13 czerwca 2019 | Aktualizacja: 8 września 2021
Wyszukiwarka Google
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Od kilku miesięcy Google sobie kompletnie nie radzi w kwestiach indeksacji. W mediach społecznościowych czytamy kolejne informacje odnośnie niedziałających funkcjonalności w obrębie Search Console – problemy z tagami kanonicznymi, wskazywanie innych nieistniejących problemów w obrębie stron, zgłaszanych przez internautów (potwierdzanych potem przez pracowników Google) – mam już żal Johna, który musi stawiać czoła temu problemowi.

Od kilku miesięcy jedna domena ma duży problem z widocznością po zmianie adresu z domeny A na domenę B – wczoraj coś mnie olśniło i … odkryłem coś ciekawego, co może wskazywać na duży problem w Google związany z indeksowaniem przekierowań po zmianie domeny serwisu.

Ale po kolei.

Klient posiadał serwis na domenie A. Po zmianie adresu z domeny A na domenę B wykonano przekierowania 301, upewniono się, że działają poprawnie i … czekaliśmy na efekty prac.

A te okazały się zadziwiające – mimo poprawnie wykonanych (już kilka miesięcy temu) przekierowań 301, Google nadal sobie nie potrafi poradzić sobie z “ogarnięciem tematu” – w wynikach wyszukiwania prezentowana jest głównie domena A, domena B jest w zdecydowanej mniejszości – a po ostatnim updacie można powiedzieć, że domena A niejako “wróciła” do wyników wyszukiwania.

Dodam, że domena jest zadbana, bardzo merytoryczna, bez kiepskich linków – czyli, można byłoby powiedzieć, w dzisiejszych czasach “cud-malina”.

Opis problemu

Obecny stan rzeczy

W SERPach znajdują się podstrony domeny A, które nie są zaindeksowane – co weryfikujemy w prosty sposób, badając “zaindeksowany” adres url domeny A w Search Console.

Wynik badania

Google informuje nas, że dany adres url nie jest w indeksie. (!) – no chwila, chwila, jak go nie ma, skoro widzę? :)

Cache

Sprawdzając kopię zaindeksowanej przez Google strony domeny A widzimy domenę B (czyli Google przekierowanie 301 widzi)

Dlaczego uważam, że Google ma duży problem?

Przeanalizujmy widoczność domeny A oraz domeny B w konkurencyjnej wyszukiwarce – Bingu.

(tylko) Bing prawdę Ci powie

Rezultaty

Bing

Komenda site dla domeny A zwraca ZERO wyników – ani jeden adres url domeny A nie jest zaindeksowany, co jest zgodne ze stanem faktycznym

Frazy lokalne – rankuje domena B, na pierwszych miejscach – czyli przekierowania zadziałały

Google

W tym samym czasie w wyszukiwarce Google zobaczymy 166 wyników

Frazy lokalne – rankuje domena A, domena B pojawia się sporadycznie

Google nie panuje nad sytuacją

Problem jest, i to duży – sam mam na swoim blogu “ciekawą sytuację” – odkąd już prawie dwa lata temu odszedłem na blogu od AMP, nadal dostaję powiadomienia o … błędnych implementacjach AMP

W realu sprawa ma się tak

Konkluzja

Przenoszenie dzisiaj strony na nową domenę to działanie dla tych, którzy lubią wysoki poziom adrenaliny; dopóki Google nie poprawi błędów lepiej tego nie robić … Jeżeli jednak już musisz, to po tym, jak posprawdzasz skuteczność przeniesienia w Google, zajrzyj do Binga – jak tam nie będzie problemów PLUS Twoim zdaniem zrobiłeś wszystko w porządku, nie pozostaje Ci nic innego, niż czekać….

Nie pytajcie proszę: “Kiedy Google upora się z problemem?” – śledząc od miesięcy opisany tutaj problem na mediach społecznościowych, można było bowiem odpowiedzieć jedynie tak: “Nie mam zielonego pojęcia, bo … nawet w Google tego nie wiedzą” :)

Edytowano 02-07-2019

Niedługo minie miesiąc od mojego wpisu, zaś od migracji pół roku – a domena A nadal w Google ma się dobrze

zaś Bing prawidłowo jej nie pokazuje

Bez komentarza …

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  darek 1 stycznia 2020, 15:15

  Witaj i jak czy owy problem wciąż występuje? Druga sprawa czy mimo tego iż Google nie radził sobie z przekierowaniem czy sumarycznie serpy i pozycje się utrzymaly tak jak miała to wcześniej domeną A ?

  Sebastian Miśniakiewicz 1 stycznia 2020, 15:54

  Od tamtego czasu nie zaobserwowałem tego przy innych domenach. A tam mam problem teraz z serwerem, aby się dostać – wszelkie narzędzia do badania nagłówków HTTP pokazują mi jednak dobrą sytuację,a BING nadal zero wyników dla site’a – przyznasz, że to, że BING sobie poradził, a Google nie, jest nadal dziwne
  Zauważyłem jednak coś innego – jak usuwasz coś ze strony, która jest na Cloudflare, to Google też przez kilka tygodni będzie trzymać w SERRPach “Nie znaleziono strony” – mimo, że nagłówek jest 404; ot, może mają za duże obłożenie serwerów w Google … A może to oznaka, że zbliża się jakiś update, wtedy nierzadko SERPy, a i sam Googlebot, dziwnie się zachowują :)

  darek 1 stycznia 2020, 16:18

  A widzisz… A pytanie jeszcze jedno bo o ile zrobie 301 poprawnie ze starej domeny A do nowej B przekierowania, to czy na kazdym koncie search console wersji domeny A (http, https, www i bez www) nalezy wskazac opcje zmiana domeny ? Tylko ze na nowej wersji search console nie ma czegos takiego juz… a nie mam u siebie powrotu do starej wersji SC. pytanie na ile w twojej opinii warto jest recznie w SC ustawiac zmiana adresu….. i druga sprawa – roziumiem ze jak zostawie sobie kod GA (i zmienie adres url w nim) to serach console tak samo weryfikuje w SC na nowej domenie B przez GA – wiec obejsc sie winno bez ponownbej weryfikacji tagami czy tam skryptami ?

  Sebastian Miśniakiewicz 26 stycznia 2020, 9:48

  Zostało to zrobione
  Co do GA – jakoś od dawna bazuję na pliku, nie weryfikowałem się od dawna przez GA; ale to, co piszesz, jest logiczne i moim zdaniem tak to zadziałać powinno

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii