20 lutego 2013
Filtry, bany
Usuwanie linków za pomocą narzędzia od Google

Usuwanie linków za pomocą narzędzia od GoogleOd wczoraj zastanawiam się, czy odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi “Tak” – czy może … “Nie”.

Podczas ostatniego hangout’u John Mueller jasno powiedział, że w sytuacji, gdy otrzymamy filtr ręczny spowodowany złymi linkami to samo wgranie pliku disavow.txt nie pomoże w wyjściu domeny z filtra – ba, w ogóle nie zadziała. To jest jasne; inaczej byłoby za prosto – kupujemy linki/używamy SWLi/giełd linków, strona idzie w górę. Po pewnym czasie wpada w filtr, więc używamy disavow tool’a, wychodzimy z filtra i … wszystko zaczyna się od nowa. Byłoby za proste- chociaż w przeszłości wiele rzeczy było jeszcze bardziej prostymi…

Co jednak w sytuacji zatem, gdy na stronę został nałożony filtr algorytmiczny? Możemy używać w pliku hash’ów, pisząc swoje notatki do usuwanych linków czy domen. Google jednak mocno podkreśliło swego czasu, że te notatki są dla nas, że nikt z SQT tego nie czyta. Czy zatem samo wgranie pliku przy filtrze algorytmicznym “zadziała” i strona, co do której istnieją mocne, uzasadnione podejrzenia, że znalazła się tam z powodu nienaturalnych linków, wyjdzie w ten sposób z algorytmicznego filtra?

Na logikę – narzędzie powinno zadziałać, ponieważ do tego zostało stworzone. Mam jednak pewne wątpliwości, np. co do sytuacji, gdy użyliśmy narzędzia, a potem strona .. jednak wpadła w filtr. Czy w przypadku wystąpienia takiej sytuacji musimy udowodnić Google, że próbowaliśmy usunąć linki TYLKO z “nowych domen” – tzn. z tych nie znajdujących się w pliku – czy powinniśmy teraz podjąć starania, aby usunąć je… ZE WSZYSTKICH domen wpisanych z disavow.txt – zarówno tych dodanych wcześniej, jak i tych nowych?

Jak do tej pory mam do czynienia “tylko” ze stronami z ręcznymi filtrami – chociaż niedługo będę zajmował się paroma stronami, które nie dostały powiadomienia o linkach, a spadły ewidentnie za linki…

Zadałem w tytule wpisu pytanie, ponieważ spotykam się z opiniami, że użyty disavow tool poprzez “zwykłe dodanie do niego listy domen” nie działa. Pytanie, czy nie zadziała dlatego, że wskazano w pliku za mało domen/adresów url – czy też nie działa dlatego, że algorytm nie zauważył … znikania nienaturalnych linków?

Ktoś może z Was może użył narzędzia do zrzekania się linków do wyjścia z algorytmicznego filtra – z pozytywnym skutkiem?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  webmaster120 20 lutego 2013, 15:28

  Witam, Sebastianie.

  1. Czy spotkałeś się z takim powiadomieniem ? Pytam ponieważ w Google nie znalazłem treści takiego powiadomienia by ktoś cytował.

  “Wykryliśmy, że przy niektórych linkach prowadzących do Twojej witryny są stosowane techniki niezgodne ze wskazówkami Google dla webmasterów.
  Nie chcemy ufać linkom, które są nienaturalne lub sztuczne, radzimy więc usunąć wszystkie takie linki do Twojej witryny. Rozumiemy jednak, że części z nich możesz nie kontrolować. Dlatego w tym konkretnym przypadku podejmiemy precyzyjne działania i ograniczymy zaufanie do nienaturalnych linków. Jeśli uda Ci się usunąć któreś z nich, możesz poprosić o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia, dołączając listę swoich działań.
  W razie pytań skorzystaj z naszego Forum pomocy dla webmasterów.”

  2. Czy to oznacza, że jest to ręczny filtr na stronę? Jeżeli tak to ile on potrwa? no i chciałem się zabrać za usuwanie linków poprzez narzędzie do tego stworzone, ale z tego co widzę na Twoim blogu nie ma to sensu?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 15:36

  a d 1) Nie … troche ta treść dziwna jest…
  ad 2) Google nie wysyła powiadomień dla filtrów algorytmicznych.
  Mam jednak mieszane uczucia, czy jest to filtr ręczny – czy tylko informacja od Google, że przestali zliczać pewne linki

  webmaster120 20 lutego 2013, 15:41

  Sebastianie jakbyś się mógł dowiedzieć to byłbym bardo wdzięczny za jakiekolwiek info.

  ad 2) Nie wysyła powiadomień dla filtrów algorytmicznych. Czyli to była ręczna reakcja bo dostałem powiadomienie ?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 16:17

  Prawdę mówiąc jakos dziwnie mi to brzmi i .. moim zdaniem można to interpretować na dwa sposoby:
  1) dostałeś ręczny filtr
  2) Google poinformowało Ciebie o nieprawidłowości, ale jednocześnie dodało, że “zajmie się” tylko tą nieprawidłowością – bez karania domeny jako takiej.

  webmaster120 20 lutego 2013, 16:21

  Dziękuję za interpretacje. Czy mogę się spodziewać odpowiedzi w tym miejscu gdy dowiesz się coś więcej na temat tego konkretnego komunikatu?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 17:00

  Tak :)

  webmaster120 20 lutego 2013, 17:06

  Po jakim czasie od powiadomienia można spodziewać się spadków i jak ten proces spadków wygląda ? proszę o info.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 17:18

  Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytanie.
  Plus/minus okolice daty powiadomienia, spadek zas jest widoczny doskonale w Google Analytics – spada po prostu ilośc wejść na stronę…

  webmaster120 20 lutego 2013, 17:07

  Oczywiście mam na myśli po złapaniu filtra ręcznego.

  webmaster120 20 lutego 2013, 17:21

  Plus minus ile dni ?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 18:15

  Kilka

  webmaster120 27 lutego 2013, 21:08

  Jeszcze mogę dodać, że w panelu narzędzia dla webmasterów nie ma żadnego znaczka np. żółty trójkąt obok tego komunikatu. Czy to coś oznacza? brak tego trójkąta?

  webmaster120 27 lutego 2013, 21:40

  Co o tym myślisz Sebastianie? o braku znaczka? ma to jakiekolwiek znaczenie?

  Sebastian Miśniakiewicz 2 marca 2013, 10:11

  Znaczka? Nie kojarzę, aby były jakieś znaczki w takich sytuacjach – to jest normalny komunikat.

  Colin 20 lutego 2013, 17:31

  To oznacza tylko wyzerowanie mocy części linków, a nie filtr.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 18:17

  No właśnie, też się ku temu skłaniam – przyznasz jednak, Colin, że tłumaczenie mogłoby byc bardziej “polskie” i jednoznaczne :)

  webmaster120 20 lutego 2013, 18:31

  Colin dziękuje za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko dlaczego nikt nie pisał o tym w Google. Czyżby to była nowa forma powiadomień od Google? Z Twojej wypowiedzi domyślam się, że to Twoja interpretacja, a czy może w praktyce spotkałeś się lub czytałeś gdzieś o takim powiadomieniu ?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 18:47

  Takie rzeczy “sami wyłapujemy” – Google nie informuje o nowych typach powiadomień w każdym przypadku….

  webmaster120 20 lutego 2013, 19:34

  Źle się wyraziłem. Miałem na myśli, że w Google nie znalazłem nic wpisując treść tego powiadomienia.

  Lukasz 11 kwietnia 2013, 8:10

  Hek

  Ty dostałeś takie powiadomienie? Bo ja dzisiaj również. Coś robiłeś? Zanotowałeś znaczne spadki?

  webmaster120 20 lutego 2013, 15:47

  “John Mueller jasno powiedział, że w sytuacji, gdy otrzymamy filtr ręczny spowodowany złymi linkami to samo wgranie pliku disavow.txt nie pomoże w wyjściu domeny z filtra”

  Jak można rozpoznać ręczny filtr? powiadomienie dostajemy, tak ? o jakiej treści ?

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 16:16

  Tak, dostajemy powiadomienie.
  O jakiej treści?
  Jest ich troche – ogólnie z niego wynika, że coś ze stroną jest nie tak – bezpośrednio lub pośrednio (linki przychodzące)

  webmaster120 20 lutego 2013, 16:29

  Fajnie byłoby jakbyś zrobił wpis na blogu z cytatami takich treści i ich interpretacje. Czuje, że byłby to wpis, który szybko znalazłby się w TOP.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 lutego 2013, 18:47

  kto wie, kto wie … :)

  Adam 20 lutego 2013, 17:50

  Ja teraz czekam może za 3 tygodnie wypowiem się, 3 podejście do disawov tolls, mam 3 strony spingwinowane 2 się zająłem i czekam, 3 ponowne rozpatrzenie wysłane i 3 odpowiedz że algorytmiczna kara ;-). Teraz już muszą wyjść strony z pingwina bo jak nie to wyskoczę przez okno ;-)

  webmaster120 20 lutego 2013, 18:30

  Adam, życzę powodzenia i cierpliwości! Domyślam się, że żadnego powiadomienia nie dostałeś od Google?

  Adam 20 lutego 2013, 19:52

  Ów strony oberwały historycznego dnia 24 kwiecień 2012 ;-) nie dostałem powiadomień filtr na frazy algorytmiczny.

  Mrozu www.mrozuprojekt.pl 20 lutego 2013, 23:59

  “Fajnie” że nie jestem sam, pisalem na webie że fajnie jakby taki algorytm nawet w częściowy sposób informował co mu z obliczeń wyszło i że założył filtr, mniejwięcej za co, bo jakieś obliczenia z parsera mu wychodzą skoro robi kare. To tak jakby policjant nas ukarał za coś i nie powiedział konkretnie za co :)
  No to by było rozwiązanie jakby prewencyjnie Googlowcy ostrzegali i jak ktos nie poprawi np w ciągu 7-14 dni to dostanie kare, a nie najpierw dostaje, nie dostaje informacji, poprawiam strone jak daje o ponowne rozpatrzenie to odpisują że nic nie robili ręcznie a jeszcze nie wiadomo za co ten filtr, czy linki czy onsite, albo jedno i drugie. Boje sie że jak sie zaczne pozbywać linków jako ślepiec to bedzie jeszcze gorzej, zwłaszcza że nie dostałem takiej informacji że mój profil linków wygląda na nienaturalny. Nie wiem czy zdobywać jakieś linki czy olać domene i zakupić nową za 1zł :)

  Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 11:02

  Ja zawsze wychodzę z założenia, że o domenę trzeba walczyć – kupno nowej za 1 zł nic nie nauczy; jak popełniłes jakis błąd wcześniej, popełnisz go przy nowej.
  A poza tym – już widze, jak duża firma pozwoli sobie na zmiane domenę – przecież to wartość niematerialna, o którą powinno się dbać!

  Mrozu 21 lutego 2013, 11:25

  No tak Sebastianie to jak z budową domu, każdy mówi, że przy następnym nie popełni tyle błędów :)
  Duże firmy może i tak, nie odpuszczą domeny, ale małe z zerobym budżetem ? No ja też bym chciał żeby chociaż było jak przed spadkiem bo nie mam innych pomysłów na zdobywanie klienta w mojej specyficznej sytuacji. Ps. jak się podciągne z ortografi mam szanse coś u ciebie pisać? :)

  Sebastian Miśniakiewicz 21 lutego 2013, 12:39

  Małe musza się nauczyć, aby dbac o swoje strony :)
  Co do pisania – nie wiem, na razie nie myślałem o tym…

  Mrozu 4 marca 2013, 13:39

  W tamtym tygodniu, żyłem disavowa i zglosiłem linki z sześciu domen gdzie miałem dużo linków sitewide (farmy), ale nic się nie stało, nie mam potwierdzenia itd.
  pytanie jak można sprawdzić czy google już nie bierze tych linków pod uwage? bo one chyba w webmasterze dalej beda widoczne a jak w majestic czy ahrefts, czy będą jako nofolow, czy jest jakaś metoda ?

  Sebastian Miśniakiewicz 4 marca 2013, 13:55

  Google po pewnym czasie – miesiąc/dwa – przestanie je uwzględniać w algorytmie. Tak to przynajmniej na razie działa.
  Linki cały czas będą widoczne – nie tylko w komercyjnych narzędziach, ale także i w … Narzędziach Google dla Webmasterów.
  Zrzeknięcie się linków nie oznacza, że Google je usuwa, oznacza nofollow czy coś w tym stylu – po prostu nie bierze ich pod uwagę.
  Na koniec – jak masz ręczny filtr, to uzycie narzędzia bez napisania prośby o ponowne rozpatrzenie nic nie da…

  Mrozu 4 marca 2013, 14:05

  nie pamiętasz? :) nie miałem żadnego powiadomienia o filtrze od gugla nawet po prośbie o ponowne rozpatrzenie.
  czy coś da napisanie o ponowne, bo pewnie znowu napisza że nie było żadnych ręcznych działań?
  szkoda że znowu trzeba się domyślać a nie potwierdzają w jakis sposób przyjęcia listy czy unieważnienia linków :(

  Sebastian Miśniakiewicz 4 marca 2013, 14:38

  nie pamiętam – dzisiaj mam sporo na głowie :)
  nie musisz wysyłac – ale zdarza się, że nie wysyłane jest powiadomienie, a jest duża róznica w wychodzeniu z filtra ręcznego a algorytmicznego – pod względem trudności i czasu

  marxxx 13 marca 2013, 18:46

  a z którego filtra trudniej wyjść?

  Mam filtr na wiekszość fraz, algorytmiczny.
  z kilkudziesięciu domen spamerskich prowadzą do mnie linki pod jeden temat forum którego nawet już nie ma.
  Podobno konkurencja dodała moją strone do jakiegoś SWLa, ja nigdy nie korzystałem z SWLi ani innych systemów wymiany linków, ba nawet nie linkuje z innych moich stron.

  na tej stronie
  https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main
  dodałem adresy wszystkich domen które spamują do mnie na ten adres http://telchina.pl/sledzenie-przesylek-vt1446.htm
  Czy same domeny wystarczy dodać, bo pełnej lokalizacji linka nie znam, nie znajduje go na tych stronach, ale takie info mam z narzędzi dla webmasterów.

  czy to wystarczy czy muszę ponownie zgłosić domenę do rozpatrzenia?

  Sebastian Miśniakiewicz 13 marca 2013, 19:32

  Z algorytmicznego łatwiej wyjść – podanie właściwych domen wystarczy

  marxxx 17 marca 2013, 11:50

  jak sprawdzić czy plik z linkami został poprawnie wysłany?
  czy muszę zgłosić stronę do ponownego rozpatrzenia przy filtrze algorytmicznym, czy może sam plik z linkami do zrzeczenia się wystarczy?

  Sebastian Miśniakiewicz 17 marca 2013, 21:33

  W momencie wgrania masz stosowny komunikat.
  Przy filtrze algorytmicznym wgrywasz i tyle.

  Webmaster102 18 marca 2013, 0:08

  Sebastianie jak doradzasz? Po otrzymaniu powiadomienia o nienaturalnych linkach usunąłem dwie podstrony do których kierowały te linki i teraz zwraca błąd 404 więc te linki spamerskie można powiedzieć, że już nie są zliczane. Dodatkowo sporo linków szło do głównej to co udało mi się usunąć pisząc do autorów stron z których te linki kierowane były do mojej strony to usunąłem, ale ponad połowa z nich nie została usunięta – brak kontaktu z właścicielami witryn – no i te domeny chce dodać do disavow. No i moje pytanie jest takie, czy w rozpatrzeniu pisać również o tych linkach do podstron co je usunąłem i jest 404 teraz, a czy to darować i pisać tylko to co udało mi się usunąć i to co zostało i dodałem do disavow?

  Ile mniej więcej czeka się na rozpatrzenie? I jak najlepiej zrobić ? dodać do disavow i rozpatrzenie wysłać za 2-3 dni czy od razu ?

  Sebastian Miśniakiewicz 18 marca 2013, 8:35

  Tak, dokładnie opisz, co zrobiłeś. Przy wychodzeniu z ręcznego filtra to podstawa – samo wgranie pliku, do tego działania -ale NIEUDOKUMENTOWANE – nie są receptą

  Na ostatnim HO John powiedział, że teraz mozna od razu wysłac prośbe o ponowne rozpatrzenie, nie trzeba czekać dnia od wgrania pliku. Czeka się… zależy – obecnie w okresie od tygodnia do 3 wiekszość wniosków jest załatwiana.

  Webmaster102 18 marca 2013, 8:59

  Ok, dzięki za odpowiedź. Ale jak opisać te strony co usunąłem i jest 404 ? każdy link, który do niej prowadził/prowadzi bo w sumie linki nadal prowadzą, ale moja podstrona do kótrej te linki prowadzą jest usunięta nie działa…. czy po prostu napisać, że do tej podstrony sporo linków nienaturalnych prowadziło i usunąłem tą podstronę… i jest 404 teraz i link do mojej podstrony. Jakbyś to dokładnie zrobił?

  Sebastian Miśniakiewicz 18 marca 2013, 9:09

  “czy po prostu napisać, że do tej podstrony sporo linków nienaturalnych prowadziło i usunąłem tą podstronę… i jest 404 teraz i link do mojej podstrony.”

  dokładnie tak :)

  Witek 7 listopada 2013, 7:25

  Witam.
  Czy jeżeli nie otrzymałem żadnego komunikatu w GWT o nienaturalnych linkach, a strona po Pingwinie 2.1 5 października poleciała o kilkadziesiąt pozycji w dół na kilka haseł, które pozycjonowane były za pomocą kiepskiej jakości publicznych precli, to czy jest sens zgłaszać te linki z tych witryn w “disavow”. I czy zakładając, ze mam filtr algorytmiczny a nie ręczny i nie zgłaszam prośby o ponowne rozpatrzenie witryny, to czy plik disavow rozpatruje człowiek czy maszyna?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2013, 7:27

  Hej.
  Ja bym zgłosił.
  Plik rozpatruje maszyna – człowiek “wchodzi do gry” jak masz ręczną interwencję.

  Witek 7 listopada 2013, 10:08

  Po co więc są komentarze w tym pliku? Są potrzebne tylko w przypadku filtra ręcznego?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2013, 11:19

  Moim zdaniem komentarze są dla Ciebie – to, co chcesz nap[isać do SQE napisz w RR

  Witek 7 listopada 2013, 12:21

  Jeszcze tylko w gwoli upewnienia się: mam filtr algorytmiczny więc wysyłam tylko plik “disavow”, a RR nie tworzę? czy dobrze rozumuję?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2013, 13:05

  @Witek – przy algorytmicznym (jak masz) filtrze nie dasz rady wysłac RR – wdrożone przed kilkoma miesiącami zmiany w NDW wyeliminowały wysyłanie RR bez powodu…

  Witek 8 listopada 2013, 7:39

  Dziękuję za pomocne odpowiedzi!

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii