5 lutego 2013
Filtry, bany
Usuwanie linków za pomocą narzędzia od Google

Usuwanie linków za pomocą narzędzia od GoogleWszystko wskazuje na to, że … Google zmieniło zdanie, zgodnie z którym zneutralizowane w wyniku działania narzędzia do usuwania linków odnośniki pozostaną widoczne w linkach przychodzących, i teraz … usuwa z Narzędzi linki zgłoszone za pomocą disavow tool’a.

Dzisiaj rano pojawił się wpis Dejean’a, któremu “wyparowało” 75% linków (nie jest wskazane konkretnie, czy ze strony firmowej, czy nie). Jak się okazało – zauważył to nie tylko on

I first heard from Jim Munro and later from Jason Mun who both noticed suspicious reductions in the amount of available link data suspecting at potential impact of link disavow tool.

Zwróćmy uwagę na fragment mówiący o tym, że w użyciu było narzędzie do usuwania linków.

Teraz rozmawiałem z jedną osobą z Polski i … ta sama obserwacja. Pisałem wczoraj o tym, że w disavow.txt nie powinniśmy używać przy wykluczaniu domen “http://”. No i po wgraniu poprawionego pliku okazało się, że po kilkunastu godzinach ilość linków widocznych w Narzędziach spadła z 90 tys do … 2,5 tys. To nie jest przypadek – wykluczono, jak pisałem, około 99% linków.

Postanowiłem sprawdzić sobie  inną stronę, dla której kilka dni temu przygotowałem plik disavow.txt. Wchodzę najpierw w Narzędzia i… widzę tylko 220 linków z 11 domen, a było ich kilkadziesiąt tysięcy.

Aby uzyskać potwierdzenie postanowiłem, że usunę teraz dwie z 11 domen (“nie powinny” znaleźć się na liście) i zobaczę, kiedy Google usunie je z Narzędzi. Wchodzę w narzędzie do usuwania linków i…zonk – nie widzę pliku disavow.txt do ściągnięcia !

Sprawdziłem, jak to wygląda u innej osoby – ona plik widzi. Pytanie zatem, czy to jakiś mały bug, czy też może plik “znika”, jak zostanie przetworzony?

Jest jeszcze jedna kwestia warta uwagi

Within this 2 hours, my rankings zoomed drastically, from #09 to #02

Czy to oznacza, że narzędzie działa teraz od razu?

Jak to wygląda u Was?

Zaznaczę przy okazji, że w obu “moich przypadkach” wysyłana była prośba o ponowne rozpatrzenie.

Jak używaliście narzędzia jakiś czas temu sprawdźcie, czy możecie pobrać plik disavow.txt?

Edit 05-02-2013 g. 18:35

No i wygląda jednak na to, że …. to był bug

This looks like an issue with how the data is displayed in Webmaster Tools, it shouldn’t affect your site’s crawling, indexing or ranking. I don’t have any specifics at the moment, but the team is looking into the details to see what we can do here. Thanks for your patience & sorry for the confusion!

Ech, Google, Google :)

Dobrze, że nie wpłynie to na odwiedzanie stron przez boty, indeksowanie czy ranking.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Skapski.com 5 lutego 2013, 14:42

  Linki znikają również w przypadku domen, gdzie nie stosowało się disavow tool, u mnie na kilku domenach spadek linków rzędu 90%, natomiast same pozycje – wzrosty.

  arteus 5 lutego 2013, 15:16

  U mnie też zniknęło ponad 90% linków i też nie używałem disavow tool

  Przemek 5 lutego 2013, 15:31

  To jest jakiś bug Google Narzędzia dla Webmasterów. U mnie na 30 stron w tym narzędziu, jedna dziś straciła dane na temat linków oprócz 7 domen. Żaden disawov nie był robiony, bo nie ma takiej potrzeby. Pozycje ma dziś lepsze niż wczoraj, więc przypuszczam, że to tylko BUG. Wydaje mi się, że to ten sam bug, o którym pisałeś jakiś czas temu.

  Michał 5 lutego 2013, 16:11

  Potwierdzam u mnie to samo, wszędzie piszą, że to jakiś bug jest…

  MamaLili 5 lutego 2013, 17:52

  Bez użycia disavow tool zniknęło ok 80% linków. Strona spadła z top10 na 2 stronę.

  Sebastian Miśniakiewicz 5 lutego 2013, 18:37

  No i wygląda jednak na to, że …. to był bug

  This looks like an issue with how the data is displayed in Webmaster Tools, it shouldn’t affect your site’s crawling, indexing or ranking. I don’t have any specifics at the moment, but the team is looking into the details to see what we can do here. Thanks for your patience & sorry for the confusion!

  Ech, Google, Google :)

  Dobrze, że nie wpłynie to na odwiedzanie stron przez boty, indeksowanie czy ranking.

  Michał 6 lutego 2013, 8:10

  Same here, nie używałem narzędzia do usuwania linków a prawie wszystko wyparowało z GWT. Ewidentnie bug. Pozdro.

  Marcin 6 lutego 2013, 11:31

  Jakie parametry decydują u was o usuwaniu linków z Google? Myślałem o mozTrust, mozRank czy może CititationFlow i TrustFlow? Chcę nieco oczyszcić profil linków strony firmowej, która ma troszkę grzeszków z przeszłości:)

  Sebastian Miśniakiewicz 6 lutego 2013, 17:26

  Najlepiej przeanalizować link po linku domeny widoczne w Narzędziach.
  Dla mnie te wskaźniki są “tylko wskaźnikami” – pamiętaj, że jak wskażesz za mało domen, to nie wyjdziesz z filtra. A nic nie stpoi przecież na przeszkodzie, aby np. domeny z wysokim mozTrustem sprzedawały linki :)

  Marcin 6 lutego 2013, 20:12

  Czyli sugerujesz po prostu prześledzić te domeny z których linkowałem i subiektywnie ocenić ich wartość? Troszkę tego jest:)

  Sebastian Miśniakiewicz 6 lutego 2013, 20:35

  W wielu przypadkach już sama nazwa domeny wiele powie – jak masz np. strone o butach, a linki z najlepszegadugadu.pl czy school4u.com – to przyznasz, że nie wygląda to naturalnie?
  Wiem, że to zajmuje czas – ale dzięki temu z większym prawdopodobieństwem wykluczysz ponad 90% złych linków z Narzędzi.
  Owszem, możesz je wstepnie użyć – ale jak rozmawiałem z kilkoma osobami to one analizuja link po linku – jest to po prostu bardziej pewne. Co nie oznacza, że … Tobie “się nie uda” :)

  Janusz 11 lutego 2013, 9:43

  Też zauważyłem znikanie linków.

  Sebastian Miśniakiewicz 12 lutego 2013, 21:24

  Już wszystko wróciło do porządku – naprawili bug’a

  Marcin 12 czerwca 2013, 9:39

  No a dziś powtórka z rozrywki – linki poznikały dla dużej części domen, dotyczy to zwłaszcza domeny głównej – linki do niej nie są widoczne.

  Sebastian Miśniakiewicz 12 czerwca 2013, 9:45

  Hm… Faktycznie, dla jednej widzę dziwne braki, ale dla kilku pozostałych już nie…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii