wspomnienie w ofercie o tajemniczo brzmiących “narzędziach”

hosted-3

Nie wiem, czy Hosted.pl ma na tutaj myśli stosowanie “magicznych proporcji” w zakresie anchorów albo własnego zaplecza. Nie znam jednak narzędzi SEO nastawionych stricte pod pozycjonowanie (nie mając na myśli systemów analitycznych), które by nie łamałyby Wskazówek Google dla Webmasterów.

Mam nadzieję, że pisząc o “narzędziach” Hosted.pl nie ma na myśli systemów wymiany linków – które od dawna są na “czarnej liście Google

Linki, które mogą manipulować wartością PageRank lub pozycją witryny w wynikach wyszukiwania Google mogą zostać uznane za element systemu wymiany linków oraz za przykład naruszenia zasad podanych we Wskazówkach dla webmasterów. Dotyczy to wszystkich działań polegających na manipulowaniu linkami prowadzącymi do Twojej witryny lub z niej wychodzącymi.

Tym bardziej, że Google w swoim poradniku wyraźnie mówi, aby dokonując wyboru firmy SEO

Uważaj, jeżeli firma zachowuje się tajemniczo i nie wyjaśnia przejrzyście swoich zamiarów.

Jeśli coś budzi wątpliwości, żądaj wyjaśnień. Jeżeli SEO tworzy w Twoim imieniu treść wprowadzającą w błąd, na przykład strony przejściowe lub domeny tymczasowe, witryna może zostać całkowicie wykluczona z indeksu Google. Za działania najmowanych firm odpowiedzialność ponoszą właściciele witryn, dlatego warto mieć pewność, w jaki sposób SEO chcą Ci „pomóc”. Jeśli SEO ma dostęp do Twojego serwera przez protokół FTP, powinien z chęcią wyjaśnić wszystkie zmiany wprowadzane przez siebie w Twojej witrynie.

Podsumowanie

Dzisiejszy proces pozycjonowania to żmudna praca przy stronie – jeżeli dodamy do tego cenę usług – 19 zł/m-c – to sugeruję osobom rozważającym usługę pozycjonowania w Hosted.pl, aby dokładnie wypytały się o metodologię pracy, którą następnie porównały ją ze wspomnianymi wyżej źródłami, aby mieć pewność, ze proces pozycjonowania rzeczywiście “zapewni tysiące Klientów”, a nie doprowadzi do … spadku strony w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  AdamD 12 maja 2016, 9:45

  Zgadzam się, zebrałem trochę info z netu o tej firmie. Na uwagę zasługuje ostatni link z komentarzy -http://www.skuteczne-seo.net.pl/jaki-hosting-wybrac/

  Dawidm 12 maja 2016, 11:48

  Oni sami do wlasnej strony nie wgrali sitemap ;)

  Sebastian Miśniakiewicz 12 maja 2016, 11:59

  Sitemapa nie jest MUST BE – zwłaszcza dla małych stron

  Rafał 13 maja 2016, 8:21

  Potencjalnych Klientów zniechęcić powinna od razu ta cena.

  Sebastian Miśniakiewicz 13 maja 2016, 8:32

  Ludzie w Polsce niestety nadal patrzą się na wszystko głównie przez pryzmat ceny – zapominając o powiedzeniu, że kto mało płaci, ten dwa razy płąci.
  Najlepszy przykłąd to przetarg na autostradę wygrany przez Chińczyków za połowę ceny. Efekt to opóźnienie kilku lat i kolejne przetargi.
  Liczę, że dzięki takim wpisom świadomość wzrośnie i … mniej osób będzie potem żałować podjętej decyzji – wystarczy bowiem zastanowić się ile czasu przeznaczy specjalista na SEO przy stronie w sytuacji, gdy miesięcznie dostanie 19 złotych za swoją pracę …

  Barbara Cholewa 13 maja 2016, 10:45

  Dziesiątki duplikatów “ID”, błędów W poprawnym tworzeniu list z aktywnymi odnośnikami, grafika z anchorem “pozycjonowanie” jako … wynik statystyki, spam ukrytego menu …

  bb 16 maja 2016, 15:13

  Re powyżej: otóż to, nawet ich własna witryna leży semantycznie na dnie i do tego jeszcze masakryczny .js

  Sebastian Miśniakiewicz 16 maja 2016, 15:51

  to jeszcze o niczym nie świadczy – wiele stron firmowych “nie zachwyca”, ponieważ ich właściciele mają, co robić – słynne powiedzenie “szewc chodzi w dziurawych butach)…

  Wiktor Zergosz 27 maja 2016, 13:48

  A co z pingwinem który wymierzy na nowo sprawiedliwość? To chyba mityczny temat którym Google mami oczy, wprowadzą go kiedyś? A może jest jakiś nieoficjalny przeciek kiedy ptaszek nielot przebiegnie się po stronach?

  Sebastian Miśniakiewicz 27 maja 2016, 13:49

  Ja wiem, czy mityczny? Popatrz się, co się dzieje w branży – ile osób już nie robi SEO i “przeszło” na inne aktywności :)

  Może i oficjalnie Pingwina nie ma, ale JUŻ świetnie działa …

  Lemony 23 czerwca 2016, 13:56

  Sebastian rozwiń myśl proszę, bo zrobiło się bardzo ciekawie…
  Jak rozumieć “Popatrz się, co się dzieje w branży – ile osób już nie robi SEO i „przeszło” na inne aktywności :)” ???

  Sebastian Miśniakiewicz 24 czerwca 2016, 13:55

  Ale co rozwijać ?
  Spora część osób zamiast SEO robi teraz Adwordsy, szkolenia czy UX.
  A z drugiej strony “podniecają się” jak ktoś pokazę case, jak rozwój organiczny serwisu wpływa na jego rozwój … “SEOwcy” nie rozumieją podstawowych zasad rządzących SEO …
  Nie mów że tego n ie widzisz ? :)

  Barbara Cholewa 24 czerwca 2016, 15:24
  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii