Wyszukiwarka Google
13 czerwca 2019
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Od kilku miesięcy Google sobie kompletnie nie radzi w kwestiach indeksacji. W mediach społecznościowych czytamy kolejne informacje odnośnie niedziałających funkcjonalności w obrębie Search Console – problemy z tagami kanonicznymi, wskazywanie innych nieistniejących problemów w obrębie stron, zgłaszanych przez internautów (potwierdzanych potem przez pracowników Google) – mam już żal Johna, który musi stawiać czoła temu problemowi.

Od kilku miesięcy jedna domena ma duży problem z widocznością po zmianie adresu z domeny A na domenę B – wczoraj coś mnie olśniło i … odkryłem coś ciekawego, co może wskazywać na duży problem w Google związany z indeksowaniem przekierowań po zmianie domeny serwisu.

Ale po kolei.

Klient posiadał serwis na domenie A. Po zmianie adresu z domeny A na domenę B wykonano przekierowania 301, upewniono się, że działają poprawnie i … czekaliśmy na efekty prac.

A te okazały się zadziwiające – mimo poprawnie wykonanych (już kilka miesięcy temu) przekierowań 301, Google nadal sobie nie potrafi poradzić sobie z „ogarnięciem tematu” – w wynikach wyszukiwania prezentowana jest głównie domena A, domena B jest w zdecydowanej mniejszości – a po ostatnim updacie można powiedzieć, że domena A niejako „wróciła” do wyników wyszukiwania.

Dodam, że domena jest zadbana, bardzo merytoryczna, bez kiepskich linków – czyli, można byłoby powiedzieć, w dzisiejszych czasach „cud-malina”.

Opis problemu

Obecny stan rzeczy

W SERPach znajdują się podstrony domeny A, które nie są zaindeksowane – co weryfikujemy w bardzo prosty sposób, badając „zaindeksowany” adres url domeny A w Search Console.

Wynik badania

Google informuje nas, że dany adres url nie jest w indeksie. (!) – no chwila, chwila, jak go nie ma, skoro widzę? :)

Cache

Sprawdzając kopię zaindeksowanej przez Google strony domeny A widzimy domenę B (czyli Google przekierowanie 301 widzi)

Dlaczego uważam, że Google ma duży problem?

Przeanalizujmy widoczność domeny A oraz domeny B w konkurencyjnej wyszukiwarce – Bingu.

(tylko) Bing prawdę Ci powie

Rezultaty

Bing

Komenda site dla domeny A zwraca ZERO wyników – ani jeden adres url domeny A nie jest zaindeksowany, co jest zgodne ze stanem faktycznym

Frazy lokalne – rankuje domena B, na pierwszych miejscach – czyli przekierowania zadziałały

Google

W tym samym czasie w wyszukiwarce Google zobaczymy 166 wyników

Frazy lokalne – rankuje domena A, domena B pojawia się sporadycznie

Google nie panuje nad sytuacją

Problem jest, i to duży – sam mam na swoim blogu „ciekawą sytuację” – odkąd już prawie dwa lata temu odszedłem na blogu od AMP, nadal dostaję powiadomienia o … błędnych implementacjach AMP

W realu sprawa ma się tak

Konkluzja

Przenoszenie dzisiaj strony na nową domenę to działanie dla tych, którzy lubią wysoki poziom adrenaliny; dopóki Google nie poprawi błędów lepiej tego nie robić … Jeżeli jednak już musisz, to po tym, jak posprawdzasz skuteczność przeniesienia w Google, zajrzyj do Binga – jak tam nie będzie problemów PLUS Twoim zdaniem zrobiłeś wszystko w porządku, nie pozostaje Ci nic innego, niż czekać….

I nie pytajcie:”Kiedy Google upora się z problemem?” – śledząc od miesięcy opisany tutaj problem na mediach społecznościowych, można było bowiem odpowiedzieć jedynie tak: „Nie mam zielonego pojęcia, bo … nawet w Google tego nie wiedzą” :)

Edytowano 02-07-2019

Niedługo minie miesiąc od mojego wpisu, zaś od migracji pół roku – a domena A nadal w Google ma się dobrze

zaś Bing prawidłowo jej nie pokazuje

Bez komentarza …

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

darek 1 stycznia 2020, 15:15

Witaj i jak czy owy problem wciąż występuje? Druga sprawa czy mimo tego iż Google nie radził sobie z przekierowaniem czy sumarycznie serpy i pozycje się utrzymaly tak jak miała to wcześniej domeną A ?

Sebastian Miśniakiewicz 1 stycznia 2020, 15:54

Od tamtego czasu nie zaobserwowałem tego przy innych domenach. A tam mam problem teraz z serwerem, aby się dostać – wszelkie narzędzia do badania nagłówków HTTP pokazują mi jednak dobrą sytuację,a BING nadal zero wyników dla site’a – przyznasz, że to, że BING sobie poradził, a Google nie, jest nadal dziwne
Zauważyłem jednak coś innego – jak usuwasz coś ze strony, która jest na Cloudflare, to Google też przez kilka tygodni będzie trzymać w SERRPach „Nie znaleziono strony” – mimo, że nagłówek jest 404; ot, może mają za duże obłożenie serwerów w Google … A może to oznaka, że zbliża się jakiś update, wtedy nierzadko SERPy, a i sam Googlebot, dziwnie się zachowują :)

darek 1 stycznia 2020, 16:18

A widzisz… A pytanie jeszcze jedno bo o ile zrobie 301 poprawnie ze starej domeny A do nowej B przekierowania, to czy na kazdym koncie search console wersji domeny A (http, https, www i bez www) nalezy wskazac opcje zmiana domeny ? Tylko ze na nowej wersji search console nie ma czegos takiego juz… a nie mam u siebie powrotu do starej wersji SC. pytanie na ile w twojej opinii warto jest recznie w SC ustawiac zmiana adresu….. i druga sprawa – roziumiem ze jak zostawie sobie kod GA (i zmienie adres url w nim) to serach console tak samo weryfikuje w SC na nowej domenie B przez GA – wiec obejsc sie winno bez ponownbej weryfikacji tagami czy tam skryptami ?

Sebastian Miśniakiewicz 26 stycznia 2020, 9:48

Zostało to zrobione
Co do GA – jakoś od dawna bazuję na pliku, nie weryfikowałem się od dawna przez GA; ale to, co piszesz, jest logiczne i moim zdaniem tak to zadziałać powinno

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii