13 lutego 2016
Wyszukiwarka Google
Stop

Temat certyfikatów SEO nadawanych przez Google, jako potwierdzenie znajomości zagadnień z zakresu optymalizacji stron internetowych, pojawia się co jakiś czas już od wielu lat.

Niestety, ale najczęściej w sytuacjach, w których firmy/osoby posiadające certyfikaty innych usług Google – np. Adwords czy Analytics – wykorzystują fakt ich posiadania do wprowadzania w błąd osób szukających profesjonalnych usług SEO – o czym pisałem już w 2012 roku. Zamieszczając na swoich stronach z ofertą SEO informacji o tym, że są certyfikowanym partnerem Google sugerują, że posiadają certyfikat nadany im przez Google z zakresu SEO.

Dobrą informacją tutaj jest fakt, że tego typu naruszenie można zgłosić za pomocą odpowiedniego formularza. Można także poruszyć sporne sporne na blogu czy w innym miejscu w Sieci –  przynosi to często efekty.

Do tematu certyfikacji kilkakrotnie w przeszłości odnosiło się także i samo Google – niedawno Garry Illyes. W dalszym ciągu Google nie zdecydowało się jednak na zmianę swojego stanowiska – certyfikatów Google z zakresu SEO zatem nadal nie będzie.

Dlaczego Google jest przeciwne certyfikatom SEO

Garry uzasadnił to w następujący sposób:

Jeżeli Google zdecydowałoby się na wdrożenie programu certyfikującego firmy SEO to musiałoby je szkolić – a to wymagałoby zatrudnienia wielu osób, czyli pociągnęłoby za sobą konieczność “poproszenia” o pieniądze, a … “Search does not ask for anything” :)

Moje zdanie na temat certyfikatów SEO

Miałem mieszane uczucia słuchając wypowiedzi – i nie mogę za bardzo zgodzić się z Garry’m.

Po pierwsze – w odpowiedzi pojawia się temat kosztów. Moim zdaniem zmniejszanie ilości spamu w wyszukiwarce pociągnęłoby za sobą konieczność utrzymywania mniejszej ilości serwerów oraz zmniejszenia ilość zapytań generowanych przez np. programy do sprawdzania pozycji – co niesie za sobą wymierne oszczędności.

Po drugie – Co z misją firmy w zakresie dostarczania ludziom wartościowych treści? Google sporo mówi o tym, że dba o zadowolenie użytkowników, o propagowanie jakościowego SEO.  A tymczasem nadal są firmy, które chwaląc się na stronie z ofertą pozycjonowania swoimi certyfikatami Google z zakresu Adwords/Analytics to uważam, że wprowadzenie certyfikacji wyczyściłoby rynek z pewnej patologii. Nie może być tak, że duża firma SEO robi Klientowi Adwords, aby pokazać, że Klient ma ruch z organika – a jednocześnie ta sama firma szczyci się posiadaniem “certyfikatów Google”

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii