Wyszukiwarka Google
12 kwietnia 2013
Hangout z Johnem Muellerem z Google

Hangout z Johnem Muellerem z GoogleDzisiaj odbył się kolejny hangout z Johnem. Pało wiele ciekawych pytań, poruszano różne tematy. Na co zwróciłem dzisiaj uwagę?

 • na pierwszy ogień dzisiaj poszła strona http://www.freeadvice.com – jej właściciel podejrzewał Pingwina; zdaniem Johna linki nie są problemem, bardziej chodzi o jakość strony. Zgadzam się z tym – strona sama z siebie nie prezentuje dużej jakości, zobaczcie zresztą sami np. na http://www.freeadvice.com/law-questions/by-law-is-a-beneficiary-o-189969.htm – mało unikalnej treści, zatem moim zdaniem John ma rację …
 • przypomnienie – przy złych linkach disavow tool działa tylko wtedy, gdy na stronę nie został nałożony przez SQT ręczny filtr za linki
 • przypomnienie – disavow tool działa w pełni automatycznie, nikt w SQT nie musi wciskać „żadnego guzika”. ALE jak na stronę nałożono ręczny filtr, to niepoinformowanie SQT o tym sprawi, że plik „nie wejdzie w plik”.
 • dlaczego nie działa disavow toolludzie, jak mówi John, zgłaszają często … złe linki/domeny. Dwa – usunięcie linków, które spowodowały nałożenie na stronę Pingwina, nie oznacza, że strona pójdzie w górę w SERPach. Wyjdzie z filtra – ale pozycje nie muszą się zmienić. Dlaczego? Proste – kiedyś te linki dawały wzrost, teraz, kiedy ich już nie ma (a nasz profil linków był bardzo zły) – logicznym jest, że strona nie ma linków, które mogłyby ją ciągnąć w górę.
 • ludzie kupują często domeny z nałożonymi na nie ręcznymi filtrami – jeżeli jednak zależy nam na jakiejś domenie, jej nazwie, to warto o nią powalczyć – John podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym każdą domenę można wyciągnąć z filtra
 • co zrobić, jak konkurencja linkuje nas spamem? – zgłośmy to do Google; można nawet wysłać info bezpośrednio do Johna :). Warto wiedzieć, że Google – zdaniem Johna – całkiem dobrze sobie radzi z ignorowaniem tych linków.
 • niekiedy strona jest blokowana przed indeksowaniem nie w robots.txt, ale w samym CMSie – np. dotyczy to WordPressa.
 • nie przesadzajmy z linkowaniem między serwisami (subdomeny i domena główna) anchor tekstami – podpada to pod upychanie słów kluczowych i może powodować spadki – na chwilę obecną zaobserwowałem tylko te wynikające z działania SQT. Nie miałem do czynienia jeszcze ze stroną, która wpadłaby w filtr algorytmiczny wynikający z tzw. keyword stuffingu.
 • filtr algorytmiczny za linki – czy pozyskiwanie nowych linków spowoduje wyjście z filtra? Często spotykam się z tym na forach i blogach w Polsce: „zdobywaj nowe linki, aby przykryć te stare” – i strona wyjdzie z filtra sama. Zdaniem Johna jest to możliwe, jak złe linki nie są w większości i zdobywanie nowych może „wystarczyć”. Na pewno jednak warto posprzątać tyle, ile tylko będziemy w stanie.
 • strona miała wcześniej tagi kanoniczne; teraz planowana jest zmiana na 301, czy takie działanie może spowodować jakieś problemy? – nie. Dobrze byłoby jednak pousuwać tagi kanoniczne :)
 • kupujemy stronę, która ma tylko jeden czy kilka linków w Narzędziach; wszystkie są nienaturalne – czy strona może dostać karę od Google? – zdaniem Johna w takiej sytuacji można „spać spokojnie”.
 • po raz kolejny mamy dowód, że strona może nie otrzymać powiadomienia o ręcznej karze – case z hangoutu, gdzie osoba podejrzewała Pingwina, a John popatrzył w swoje „magiczne narzędzia” i stwierdził, że bardziej chodzi o ręczny filtr…
 • jak uniknąć problemu z duplikacją treści, w sytuacji, gdzie dla serwisu istnieje też strona mobilna – warto pamiętać o wskazówkach Google w zakresie stron mobilnych
 • John potwierdza, że konkurencja może nam zaszkodzić – utrzymuje jednak, że w teorii jest to bardziej proste niż w praktyce (czyli nie zdarza się za często).

Wszystkie pytania, na jakie padły odpowiedzi, znajdziecie tutaj.

Cały hangout do oglądnięcia poniżej – zachęcam :).

Najważniejsza kwestia, na którą zwróciłem dzisiaj uwagę – nadal wiele osób utożsamia użycie disavow toola z automatycznym przywróceniem pozycji strony w SERPach na te sprzed nałożenia filtra…

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Andre 12 kwietnia 2013, 13:25

Ciekawe pytania, ciekawe konkluzje, dziekuje za wpis!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii