8 stycznia 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Optymalizacja stron
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Szybkość wczytywania się strony to od pewnego czasu jeden z czynników rankingowych Google. Ale nie tylko tutaj o ranking chodzi – szybko działająca strona na duży wpływ na to, czy osoba odwiedzająca serwis będzie z niego zadowolona – co w przypadku strony firmowej przełoży się na pozyskanie Klienta, a strony hobbystycznej – wiernego czytelnika.

Mimo, że szybkość ładowania strony nie jest jeszcze kluczowym elementem algorytmu to jednak Google zachęca do tego, aby strony były coraz szybsze, oferując do diagnostyki własne narzędzie online.

Jak to jednak często bywa za słowami nie zawsze idą czyny – bardzo często reklamy emitowane w sieci Google AdExchange wymagają sporej optymalizacji (czerwone ramki);  nie są to jakieś małe procenty – wartości przekraczają w każdym przypadku 35%:

Dla porównania w zielonym polu wyróżniłem informację, o ile można zmniejszyć grafikę znajdującą się we wpisie. ; mimo, że grafik na analizowanej stronie jest ponad 20 to tylko tylko w  przypadku jednej z nich Google zasugerowało zmniejszenie wagi obrazka o cząstkę kilobajta :)

Dodam, że reklam na stronie emitowanych jest 9, zatem aż 33% z nich jest niezoptymalizowane.

Szybkość wczytywania strony a PageSpeed Insight

Często słyszę opinie, że należy dążyć do tego, aby wskaźniki uzyskiwane w narzędziu Google były jak najbardziej zbliżone do 100/100.  Niestety, ale nierzadko – stosując się do uwag, jakie otrzymujemy od Google – przesadną optymalizacją można ZWOLNIĆ (a nie przyspieszyć ) swoją stronę. 

Warto dlatego pamiętać, że podobnie jak przy promowaniu witryny, także i przy jej optymalizacji pod kątem szybkości należy zachować rozsądek i umiar :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Marcin 15 stycznia 2018, 10:28

  Nie spodziewałem się aż tak wysokiego wyniku procentowego na poziomie ponad 30%. Zakładałem, że będzie to maksymalnie z 10%
  Interesujący artykuł

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii