Filtry, bany
31 stycznia 2012

Raptem cztery dni temu pisałem o słynnej już wypowiedzi Kaspara Szymańskiego, znanego w Polsce jako Guglarz, który powiedział

Zespół Google Search Quality zajął się kwestią kupowania linków przez popularne polskie witryny i podjął odpowiednie kroki w tych wypadkach gdzie zaistniała taka potrzeba. Mamy nadzieję, że z czasem więcej klientów SWLi przemyśli swoją strategie zdobywania linków.

Minęły trzy dni i … na próżno szukać w Google stron takich serwisów, jak Ceneo, Świstak, Skąpiec czy Nokaut !

Dzisiaj w nocy firma Google w swojej wyszukiwarce zastosowała filtr na linki z serwisu Ceneo.

Obecnie jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami firmy, wyjaśniamy zaistniałą sytuację. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy.

„Dostało się też” takim serwisom jak tesco.pl. Jak mówi rzecznik prasowy Tesco Polska Michał Sikora:

Dostaliśmy od Google’a informację, iż część naszych działań w internecie może być niezgodna z wytycznymi zawartymi w Google Webmaster Guidelines. To było dosyć ogólne stanowisko, nie było wypunktowanych zarzutów

Firma „zakasała” rękawy i … zaczęła szukać powodów filtra

Wspólnie z agencją reklamową, która zarządza naszą stroną, wprowadziliśmy zmiany w tych miejscach, które potencjalnie mogły budzić wątpliwości, i zgłosiliśmy stronę do ponownej weryfikacji. Teraz czekamy i mamy nadzieję, że weryfikacja będzie pozytywna.

No i co Wy na to? Czy opisana sytuacja ma wpływ z zapowiedzią Kaspara? Zwróćcie uwagę – napisał na Google+ „popularne polskie serwisy” – no i po kilku dniach „wyszło szydło z worka”..

GD Star Rating
loading...
Duży w Google (nie) może więcej? Czyżby w końcu Google zaczęło równo traktować małe firmy i takie serwisy jak Ceneo, Skąpiec czy Nokaut?, Duży w Google (nie) może więcej? Czyżby w końcu Google zaczęło równo traktować małe firmy i takie serwisy jak Ceneo, Skąpiec czy Nokaut?, 10.0 out of 10 based on 1 rating Duży w Google (nie) może więcej? Czyżby w końcu Google zaczęło równo traktować małe firmy i takie serwisy jak Ceneo, Skąpiec czy Nokaut?
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor blogu,
specjalista od SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność
Twojej strony w Google?

Tak, chcę


OPINIE I KOMENTARZE

Szook 31 stycznia 2012, 18:29

Zawsze mogł więcej!
Po jakim czasie zbanowali? A ile te porównywarki były w indeksie? Ile razy ludzie wskazywali na forum Google, że porównywarki wcale nie są takie unikalne, a za większą unikalność dostawało się baty w przypadku małego żuczka.
Mnie ciekawi kiedy google skasuje to site:szukaj.onet.pl szczególnie, że indeksują już nawet nie jakieś unikalne wyniki wyszukiwania tylko Googlowskie.

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 19:21

Masz rację, Szook – swoją drogą musiałem Ciebie „wyciągać ze spamu w komentarzach” – nie wiem czemu :)
No, jak Onet poleci czy Interia, czyli portale używające silnika Google, to powiem, że 2012 będzie rokiem przełomowym, jeżeli chodzi o polskie SEO…

sash 31 stycznia 2012, 18:53

To jest tak jak się bierze pseudo pozycjonerów za 300 zł i linkuja przez 3 miesiące za darmo. Nauczka że szkłem 4 liter nie mozna skrobać. Dla mnie to bardzo dobrze że takie spamerstwo wyleciało, teraz nawet nie musze swoich klientów wzmaciać i ponosić kosztów zaplecza bo jakiś spamer z ceneo był bogaty i kupował sobie SWL.

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 19:19

@sash: możesz spokojnie podawać Klientom linka do tego wpisu :).. Mnie też to cieszy – a bardziej, to co Kaspar napisał na G+, kiedy wyraziłem swoje wątpliwości, czy to czasem nie jest taka akcja „na pokaz”, jednorazowa….

Kapsel 31 stycznia 2012, 19:12

Niech mi ktoś wyjaśni, za co wyleciało Tesco, bo tego nie wyłapałem.

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 19:18

Myślę, że za płatne linki. jakoś nie wierzę, aby Guglarz wrzucał info na G+ na kilka dni przed i potem dawał „filtr ot tak”.
Już dawno pisałem, że gdybym pracował w SQT założyłbym sobie po prostu konto w systemach i … od razu wiedział, kto z nich korzysta. Przecież to dla Google dziecinnie proste namierzyć takie strony…

Kapsel 31 stycznia 2012, 19:32

No właśnie z tym Tesco nie umiem znaleźć jakichś dużych ilości „płatnych linków”, samo Tesco ponoć coś poprawia u siebie w witrynie, całość wygląda nieco dziwnie.

Ciekawe też co robi ceneo, skoro „pozostają w kontakcie” z Google? Budują na szybko zaplecze, żeby wrócić na swoje aparaty cyfrowe, opony i drukarki? :>
Jeśli za parę dni/tygodni wrócą do topów, to cała ta akcja będzie funta kłaków warta…

BTW – parokrotnie zespół Google zapewniał, że nikomu nie mogą zaszkodzić linki zewnętrzne. Zmienili zdanie? :>

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 19:36

@Kapsel – jak zaplecze zablokowali przed robotami innymi niż Google – a na pewno, bo to duży Klient, więc nie zobaczysz
Co do linków przychodzących – moim zdaniem tutaj uderzenie było „chirurgiczne” – to są za duże marki, aby Google naznaczyło je „ot tak”. Więc powody na pewno są.
Ale i tym powodem może być np. indeksowanie wyników wyszukiwania – co w przypadku porównywarek też było nagminną praktyką – może za parę dni coś się dowiemy – jak np. wrócą one do indeksu, a … wyniki wyszukiwania już nie :)

sash 31 stycznia 2012, 19:32

Ceneo obserwowałem od 6 miesięcy systematycznie tracili pozycje, gdyż mam klientów w branży AGD RTV KOMPUTERY, i oznaki że coś nie tak były od dawna, nokaut to samo , potracił pozycje juz w zeszłym roku na głownych nazwach kategorii , telewizory, pralki itd, i już wtedy dostali ostrzeżenie spadkiem pozycji, więc napewno zamiast zastanowić się co się dzieje dokupywali SWL. Takie coś już przeżyłem z klientem 4 lata temu , był podobny algorytm i niewiele się zmienia w google a nie że teraz panda weszła, całe szczęście wtedy było ostrzeżenie i w porę zostało poprawione błedy, ale nie było że gogole ze mna rozmawiał czy pisał to jakieś bzdury są że maja kontakt z googlem i na bieżąco wymieniają informacje. A więc jak klient tracił pozycje samemu trzeba było główkować co się dzieje, ja to miałem 4 lata temu a oni mają teraz i to nie tylko jest sprawa w samych SWL. może 30% to SWL , trochę ludzie pomyślcie i ci wielcy pozycjonerzy co wygadujecie za pierdoły , z tego co mówicie jak chcesz wykończyć konkurencje to wystarczy jej kupowac linki SWL i sama wyleci ich witryna z googla :))) to by było za proste. Panowie z nokaut czy ceneo , mam trochę wolnego czasu i moge wam wyprowadzić serwisy z sandboxa, ale nie za 300 zł … i głównym problemem nie są SWL !!!!!!

sash 31 stycznia 2012, 19:41

Google ich nie wywaliło z indexu a obnizyło ranking, ich wyniki zaczynaja się od 5 podstrony w wyszukiwarce. Wpisz zmywarki hasło i znajdziesz ceneo , nokaut, skapiec i euro od 5 podstrony wyników . Ranking może spaść nie tylko z powodu SWL i to nie jest u nich główny powód . Czytaj mój wpis wyżej .

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 19:46

Fakt, sash, bardzo trafna uwaga, za dużo dzisiaj się dzieje ;)

Tom 31 stycznia 2012, 20:19

Okazje.info.pl tez indeksuja wyniki wyszukiwania a zostały na topie teraz.

Seo-Profi 31 stycznia 2012, 22:01

Te duże serwisy były moim zdaniem na pokaz. Trzeba obserwować teraz, co sie będzie działo. Rok 2012 zapowiada sie na bardzo ciekawy…

gms247 31 stycznia 2012, 20:45

google shopping on the way:)

Szook 1 lutego 2012, 11:45

Teoretycznie więc tego typu witryny nie powinny wylecieć na dalekie podstrony a ich podstrony powinny zostać wyindeksowane.

Google ma taką możliwość bo sam doświadczyłem czegoś takiego – została mi tylko domena główna a wyniki wyszukiwania zostały wycięte w pień. Więc dla mnie to nadal pokiwanie paluszkiem. CO się dziwić, przecież nie oszukujmy się.
Na spotkaniach branżowych ludzie z G jak i Alledrogo, Ceneo itp widują się non stopen. Nikt nagle nie będzie rzucał w drugiego ciężkimi kulami armatnimi.
Google kara za linki itp, kurde nie bądźmy lekko śmieszni.
Hasło opony, pozycjonowanie, bielizna, hosting, domeny? Wg Google jakimi metodami zdobywane :D? i dopiero teraz to widać.
Jakoś tam nikt nie sprząta i nie obserwuje BL bo gdyby to dobrze i systematycznie robił, to swl i innego rodzaju linki nie miałyby już żadnej mocy. Ot zabawa, my Cię dzisiaj skasujemy :D.
Dla mnie ciągle brak konkretów, może to w końcu jakaś zapowiedź, czas pokaże.
A na reakcję z onetem czekam sam. Powinni podejść jak do każdego i nie tylko wyniki wyszukiwania bo przecież onet świadomych ludzi zatrudnia, ale całą domenę jak tym malutkim :D, wtedy można uznać, że inaczej ich traktuje. Tylko jak w przypadku CENEO – jesteśmy w kontakcie z Google, tak i Onet jest w stałym kontakcie :D. Przecież na szukaju świecą się AdWordsy, należy przemyśleć jaki dają zysk ile kliknieć z przejść z Google na szukaj onet. A dają na pewno nie mało, wiem to z własnego doświadczenia :D.

Pozdrawiam
Mariusz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii