Filtry, bany
27 października 2014

Nadchodzi update PingwinaNa początku nie rzuciło się to tak bardzo w oczy, jednak analizując kolejną domenę zauważyłem, że coś mi tutaj nie pasuje… Potwierdzenie uzyskałem na stronie, która ponad rok temu była w filtrze za linki. Po dokładnej analizie – dla „świętego spokoju” użyłem także Majestica i Ahrefsa domena wyszła z filtra, ponieważ … złe linki, dodawane kolejny rok wcześniej, przestały być widoczne.

W przypadku tej domeny można było mówić o typowej sytuacji, w której wysłanie pustego RR przynosi efekt – czyli coś, w co niektórzy nie wierzą, że działa, a niektórzy przesadzają w drugą stronę – upatrują tutaj swego rodzaju dowodu na nielogiczne działanie mechanizmu filtrów ręcznych, głoszących tezę, że wychodzenie z filtra na podstawie pustego RR nie ma sensu LUB że jest wynikiem bałaganu w działaniach Google w tym zakresie :). „Przykro mi” to napisać, ale muszę zmartwić drugą grupę – to MA SENS.

Jak pokazuje życie takie podejście wynika z niewiedzy ORAZ negatywnego uprzedzenia do Google (co często wynika z braku wiedzy).

Po pierwsze – osoby te nie wiedzą wiedzą, że Google nakłada na stronę ręczną karę NA OKREŚLONY CZAS. Po drugie – już dawno temu Kaspar Szymański mówił, że kara się odnawia (prawie zawsze automatycznie), jeżeli system nie zauważy poprawy (czytaj: zniknięcia określonej liczby nienaturalnych linków). Jeżeli przykładowo kara została nałożona 1 marca 2012 roku na okres jednego roku, a linki zniknęły do 1 lipca 2012 roku, to pisząc puste RR 2 lipca 2012 mamy dużą, graniczącą z pewnością, szansę zatem na to, aby wyjść z filtra pisząc „byle co” – czyli parę zdań na temat tego co było i co jest teraz. Pisanie o „wykorzystywaniu roli monopolisty” jest zatem co najmniej nie na miejscu – że tak to delikatnie określę. Warto dodać, że w tego typu stwierdzeniach brylują osoby związane ze środowiskami Black hat SEO – co mówi samo za siebie.

Po wdrożeniu Pingwina 3.0 przeanalizowałem domeny, które miały problem z linkami – opisałem to w poprzednim wpisie. Jakie było zdziwienie gdy postanowiłem sprawdzić także i domenę, którą opisałem na początku wpisu. Efekt sprawdzenia? Strona lekko spadła w Google.

Sprawdziłem linki i … co się okazało? Od razu w oczy rzuciła się BARDZO DUŻA ILOŚĆ linków, które odpowiadać musiały za filtr w 2012 roku – precle i tzw. szeptanka na forum. To jednak, co jest najlepsze, to fakt, że tych linków nie było wcześniej widać…. Robię właśnie DT i … zastanawiam się, czy Pingwin będzie, zgodnie z zapowiedziami, odświeżany częściej niż jeden raz do roku.

Też zauważyliśmy przy okazji Pingwina 3.0 odświeżenie bazy linków?

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Marcin 27 października 2014, 8:22

Czy ja dobrze pamiętam, że kiedyś pisałeś o tym że RR trzeba pisać ładnie, dokładnie itd. a teraz (określonych przypadkach) można pisać byle co?

Sebastian Miśniakiewicz 27 października 2014, 8:30

Ja nie zmieniam zdania w zależności od tego, skąd wieje wiatr :)

Nic się nie zmieniło – w przypadku jak we wpisie piszę zawsze jedno dwa zdania i tyle.

Wysyłanie stricte pustego RR jest nieprofesjonalne.

Marcin 27 października 2014, 8:33

Pytam o to dlatego, że zawsze byłes zwolennikiem „dobrego” RR a tu nagle okazuje się że wcale tak nie trzeba. Może jest to mało profesjonalne ale nie znaczy że w normalnych przypadkach nie będzie działać.

Sebastian Miśniakiewicz 27 października 2014, 8:37

Źle odebrałeś wpis – ale jak tak, to popatrzę i lekko go szlifnę, aby inni nie mili takiego wrażenia.
W sytuacji, jak opisałem, dobre RR to opisanie w 2/3 zdaniach sytuacji – bo co tu pisać, skoro linków nie ma?

Kamil 27 października 2014, 15:35

Co to jest RR? Jest jakis słownieczek?

Sebastian Miśniakiewicz 27 października 2014, 19:17

reconsideration request – czyli z ang. prośba o ponowne rozpatrzenie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii