2 marca 2013
Optymalizacja stron
Search Quality Rating Guidelines

Search Quality Rating GuidelinesNo i stało się – Google zdecydowało się po raz pierwszy upublicznić tzw. Search Quality Guidelines – czyli dokument, na podstawie którego tzw. raterzy oceniają strony pod kątem ich jakości (czytaj: zgodności ze Wskazówkami Google dla Webmasterów).

Warto zaznaczyć, że nie są to pracownicy Google, ale osoby zatrudniane z zewnątrz. Na SearchEngineLand swego czasu ukazał się wywiad z byłym search quality raterem. Można się z nim zapoznać tutaj.

Biorąc pod uwagę fakt, że dokument ten wyciekał nie raz w przeszłości jego oficjalne przedstawienie jest moim zdaniem jak najbardziej słuszne – tym bardziej, że coraz bardziej kładziony nacisk jest na jakość stron plus coraz lepiej Google potrafi wyłapać próby manipulacji w SERPach.

Czy publikacja coś zmieni? Zobaczymy. Moim zdaniem zmiana podejścia musi dokonać się w głowach webmasterów – osobiście w dokumencie nie widzę żadnych rewelacji. Może dlatego, że od dawna o tym piszę i “trąbię na lewo i prawo” :)

Dla tych, którzy są ciekawi dokumentu podaje linka – tutaj można go pobrać.

Miłej lektury :)

PS osoby, którym naprawdę zależy na jakości swojej strony powinny moim zdaniem lekturę zasad Google zacząć od Google Starter Guide’a. Dokument jest w języku polskim, jest to wersja z 2008 – stara, ale jednak w dalszym ciągu aktualna. Jeżeli ktoś chce zapoznać się z bardziej aktualną, angielską wersją – z 2010 roku.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  webmaster120 2 marca 2013, 14:55

  W takiej postaci to mało mówi, jest gdzieś wersja PL, albo najważniejsze chociaż w wersji PL ?

  Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2013, 14:56

  Nie ma – może ktoś to przetłumaczy, ale moim zdaniem raczej nie…

  webmaster120 2 marca 2013, 15:57

  chociaż najważniejsze wypunktowanie by się przydało :)

  Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2013, 18:22

  Jak ktoś dba o stronę to nie znajdzie tam nic odkrywczego.
  O wszystkim już dawno pisałem na blogu :) – podsumowania po raz drugi nie będe robił, musiałbym od razu tłumaczyć :)

  webmaster120 2 marca 2013, 21:35

  Po raz drugi nie trzeba, ale poproszę link do pierwszego…

  Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2013, 21:59

  Nie tak – aby zrozumieć, “co chce od nas Google” – trzeba poznać zasady, jakimi rządzi się wyszukiwarka. Zapoznać się ze Wskazówkami Google dla Webmasterów przede wszystkim.
  A potem sledzić to, co się dzieje – a o czym pisze już od lat.
  Dlatego linku się nie da podać, ponieważ nie jest to jeden link, ale de facto wiele róznych…

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii