30 lipca 2012 | Aktualizacja: 2 sierpnia 2012
Search Console
Hangout z Johnem Muellerem

Dzisiaj miałem możliwość uczestniczenia w Hangout’cie z pracownikiem Google, Johnem Muellerem. Na tego typu spotkaniu webmasterzy zadają pytania poświęcone problemom z widocznością ich stron w Google, ale nie tylko – poruszane są tematy związane z szeroko rozumianą tematyką widoczności strony w SERPach.

Z ciekawszych kwestii, jakie były dzisiaj poruszane, zapisałem sobie poniższe (boldem pytanie/kwestia, normalną czcionką – odpowiedź)

Posiadając stronę na http:// i https:// – która jest „lepsza”, z której najlepiej zrobić przekierowanie 301?

Jest to kwestia obojętna – to użytkownik podejmuje decyzję w tym zakresie.

Jak długo są widoczne linki w Narzędziach?

Teoretycznie powinny zniknąć szybko, przy następnej wizycie bota na stronie. Może się jednak zdarzyć, że potrwa to kilka dni, tygodni, a nawet … kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak strony, na których są umieszczone linki, są widoczne dla robota (dostępne). Np. jak mamy do czynienia z linkami sidewide to Googlebot może mieć (zależy to np. od linkowania wewnętrznego) utrudniony dostęp do części ze stron serwisu.I nawet jak usuniemy linki to i tak są widoczne.

Ile linków, spośród tych prowadzących do strony, jest widocznych w Narzędziach?

Jak wiemy, nie ma 100% pokrycia. Jednak Google pokazuje nam próbkę linków, a na pewno te, które sprawiają problem i są ważne dla algorytmu – np. są przyczyną nałożenia filtra na stronę. Czyli nie ma sytuacji, gdzie Google wysyła informację o filtrze za nienaturalne linki przychodzące, użytkownik wchodzi w Narzędzia i … ich tam nie widzi (tych, które są przyczyną nałożenia filtra).

Jak powiedział JohnMu w Narzędziach widać linki, które są „warte uwagi”. Nie ma zatem sensu używać innych narzędzi do analizy linków, czy raczej do wyszukiwania ich większej ilości, w sytuacji, gdy strona zostaje ukarana przez SQT. Owszem, MajesticSeo pokaże nam np. usunięte linki, na podstawie czego będziemy mogli stwierdzić, czy strona była linkowana SWLem rotacyjnym – ale nie o to tutaj chodzi :)

Bardzo ważna kwestia, związana z not provided – w jaki sposób zobaczyć wykluczenia? (na moim blogu mam obecnie ponad 60% not provided…)…

Danych szukajmy …. w Narzędziach Google dla Webmasterów. Teoretycznie jest możliwym, że znajdziemy tam …. 100% słów, z których były wejścia na naszego bloga. Ale nie musi tak być. Algorytm podejmuje niekiedy „decyzje” o niepublikowaniu danych, w sytuacji, gdy można byłoby namierzyć na podstawie zapytania osobę, która wpisała dane zapytanie do Google.

————————————————————————————————————————————————–

Jeżeli ktoś jest zainteresowany pytaniem do Johna, proszę o umieszczenie jego w komentarzu – lub o dołączenie do następnego HO.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Przemek Sztal 31 lipca 2012, 6:58

  Co do „not provided” – za wcześnie jeszcze na ogólne podsumowanie, ale po aktualizacji przeglądarki Firefox z domyślnym szyfrowaniem (http://blog.performancemedia.pl/google/firefox-14-w-sluzbie-not-provided) zauważyłem skoki udziału „not provided” nawet do 72%. Wcześniej maksymalnie było 60%..

  Seo-Profi 31 lipca 2012, 9:17

  To nie tak. Zapytałem Johna, ponieważ jak tak dalej pójdzie to będzie 100% :). Zamierzam sprawdzić, jak to jest w realu – to, co mówi John

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii