13 sierpnia 2012
Wyszukiwarka Google
Hangout z Johnem Muellerem

Hangout z Johnem MuelleremDzisiaj odbył się kolejny hangout z Johnem Muellerem, na którym poruszono wiele wątków, z których kilka chciałbym przybliżyć.

Dlaczego niekiedy wysoko, obok siebie, są strony z tą samą treścią?

Taka sytuacja zależy od okoliczności, ale np. może mieć miejsce sytuacja, gdzie mamy stronę producenta, który nie sprzedaje swoich produktów – i stronę dystrybutora. Obniżenie strony dystrybutora w rankingu byłoby nie fair w stronę osób, które szukają nie informacji produktach, ale miejsca, gdzie można je nabyć.

Strona forum/bloga wpadła w filtr z powodu spamerów. Jak sobie poradzić?

Pytanie dotyczyło strony, która wpadła w filtr. W takiej sytuacji warto usunąć posty, które są typowo spamerskie, usunąć też konta, które są używane nienaturalnie. Warto rozważyć (uwaga jednego z uczestników) wdrożenie moderacji postów, nie pozwalanie na ich publikowanie od razu (jak w WordPressie mamy możliwość pojawiania się komentarzy od użytkowników, którym zatwierdziliśmy ich co najmniej dwa). Oczywiście wcześniej można włączyć nofollow – dla linków z komentarzy lub ze stopek.

Czy umiejscowienie strony na serwerze, na którym są też strony wykorzystywane przez spamerów, jest bezpieczne dla witryny?

O ile jest to serwer providera, nie prywatny, nie powinno być problemu, ponieważ w takiej sytuacji zawsze znajdą się tam “normalne strony” – ostrzeżenie, o czym niektórzy już mówią od pewnego czasu,  przed SEO hostingiem?

Kiedy powinniśmy zwrócić uwagę na serwer, na którym znajduje się nasza strona

Google indeksuje pewną ilość stron podczas wchodzenia na dane IP. Jeżeli na serwerze jest trochę stron, które zachowują się “dziwnie” – np. zgłaszane są błędy 500 – wówczas nasz duży, zadbany serwer, może być wolniej indeksowany. Dlatego, zwłaszcza dla dużych serwisów, powinno się pomyśleć o np. dedykowanym serwerze – aby błędy innych stron nie wpływały negatywnie na indeksowanie nowych treści na naszej stronie.

Nie mamy już na stanie danego produktu w sklepie. Co “z nim zrobić”?

W takiej sytuacji można albo ustawić przekierowanie 301 na kategorię danego produktu, aby użytkownik mógł sobie wybrać coś innego. Można też ustawić odpowiednią stronę błędu 404 dla takiej sytuacji. Osobiście zostawiłbym taką stronę w indeksie, z adnotacją, że produkt jest już niedostępny – ale z sugestiami “zamienników” dla osób, które trafią na taką stronę – np. losowe produkty z kategorii, najczęściej kupowane itp.

Kolejny hangout z Johnem już w piątek. Zachęcam do zadawania pytań – po angielsku tutaj – a po polsku w komentarzach pod moim wpisem. Będę starał się zdobyć na nie odpowiedź w piątek :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Hicarian 13 sierpnia 2012, 18:31

  Nie ma problemu Sebastianie. Oczekuje, że zasadasz następujące pytanie:
  -Mam super ekstra content, z unikalnymi fotografiami, które nigdzie indziej się nie spotyka. Niestety pewne osoby mnie nie lubią i zaspamowały syfi..stymi linkami ten wpis. Dlaczego według Johna Mu mam tą podstronę usunąć. Nie chce tego robić? Czy jest jeszcze jakieś rozwiązanie? Zaznaczam, że nie chce tego wpisu przenieść – taki mój widzimiś. Czy to nie oznaka słabości algorytmu? Kiedy to się zmieni?

  Sebastian Miśniakiewicz 13 sierpnia 2012, 22:20

  Adres podasz – czy mówimy o teorii?
  Jak nie – dostałeś ręczny filtr za linki przychodzące?

  Hicarian 14 sierpnia 2012, 8:04

  to odpowiedź Johna Mu w sprawie złych linków. Więc chce się dowiedzieć, dlaczego takie bzdury opowiada.

  Sebastian Miśniakiewicz 14 sierpnia 2012, 8:50

  Dla mnie usuwanie swojej strony też jest bez sensu. Niestety to skutki pozycjonowania agresywnego stron…

  Zadałem takie pytanie

  “When a site receive a huge amount of links then can get a filtr. But what if these links come from our competitor? If we write a reconsideration request will the punishment be removed? A lot od people in Poland say they were hit by competitors”

  Zachęcam do głosowania – im więcej głosów, tym wieksza szansa “bycia wywołanym do tablicy” :) – http://www.google.com/moderator/#15/e=201b2c&t=201b2c.4a&f=201b2c.673ab7

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii