12 kwietnia 2013
Wyszukiwarka Google
Hangout z Johnem Muellerem z Google

Hangout z Johnem Muellerem z GoogleDzisiaj odbył się kolejny hangout z Johnem. Pało wiele ciekawych pytań, poruszano różne tematy. Na co zwróciłem dzisiaj uwagę?

 • na pierwszy ogień dzisiaj poszła strona http://www.freeadvice.com – jej właściciel podejrzewał Pingwina; zdaniem Johna linki nie są problemem, bardziej chodzi o jakość strony. Zgadzam się z tym – strona sama z siebie nie prezentuje dużej jakości, zobaczcie zresztą sami np. na http://www.freeadvice.com/law-questions/by-law-is-a-beneficiary-o-189969.htm – mało unikalnej treści, zatem moim zdaniem John ma rację …
 • przypomnienie – przy złych linkach disavow tool działa tylko wtedy, gdy na stronę nie został nałożony przez SQT ręczny filtr za linki
 • przypomnienie – disavow tool działa w pełni automatycznie, nikt w SQT nie musi wciskać “żadnego guzika”. ALE jak na stronę nałożono ręczny filtr, to niepoinformowanie SQT o tym sprawi, że plik “nie wejdzie w plik”.
 • dlaczego nie działa disavow toolludzie, jak mówi John, zgłaszają często … złe linki/domeny. Dwa – usunięcie linków, które spowodowały nałożenie na stronę Pingwina, nie oznacza, że strona pójdzie w górę w SERPach. Wyjdzie z filtra – ale pozycje nie muszą się zmienić. Dlaczego? Proste – kiedyś te linki dawały wzrost, teraz, kiedy ich już nie ma (a nasz profil linków był bardzo zły) – logicznym jest, że strona nie ma linków, które mogłyby ją ciągnąć w górę.
 • ludzie kupują często domeny z nałożonymi na nie ręcznymi filtrami – jeżeli jednak zależy nam na jakiejś domenie, jej nazwie, to warto o nią powalczyć – John podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym każdą domenę można wyciągnąć z filtra
 • co zrobić, jak konkurencja linkuje nas spamem? – zgłośmy to do Google; można nawet wysłać info bezpośrednio do Johna :). Warto wiedzieć, że Google – zdaniem Johna – całkiem dobrze sobie radzi z ignorowaniem tych linków.
 • niekiedy strona jest blokowana przed indeksowaniem nie w robots.txt, ale w samym CMSie – np. dotyczy to WordPressa.
 • nie przesadzajmy z linkowaniem między serwisami (subdomeny i domena główna) anchor tekstami – podpada to pod upychanie słów kluczowych i może powodować spadki – na chwilę obecną zaobserwowałem tylko te wynikające z działania SQT. Nie miałem do czynienia jeszcze ze stroną, która wpadłaby w filtr algorytmiczny wynikający z tzw. keyword stuffingu.
 • filtr algorytmiczny za linki – czy pozyskiwanie nowych linków spowoduje wyjście z filtra? Często spotykam się z tym na forach i blogach w Polsce: “zdobywaj nowe linki, aby przykryć te stare” – i strona wyjdzie z filtra sama. Zdaniem Johna jest to możliwe, jak złe linki nie są w większości i zdobywanie nowych może “wystarczyć”. Na pewno jednak warto posprzątać tyle, ile tylko będziemy w stanie.
 • strona miała wcześniej tagi kanoniczne; teraz planowana jest zmiana na 301, czy takie działanie może spowodować jakieś problemy? – nie. Dobrze byłoby jednak pousuwać tagi kanoniczne :)
 • kupujemy stronę, która ma tylko jeden czy kilka linków w Narzędziach; wszystkie są nienaturalne – czy strona może dostać karę od Google? – zdaniem Johna w takiej sytuacji można “spać spokojnie”.
 • po raz kolejny mamy dowód, że strona może nie otrzymać powiadomienia o ręcznej karze – case z hangoutu, gdzie osoba podejrzewała Pingwina, a John popatrzył w swoje “magiczne narzędzia” i stwierdził, że bardziej chodzi o ręczny filtr…
 • jak uniknąć problemu z duplikacją treści, w sytuacji, gdzie dla serwisu istnieje też strona mobilna – warto pamiętać o wskazówkach Google w zakresie stron mobilnych
 • John potwierdza, że konkurencja może nam zaszkodzić – utrzymuje jednak, że w teorii jest to bardziej proste niż w praktyce (czyli nie zdarza się za często).

Wszystkie pytania, na jakie padły odpowiedzi, znajdziecie tutaj.

Cały hangout do oglądnięcia poniżej – zachęcam :).

Najważniejsza kwestia, na którą zwróciłem dzisiaj uwagę – nadal wiele osób utożsamia użycie disavow toola z automatycznym przywróceniem pozycji strony w SERPach na te sprzed nałożenia filtra…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Andre 12 kwietnia 2013, 13:25

  Ciekawe pytania, ciekawe konkluzje, dziekuje za wpis!

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii