13 października 2019 | Aktualizacja: 12 września 2021
Wyszukiwarka Google
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Pracując przy stronie nie nastawiaj się na szybkie efekty. Pamiętaj, aby ciągle poprawiać jakość witryny – pod kątem treści, kwestii technicznyc, UX itp.; plus miej na uwadze to, że na pewne kwestie nie masz wpływu – i zaakceptuj to, zamiast z tym walczyć.

Podczas jednego ze swoich spotkań z webmasterami Garry Illnes z Google powiedział coś, co wyjaśnia, dlaczego podczas niektórych updatów witryna może spaść mimo, że nie naruszyliśmy żadnych Wytycznych dla Webmasterów:

Wątek ten został rozwinięty przez Glenna Gabe’a na jego blogu, który w bardzo długim wpisie pochylił się nad ostatnimi core updatami, analizując strony, którymi się zajmował zwraca ją uwagę screeny z widoczności analizowanych przez niego stron, z których ten zwraca uwagę – zobaczcie, jak zachowywała się strona

Jak tylko zobaczyłem ten wykres, to przypomniałem sobie o moim wpisie, ze stycznia 2019, w którym opisałem przykład witryny z naszego, polskiego, “podwórka”, która od pewnego czasu mocno spada w wynikach wyszukiwania Google

Widać podobieństwo, prawda?

Branża medyczna na celowniku

Nie sposób nie zgodzić się z Glennem w kontekście dużych turbulencji w branży medycznej

With each subsequent core update, many sites in the health and medical niche experienced major turbulence, with some sites surging with one update, only to drop with the next. And that’s even for sites that were implementing a lot changes to improve overall.

Dużą rolę odegrało tutaj Google, które stało się bardziej krytyczne w stosunku do stron z tematyki zdrowia, oraz z tym, że nierzadko ktoś spada, kto … nie powinien

because there were some sites that dropped heavily in June that probably shouldn’t have

Zmiany w SEO

Obserwuję do jakiegoś już czasu, że coraz więcej właścicieli stron pracuje coraz ciężej nad swoimi stronami licząc na efekty w średnim i długim okresie czasu – oraz będąc świadomym tego, że i tak Google rozdaje karty

always look to significantly improve your site and keep those changes in place over the long-term. But also understand that some of this is out of your control.

Jest to dobre podejście – od dawna mówię, że nie znam nikogo, kto by pracował przy swojej stronie i nie zauważył efektów W DŁUGIM OKRESIE czasu.

Na przestrzeni ostatnim lat w SEO dokonały się duże zmiany – wydłużył się czas dojścia “w topy”, algorytm nie pozwala już sterować pozycjami za pomocą meta keywords czy meta description, nie musimy mieć na stronie nagłówków Hx, aby rankować wysoko, ba – nie musimy mieć na stronie frazy, aby być pod nią numerem 1 w SERPach. Zmieniło się też jeszcze coś – Google bierze pod uwagę znacznie bardziej niż kiedyś reputację domeny, a ją zdobywa się mozolnie, niekiedy latami, co przekłada się automatycznie na efekty działań SEO. Jeżeli o tym zapomnimy (lub nie będziemy chcieli pamiętać) to lepiej odpuśćmy sobie te działania i znajdźmy niszę, w której na pewno się zrealizujemy – np. majsterkowanie :)

Niecierpliwi Klienci a SEO

Jedna rzecz się nie zmieniła – nadal są osoby, które uważają, że ich strony są “och i ach”, a co za tym idziei MUSZĄ rankować wysoko – i to w krótkim okresie czasu. \

Mam dla nich radę – zaakceptujcie, Drodzy Niecierpliwcy, fakt, że Internet nie polega na tym, że jak się chce, to się od razu ma. Im szybciej to zrozumiecie, tym mniej zgryzot i rozczarowań Was czeka, a więcej dobrych dni i wysokich pozycji (zakładając, że zaczniecie pracować przy stronie, a nie tylko wymagać jej docenienia przez Google).

Plus dobra rada dla firm SEO – jak macie za Klienta wspomnianego Drogiego Niecierpliwca to

 • postawcie go od razu do pionu,
 • a jak taka osoba nie jest jeszcze Waszym Klientem to NIE PODPISUJCIE Z NIM UMOWY, ponieważ nie będziecie w stanie spełnić jego oczekiwania

No chyba, że macie daleko jakość swoich usług i jedynym celem prowadzenia firmy SEO jest oszukiwanie Klientów, o czym pisałem nie tak dawno temu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Rafał 21 października 2019, 9:37

  Wszystko jest fajnie ale jak widzisz, że po zmianie algorytmu strona Klienta spada na określone słowo kluczowe z 2 do 5 dziesiątki wyników a strona która kiedyś była stroną zapleczową tej strony Klienta (która nie jest w ogóle zoptymalizowana ani niczym się nie wyróżnia) ląduje w pierwszej dziesiątce wyników (i ten wynik utrzymuje się już jakiś czas) to myślisz sobie…”co to kurka wodne jest :)”. Coraz częściej widzę takie perełki i wydaje mi się, że google nie chce po prostu nad tym zapanować i tyle. Ma być “ciekawie” i coraz więcej firm ma korzystać z Adwordsów.

  Sebastian Miśniakiewicz 28 października 2019, 12:53

  Na pewno mają parcie na kasę bardzo duże – no ale cóż – zainwestowali full czasu i środków, zaczynają to monetyzować.
  A zę przesadnie, no cóż – zawsze można powiedzieć, że nie musimy korzystać z Google, są inne wyszukiwarki internetowe :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii