6 sierpnia 2012
Optymalizacja stron
Po pierwszych poprawkach templatki

Po pierwszych poprawkach templatkiW nawiązaniu do tego, co napisałem we wcześniej wpisie, w którym zaprezentowałem nową skórkę bloga, dziękuję za wszystkie nadesłane komentarze z opiniami co do nowego wyglądu bloga. Byłem pozytywnie zaskoczony ich ilością oraz precyzyjnymi uwagami – bardzo za nie dziękuje.Komentarze (przypomnę) były tylko do mojej wiadomości, ponieważ nie chciałem, aby ktoś narzucał swojego zdanie innym na pierwszym etapie wdrożenia nowej templatki. Potraktowałem je jako, swego rodzaju, burzę mózgów, w wyniku której otrzymałem sporo opinii, z których część została wdrożona, niektóre, wraz z dalszymi pomysłami na rozwój, “wplotłem” w ankietę, a o której będzie za chwile mowa.

Zgodnie z sugestiami czytelników poprawiłem te rzeczy, które najszybciej i najdobitniej zostały wskazane:

 • kolor – na wstępie zaznaczę, że jest to rubinowy, Panowie, nie różowy. Zmniejszyłem jego udział na stronie – m.in. okruszki są teraz szare. Na pewno nie zmienię go – chociażby za ten komentarz: “słitaśny róż :D” :). Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi w tym zakresie – proszę pisać w komentarzach – nie zmienię jednak bloga w niebieski czy zielony deseń :)
 • komentarze – poszły pod wpis, “zgodnie ze sztuką” – umknęło, dzięki za szybki feedback :)
 • poprawiono kontrast – czcionka wpisów jest bardziej ciemna, moim zdaniem czytanie jest teraz znacznie bardziej wygodne. Napiszcie.
 • widżet społecznościowy po lewej stronie nie jeździ – bardzo spodobał mi się ten komentarz: “Jeżdżący widget po lewej, wtf? :P” :). To był mój pomysł, nie sądziłem, że będzie on tak skakał. Teraz jest osadzony i już nie denerwuje/nie męczy wzroku.
 • poprawiono problemy w Operze i Chromie z rozjeżdżaniem się pewnych elementów

W następstwie w/w zmian oraz kilku innych, jakie pojawiły się w trakcie, skórka uległa modyfikacjom.

Mam jeszcze raz wielką prośbę do czytelnikówo feedback w komentarzach (które teraz będą jawne, aby każdy mógł się włączyć do dyskusji) oraz o wypełnienie, znajdującej się na stronie głównej bloga, ankiety. Ostatnia ankieta pojawiła się w trakcie prac nad stroną, co widziałem w ilości negatywów, jakie zdobyła ona na początku – później, wraz z wdrażaniem kolejnych usprawnień, oceny kiepskie były już mniej obecne :) Dzięki tej ankiecie zobaczę co jeszcze wymaga poprawy lub jest warte uwagi.

Osoby, które posiadają tablety, proszę o przetestowanie strony na swoich urządzeniach – na moim Asusie – ekran 1280×800 – jest OK (poza jedną rzeczą – chowającymi się ocenami społecznościowymi) – ale nad tym już pracuję. Wskazówka, jak ktoś używa Chroma i lubi czytać w pionie – Ustawienia/Zaawansowane/Wymuś włączenie powiększenia – i wtedy czytanie w pionie będzie wygodne.

Myślę nad wersją pod smartfony – jednak jak na razie bardzo mały jest ich udział, i mam dylemat. Waszym zdaniem warto dorobić wygląd stricte pod te urządzenia?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  And 6 sierpnia 2012, 18:39

  Muszę Cię zmartwić ale szczerze mówiąc za bardzo ten nowy wygląd mi się nie podoba, owszem ładniejsza skórka niż stara ale szału nie ma. Najgorszy jest właśnie ten szary kolor czcionki – jest ona słabo czytelna… Co do smartfonów to taka skórka wygląda dobrze na nich (w miarę) więc nie potrzeba oddzielnych wersji…

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 18:42

  Ale tekst jest w czarnej, nie w szarej czcionce. Co proponujesz?

  JB 6 sierpnia 2012, 19:14

  Jako wierny czytelnik bloga muszę powiedzieć, że nowa skórka jest koszmarna i wręcz odstręcza mnie od czytania. Przypomina mi strony internetowe z lat dziewięćdziesiątych. Za dużo szarości (przez to kontrast słaby), nazwa bloga w ogóle nie rzuca się w oczy, headline’y postów dziwnie wyglądają w kursywie, listy punktowane w poście mają mniejszą czcionkę niż pozostały tekst. Poza tym generalnie za dużo wszystkiego (jeśli idzie o eksponowanie treści).

  Co do kolorystyki, to polecałbym skorzystanie z Kulera – http://kuler.adobe.com/, w celu uzyskania dopasowanych kolorów.

  Gorąca prośba o zmianę skórki…

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 19:19

  Listy wypunktowane jakoś dopiero dzisiaj wrzuciłem i już zapisałem do poprawy.
  Dzięki za pozostałe uwagi – skórki nie zmienię, ale podrasować zawsze ją można :)

  MS 6 sierpnia 2012, 19:27

  I natomiast brakuje listy wpisów jak to miałeś na starym blogu: http://web.archive.org/web/20101027195305/https://blog.seo-profi.pl/lista-wpisow/ wpadając raz na jakiś czas na blog można wszystko fajnie poczytać a obecnie to nie mogę się połapać gdzie co jest:(

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 19:37

  @MS – jest na samej górze, prawy górny róg – sugerujesz, aby dac to do menu głównego, jak było? Nie chciałem go zagracać….

  Połączyłem kategorie – w kilka głównych plus podkategorie. Zawsze jest jeden wpis najnowszy, potem wcześniejsze. Na samej górze są ostatnie – osobny boks.
  Jakbyś to widział?

  Marcin 6 sierpnia 2012, 19:37

  Coraz lepiej wygląda ta stronka, ale za dużo jest różnego rodzaju czcionek i porozrzucanego tekstu. Przydałoby się wyrównać linijki względem początku i końca wiersza.

  Hmm 6 sierpnia 2012, 19:40

  Teraz jest masakra ;(

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 19:44

  Przesadzasz :) – coś konkretniej? :)

  Sebastian Jakubiec 6 sierpnia 2012, 20:12

  “poprawiono kontrast – czcionka wpisów jest bardziej ciemna, moim zdaniem czytanie jest teraz znacznie bardziej wygodne. Napiszcie.”
  Na pewno zachowanie odstępów przy wypunktowaniach, jak w tym tekście doszedłem do wypunktowania to się zrobiło mrowisko ;)

  Ładne odświeżenie. Problem mały może stanowić jeden (trochę trudny do przemodelowania) szkopuł ;D Przy takim bez sidebarowym rozstawie tekstu strasznie męcząco się go czyta, przy dłuższych wpisach szczególnie, ze względu na długie linijki, gubienie kolejnych wzrokiem itd. Na ogół linijki są krótsze. Nie wiem czy ktoś jeszcze zwrócił uwagę na ten element typografii ale dorzucam swój komentarz :)

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 20:46

  Nad tym wpisem myśle – bo z jednej strony jest to novum – a nikt nie lubi novum.
  Z drugiej – to ma się podobac czytelnikom, być dla nich wygodne.

  Mam pomysł, aby dac z boku “coś” – nie napiszę co :)

  Przemek Sztal 6 sierpnia 2012, 20:23

  Z chwalenia nie wyniknie nic konstruktywnego, więc przedstawię swoje uwagi ;)
  – za małe odstępy między elementami
  – rozmiar czcionki we wpisie powinien być taki sam (imho, wystarczy pogrubienie dla elementu strong)
  – we wpisach brakuje
  – wywaliłbym zbędne powtarzalne elementy, żeby treść była bardziej czytelna, np. “Jesteś w : Strona Główna” ze strony głównej, w ogóle zwrot “Jesteś w:”, informację o dostępnych znacznikach HTMl w komentarzach, “dodał”, … – moim zdaniem odwraca to uwagę od najważniejszego, czyli treści
  – wydaje mi się, że w Twoich dłuższych wpisach brakowało nagłówków pozwalających “skanować” treść
  – kursywa w tytułach wpisów faktycznie jest zbędna

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 20:44

  “we wpisach brakuje”

  Tzn?

  “wywaliłbym zbędne powtarzalne elementy, żeby treść była bardziej czytelna, np. „Jesteś w : Strona Główna” ze strony głównej, w ogóle zwrot „Jesteś w:”, informację o dostępnych znacznikach HTMl w komentarzach, „dodał”, … – moim zdaniem odwraca to uwagę od najważniejszego, czyli treści”

  Tak :) – to teraz będzie powoli robione :)

  Dzięki Przemek!

  Przemek Sztal 6 sierpnia 2012, 20:58

  “we wpisach brakuje” – pomyłka redakcyjna, tu miało być o nagłówkach, o których napisałem później ;)

  bartek46op 6 sierpnia 2012, 20:26

  Widać (mało ale jednak) np na stronie głównej pogrubione i lekko wyróżniające się od pozostałych polskie znaki: http://i.imgur.com/TOTJg.jpg
  I ten tytuł – musi być italic? :(

  I odnośnie mobilności – tak wygląda na stockowej przeglądarce w 4.1.1 w Nexusie (rozdzielczość HD) – http://i.imgur.com/eZplD.jpg i http://i.imgur.com/2HDuN.png. Brakuje jednak tego WP Touch’a.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 20:43

  To pomyślę nad smartfonami – nie wiem, czy WP Touch, czy nie coś swojego – dzieki Bartek :)

  Kamil M. 6 sierpnia 2012, 20:30

  Kolorystyka pod target kobiecy.
  Przydałoby się trochę zimnego koloru przy informacjach. Poszukaj inspiracji, aby sensownie zmienić ilość tej szarości.
  Myślę, że z kolorystyką nie ma co kombinować, bo to jest blog informacyjny – więc wprowadzić więcej tego białego.

  I tak najważniejsza się treść ;)

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 20:40

  “Przydałoby się trochę zimnego koloru przy informacjach” – możesz doprecyzować?

  Kamil M. 7 sierpnia 2012, 6:02

  H1 może być w chłodniejszym kolorze (od ręki nie powiem jaki może być do tej kolorystyki – ale spróbuj sprawddzić jak to wygląda coś wyszukując) oraz ten h1 na głównej mógłby być większy.
  Bierz przykład ze standardów, a można go zauważyć na natemat.pl, antyweb.pl lub innych serwisach gdzie wywalono kasę na dobre strony.

  Powodzenia

  Sebastian Miśniakiewicz 7 sierpnia 2012, 11:18

  H1 na Antywebie mnie wkurzają – za duże to to :)
  Dziękuję za uwagę.

  Mieczysław 6 sierpnia 2012, 22:12

  Sebastian dajesz dużo tekstów i Twój blog powinien być czytelny – tzn. dający się sprawnie przeczytać.
  – wtyczka społecznościowa, teraz ok,
  – szerokość tekstu wpisu jakoś przebrnąłem,
  – powtórzone pierwsze zdanie komentarza, u mnie wywołało taki odruch, że już to czytałem i dalej nie kontynuowałem czytania komentarza do końca,
  – blok “Podobne wpisy” przeleciał mi błyskawicznie, wcale go nie czytałem – wystąpiła ślepota banerowa?
  – na samym dole “Najpopularniejsze” bardzo dobrze widoczne i czytelne.

  Większość internautów szybko czyta teksty, a nawet je tylko skanuje i dlatego potrzebują granic bloków tematycznych oraz linii, które im prowadzą wzrok, odpowiedniej wielkości czcionki – po to aby się nie męczyć. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia, ale poprzednia strona była dla mnie bardziej czytelna.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 sierpnia 2012, 22:30

  @Mieczysław, dziękuję za plusi i minusy. Nad tymi minusami właśnie myślę :)- dzięki za potwierdzenie, że coś tutaj trzeba zrobić

  TrueVanDal 7 sierpnia 2012, 9:39

  Jeśli mogę dorzucić swoje 3 grosze, to zastanowiłbym się nad rezygnacją z czcionek szeryfowych. Wyglądają nieźle ale zdecydowanie lepiej się przy ich pomocy czyta na papierze niż na ekranie komputera (czy tam tabletu :p). Jest to szczególnie męczące przy mniejszych rozmiarach czcionek (nie ma tego dużo tutaj ale np. informacja, kto dodał wpis dla mnie nieco zbyt mało czytelna, muszę wytężyć wzrok). Ogólnie to jest spory miszmasz, czcionki szeryfowe przeplatają się z tymi nieszeryfowymi.

  BTW: Czcionka jaką piszę właśnie ten komentarz jest chyba nieco za jasna (jak dla mnie).

  Niemniej parafrazując pewną zabawną reklamę mebli: “Ale to jest Twój blog” ;).

  Pozdrawiam.

  Sebastian Miśniakiewicz 7 sierpnia 2012, 11:07

  Dzieki, TruevanDal – przyjrzę się tym czcionkom :)

  shpyo 11 sierpnia 2012, 19:16

  1. Mało czytelny tekst – zwiększ interlinie i czcionkę lub zmniejsz tempo pojąwiania sie wpisów ;)
  2. Nie ma wersji na ipada?
  3. Bedą linki w komentarzach (pole URL)
  4. Róż, zmien kolor na bardziej męski ;)
  5. Rozjezdza sie footer na iPadzie na Safari.

  Sebastian Miśniakiewicz 11 sierpnia 2012, 22:23

  ad 1) Tempo zwiększam – a nad czytelnością już pracuje webmaster – dzięki shpyo :)
  ad 2) A na moim Transformerze, 10″, śmiga piknie, i w pionie i w poziomie – co jest nie tak na iPadzie?
  ad 3) Jak coś, to link do profilu, o czym myślę – na pewno nie będzie można wstawiać “kredyty hipoteczne” :)
  ad 4) To rubin :) – coś pomyślę
  ad 5) Podeślesz na emaila screeena?

  shpyo 12 sierpnia 2012, 15:01

  Ad. 1 i 2 na moim tez, ale co z tego jak jest nie czytelne. Responsive web design słyszał ;) ?
  Ad. 3 to lipa, zawsze możesz moderowac komentarze, tak jak ja to robię i działa – bo ludziom nudzi sie dodawać wpisy z liniami seo, bo i tak usuwam linki a treść zostawiam ;)))
  Ad. 4 ok
  Ad. 5 Teraz sie wakacjuje i nie mam jak zrobić screena i jego wysłać ;).

  6. IMO najnowsze komentarze powinny być na dole.

  Sebastian Miśniakiewicz 12 sierpnia 2012, 15:44

  ad 1 i 2 – tak, ale do tej skórki nie jest potrzebny. Popatrzę jednak, co można poprawić/ulepszyć pod iPada
  ad 3 – też do profili nie jestem przekonany :)
  ad 5 – sprawdzę, wakacjuj się :)
  ad 6) Jakiś bug wkradł się w kod, WP się tutaj nie słucha – na liście to do już jest
  Dzieki!

  Sebastian Miśniakiewicz 11 sierpnia 2012, 22:25

  Jeszcze do 1) – masz na myśli stronę wpisu, tak?

  Marcin Rzeczkowski 20 sierpnia 2012, 21:54

  Och, dzięki za zrealizowanie uwagi MS o liście wpisów.
  Jestem nowy w tej tematyce i dzisiaj wróciłem tu po miesięcznej przerwie. Chciałem poczytać hurtem wpisy o optymalizacji, ale najpierw nie mogłem ich znaleźć (strona główna nie jest dla mnie intuicyjna, zbyt portalowa, no ale już ją rozgryzłem), a potem wszedłem w listę wpisów z kategorii i odkryłem, że żeby chciało mi się czytać artykuły, potrzebuję widzieć pełne tytuły. Jeśli nie wiem, o czym jest wpis, nie klikam w niego.
  Denerwują mnie też te wielkie zajawki dwóch ostatnich artykułów, zwłaszcza na dalszych podstronach wpisów z kategorii. I krótkość zajawek pozostałych wpisów – które u mnie też są czynnikiem “warto? nie warto?”.
  Te same uwagi dotyczą nawigacji po tagach.
  Szczerze mówiąc, gdybym nie wiedział, jak bardzo wartościowe treści tu znajduję, po prostu bym wyszedł. A tak wróciłem po kilku godzinach z “no dobra, naprawdę chcę się czegoś dowiedzieć” – i znalazłem listę wpisów.
  Poza tym bardzo brakuje mi opisów kategorii/tagów, ale to już uwaga estetyczna… chyba że zamiast informacji o braku opisu znajdzie się w tym miejscu kolejny wpis.

  Na plus:
  – kolorystyka
  – treść pod polem, w którym właśnie piszę
  – bardzo przejrzyste dyskusje – nie ruszałbym nic w komentarzach ;)
  – strona z listą tagów i link do niej w menu
  – widać rozmach, w sumie strona główna robi dobre wrażenie (po nauczeniu się jej)

  Sebastian Miśniakiewicz 20 sierpnia 2012, 23:27

  Marcin – rewelacyjne uwagi – tyle patrzenia, a jak widać, ważne kwestie umykają! Zapisuje na liście to do – która jest już zamknięta, czas wziąć się powoli do jej wdrażania w życie :)

  Piotr 27 sierpnia 2012, 11:26

  To ja jeszcze zaproponuje zmianę.. Mógłbyś udostępniać większą ilość wpisów w kanale RSS? Teraz są to zaledwie 3 wpisy.. Rozumiem, że jest to zabieg zapobiegawczy przed kradzieżą treści, ale czasami w ciągu 24h dodajesz 3-4 wpisy, a ja zwyczajnie boje się, że przegapiłem jakiś wpis.. bo korzystam tylko z RSSa :D (proponowałbym udostępniać minimum 5 wpisów)

  Pozdrawiam,
  Piotr

  Sebastian Miśniakiewicz 27 sierpnia 2012, 13:36

  Hej.
  Dałem 10 :) – tyle dziennie jeszcze nigdy nie napisałem, a chyba nawet i w 2 dni :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii