4 lipca 2011
Wyszukiwarka Google

Czyżby zmiana stanowiska Google i linki przychodzące jednak mogą szkodzić?

Bardzo ciekawy wątek z blogu Google Webmaster Central. Użytkownik  zadający pytanie, uważa, że dostał filtr od Google za … nietematyczne linki prowadzące do jego strony.

Po spadku pewnego dnia wejść na stronę z 18000 do … 200 w Narzędziach dla Webmasterów znalazł następującą wiadomość:

Dear site owner or webmaster of http://www.bollykings.com/,
We’ve detected that some of your site’s pages may be using techniques that are outside Google’s Webmaster Guidelines.
Specifically, look for possibly artificial or unnatural links pointing to your site that could be intended to manipulate PageRank. Examples of unnatural linking could include buying links to pass PageRank or participating in link schemes.
We encourage you to make changes to your site so that it meets our quality guidelines. Once you’ve made these changes, please submit your site for reconsideration in Google’s search results.
If you find unnatural links to your site that you are unable to control or remove, please provide the details in your reconsideration request.
If you have any questions about how to resolve this issue, please see our Webmaster Help Forum for support.
Sincerely,
Google Search Quality Team

Jest to istotna zmiana w podejściu do Webmasterów, którzy od niedawna dostają informacje o tym, że na stronach mają linki pozycjonujące – czyżby nowy komunikat to kolejny krok ku większej otwartości i jawności zasad rządzących wyszukiwarką Google?

Już rok temu JohnMu w jednym wątku powiedział, że “teoretycznie jest to możliwe” – dodając jednak, że jest to “bardzo mało prawdopodobne”

But in practice, we have a lot of safeguards that help our algorithms to evaluate sites in useful ways. Our algorithms are pretty complex, it takes more than a handful of bad links to sway their opinion of a website. Even if Webmaster Tools shows a million links, then that’s not going to change things if those links are all ignored for ranking purposes.

No i co wy na to?

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Darek 4 lipca 2011, 22:57

Trudno w to uwierzyć bo gdyby to była prawda to 90% polskich stron www dostałoby filtr :) Google jest jednak nieprzewidywalne.
Osobiście z dużym dystansem podchodzę do wszelkich nowinek dot. seo serwowanych przez google.

Seo-Profi 5 lipca 2011, 8:48

Z tym dystansem to masz rację.
Pamietam bardzo dobrze – już o tym chyba ze dwa razy wspomniałem na blogu – jak rok temu na SemCampie Guglarz “śmiał się”, że polscy pozycjonerzy zauważyli Coffeinę … kilka miesięcy po jej wprowadzeniu. Podczas gdy była ona już mocno zakorzeniona w algorytmie dopiero wtedy branża SEO dostrzegła zmiany, które … przypisano nie temu updatowi, co trzeba. To pokazuje z jednej strony dużą szybkość zmian w Google, z drugiej to, co Ty mówisz – najlepiej jest robić stronę i nie myśleć o Google :).
Co do filtrów – jak branżą jest zafiltrowana to Google musiałoby wszystkie SERPy odfiltrować :) – i wówczas wyniki nie byłyby już tak dobre. To pokazuje, z jak dużą złożonością różnego rodzaju czynników mamy do czynienia przy ustalaniu SERPów i … jak trudno niekiedy dobrze to zrobić.
Czuję, że Panda trochę zmieni te wyniki – ze dwa tygodnie temu widoczne były duże zmiany w wynikach wyszukiwania, kto wie – może niedługo usłyszymy, że weszła ona włąśnie WTEDY do Polski?

gdaq 5 lipca 2011, 8:21

Nie jednokrotnie dochodzily mnie sluchy, ze linki do stron mocnych podnosza pozycje. Linkowanie do spamu oslabia pozycje, linki z mocnych stron do nas poprawiaja pozycje wiec może w druga stronę to tez dziala i linki ze slabych stron oslabiaja pozycje.

Swoja droga byloby to slabe bo można stworzyć jakas spamowa farme i tam wrzucic nasza konkurencje z :)

Seo-Profi 5 lipca 2011, 8:54

JC Penny dostała filtr za kupowanie linków – i to jest fakt. Moim zdaniem nic się nie zmieniło w tym zakresie – poza tym, że Google będzie widocznie częściej informować o tym webmasterów. I z pewnością będzie to ręczny filtr, dobrze “umotywowany” – tzn. pracownik SQT będzie miał niemal pewność (100%?), że dane linki znajdują się na stronach, które także należą do właściciela linkowanej witryny.
Od dawna powatrzam, że Google jest logiczne – gdyby dawali filtry “za konkurencję” szybko otworzyliby rynek na konkurencję – a pamiętajmy, że Polska to specyficzny rynek – 98% udział w rynku nie odzwierciedla pozycji Google w stanach, która jest tam około 50% słabsza, a konkurencja jest bardzo blisko za plecami Google…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii