Search Console
13 marca 2019
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Nowa funkcja (typ usługi „Domena”) ułatwi zarządzanie informacjami w Search Console  – dzięki scaleniu w jeden widok danych z http oraz https, dla obydwu odmian (Z i BEZ www) właściciel domeny nie będzie musiał przełączać się między usługami – od teraz będzie miał wszystkie informacje na temat swojej strony w jednym miejscu.

Przez wiele lat, aby móc obserwować w sposób pełny widoczność strony w wyszukiwarce Google należało mieć dodane w Search Console dwie wersje adresu – Z oraz BEZ www. Było to ważne np. w celu zachowania kontroli nad disavow toolem. Nierzadko też właściciele stron mieli dodane adresy BEZ www, a serwis działał pod adresem Z www – co skutkowało tym, że nie otrzymywano powiadomień o błędach związanych z działaniem strony, o powiadomieniach o filtrach ręcznych już nie wspomnę.

Po wdrożeniu https doszły kolejne dwa warianty – https Z i BEZ www. I znowu jest bałagan – wiele osób nie dodało nowych usług, przez co dane (przy właściwym przejściu na https) znikały z Search Console – z konsekwencjami jak powyżej.

Na szczęście obecnie możemy już dodać „pełną usługę”, obejmującą wszystkie odmiany adresowe

jednak dotyczy to tylko nowych usług – w dalszym ciągu wiele osób, w tym i ja :), mają dodane w Search Console dla swoich stron wszystkie 4 wersje adresów

Google teraz poszło krok dalej – zaczęło robić nam porządki na kontach :)

Dzisiaj dostałem takiego emaila

Zespół Search Console stale udoskonala swoją usługę na podstawie opinii użytkowników. Użytkownicy często wyrażali niezadowolenie z tego, że muszą tworzyć osobne profile dla różnych wersji swojej witryny (http, https, www, m i innych). Aby rozwiązać ten problem, stworzyliśmy nową, praktyczną funkcję o nazwie usługa domeny. Teraz najczęstsze wersje witryny można określić w jednej usłudze.

Usługa domeny obejmuje adresy URL ze wszystkich subdomen, ścieżek i protokołów. Jeśli na przykład określisz swoją usługę domeny jako „example.com”, Twoja witryna będzie obejmować adresy URL z domen example.com, m.example.com, www.example.com i wszelkich innych subdomen adresu example.com –zarówno w wersji http, jak i https.

Tak wygląda jego pełna treść

Po wejściu na konto znalazłem nową usługę – już bez prefiksów http czy https – a w niej cztery adresy serwisu

Google zadbało też o wyjaśnienie – po pierwszym kliknięciu pojawia się taka oto grafika, która informuje nas o tym, co zostało stworzone na naszym koncie

Więcej informacji o usługach domeny oraz sposobie ich dodawania znajdziesz w Pomocy Google.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Tomasz Mosionek 14 marca 2019, 7:31

Dzizz, wreszcie! Dzięki za info, ja jeszcze co prawda nie dostałem podobnych wiadomości ale od dzisiaj zaczynam czekać z niecierpliwością :)

Sebastian Miśniakiewicz 14 marca 2019, 8:49

Tomek, sprawdź Search Console, może już połączyli, tylko nie wysłali jeszcze informacji :)

Tomasz Mosionek 14 marca 2019, 20:00

Sprawdziłem – faktycznie już jest :) pzdr

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii