15 marca 2012
Wyszukiwarka Google

Można jeszcze zgłaszać akces dla nowych gTLD (generic top level domain) o końcówkach np. .law czy .shop. Planowane “wdrożenie ich” to początek 2013 roku. Czy będą one popularne? No cóż, na pewno … nie będą one tanie.

Skąd niejaki Adrian Kinderis znalazł się w tytule wpisu? Otóż napisał on artykuł na blogu, gdzie odpowiedział sam sobie na takie oto pytanie

Will a new TLD web address automatically be favoured by Google over a .com equivalent?

krótkim stwierdzeniem

Quite simply, yes it will.

czyli – “Czy nowe domeny najwyższego poziomu zostaną automatycznie “zrównane szarżą” z domenami .com?” – “Ależ oczywiście”.

Jak można się domyślać, po takiej wypowiedzi odpowiedź Matta mogła być tylko jednak –  na Google+ napisał on

Sorry, but that’s just not true, and as an engineer in the search quality team at Google, I feel the need to debunk this misconception.

czyli “sorry, ale jako programista z działu zajmującego się utrzymaniem jakości w wynikach wyszukiwania muszę temu stanowczo zaprzeczyć”.

No cóż, coś się Adrian pospieszył  – nie sądził, że Google Alert zadziała tak szybko :).

W dalszej części swojej wypowiedzi Matt doprecyzowuje

If you want to register an entirely new TLD for other reasons, that’s your choice, but you shouldn’t register a TLD in the mistaken belief that you’ll get some sort of boost in search engine rankings.

czyli nie warto rozważać rejestracji nowych domen tylko w celu liczenia na jakieś ekstra bonifikaty ze strony Google w postaci lepszych miejsc w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Dlaczego? Domyślam się, że Matt chce, aby ktoś “napalony” nie stracił za dużo kasy. O nowych TLD ciekawie napisał Mariusz Błoński w serwisie Interia.pl – jak zobaczycie, nie będzie to tania “impreza”

Ich zarejestrowanie nie będzie ani proste, ani tanie. Wnioskodawca będzie musiał wykazać, że ma prawo do nazwy, o którą się stara. Ponadto będzie musiał zapłacić aż 185 000 dolarów. Właściciel takiej domeny będzie też musiał utrzymać odpowiednią infrastrukturę, konieczną do jej obsługi oraz zespół specjalistów dostępny przez 24 godziny na dobę.

Eksperci mówią, że standardy, których trzeba dochować, by zarejestrować nową gTLD są równie wyśrubowane jak standardy dla budowy drapaczy chmur. Dlatego też niewiele firm będzie w stanie im sprostać, co z pewnością znacząco ograniczy liczbę nowych domen.

Domeny TLD z pewnością przydadzą się ponadnarodowym koncernom, które będą mogły zarejestrować swoje nazwy i utrzymywać witryny np. w domenie msoffice.microsoft czy powerpc.ibm.

Ktoś zamierza aplikować? :) Na tej stronie można podpytać o szczegóły – zachęcam do zwrócenia uwagi na pytanie o … roczne przychody (domyślam sie, że chodzi o złotówki :).

Szczegóły projektu znalazłem na tej samej stronie – dla ciekawości można się z nimi zapoznać…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Wilk 15 marca 2012, 10:22

  zacytowac spory fragment i nie dac linku, tylko nieklikalną nazwę domeny (interia.pl)? No wypadałoby jednak linknąć.

  Seo-Profi 15 marca 2012, 10:34

  Masz rację – nawet dofollow dostaną :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii