20 maja 2015
Wyszukiwarka Google
15 procent dziennych zapytań w Google jest w pełni unikalnych

W rozmowach z osobami, które chcą zwiększyć ruch na stronie, często słyszę „rozczarowanie”  – gdy mówię, że nad stroną, jeżeli ma być ona bardzo dobrze widoczna w Google, należy nieustannie pracować; a w przypadku młodych serwisów widoczne efekty mogą się pojawić dopiero po dłuższym, liczonym w miesiącach, czasie.

Osoby są zdziwione, gdy mówię dalej, że w pozycjonowaniu liczą się nie tylko linki, ale także sama domena – jest historia czy treść znajdująca się w witrynie – i bez połączenia wszystkich elementów w jedną, spójną całość można zapomnieć o tym, aby strona rankowała pod wiele fraz  wysoko w Google. A zapowiedź o zbliżającym się updacie algorytmu była wyczekiwana nie ze strachem, ale z niecierpliwością.

Na szczęście od ponad roku obserwuję także inne zjawisko, z miesiąca na miesiąc coraz bardziej widoczne na polskim rynku SEO –  coraz więcej osób rozumie/przyjmuje do wiadomości, że aby na trwale zaistnieć w Internecie i czerpać z tego tytułu stałe profity nie wystarczy kilka szybkich „sztuczek”, które podbiją widoczność strony w wynikach wyszukiwania na krótki czas.

Niewątpliwie istotną rolę w zmianie podejścia webmasterów odgrywa zmieniające się dynamicznie podejście Google do kwestii jakościowych . Obecnie dla tych stron, które miały w przeszłości (tej bliższej, ale i tej dalszej, liczonej w latach) problemy z nienaturalnymi linkami czas potrzebny na odkręcenie „grzechów przeszłości” przekracza już często okres pełnego roku – jest to już okres, na który właściciele prowadzący świadomy i odpowiedzialny biznes nie mogą sobie pozwolić.

Dlatego nic dziwnego, że z miesiąca na miesiąc widać zwiększone zainteresowanie działaniami mającymi na celu rozwijania serwisów. W naturze ludzkiej jednak znajduje się chęć potwierdzania informacji w różnych źródłach – celem upewnienia się o podjęciu właściwej decyzji. I dlatego z dużym zadowoleniem przyjąłem publikację, jaką Maciek Lewiński opublikował na Google+, – z prezentowanego slajdu można się dowiedzieć, że aż 15% codziennych zapytań wpisywanych w Google jest w pełni unikalnych (to znaczy nigdy wcześniej nie zostało przez nikogo użytych)

15 procent dziennych zapytań w Google jest w pełni unikalnych

 

Wskazane 15% dobitnie zwraca uwagę na to, że promując stronę w Google warto ją nieustannie rozwijać, a sam serwis – optymalizować; nie tylko pod kątem oferty, ale również przydatnych dla potencjalnych Klientów informacji, które znajdując się na stronie  przedstawią właściciela strony/jego firmę jako wiarygodną.

Jak owe 15% „działa w praktyce”?

W październiku analizowałem pod kątem długiego ogona stronę z pewnej branży – znalazłem wtedy trochę ponad 200 wyrażeń. Powtórzenie procedury w kwietniu rozszerzyło listę o kolejnych … 100-kilkanaście fraz.

Dodam, że Klient, jak zobaczył pełną listę, nie wierzył jak zobaczył, co w ponad połowie przypadków wpisują osoby szukające w Internecie informacji o jego usługach (lub firm świadczących takie usługi) – jak widać długi ogon liczy się nie tylko w  przypadku sklepów.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  pozyczkabez 21 maja 2015, 19:10

  Żeby tak łatwo było pewne rzeczy wytłumaczyć klientom. Myślą, że postawili stronę 10 lat temu i jest dobrze bo jest. Pół roku walczyłem z niektórymi o „mobilność”

  Sebastian Miśniakiewicz 21 maja 2015, 22:38

  Nie każdy „dorósł” do pewnych kwestii – patologią polskiego SEO jest to, że „dla kasy” robi się Klientowi to „co chce” – a potem jak przychodzi do „tłumaczenia” to albo kontakt się urywa, albo strona wpada w filtr, albo zwala się wszystko na Google…. A prawda jest taka, że powinno się winić tylko samego siebie – nie wyobrażam sobie prowadzenia Klienta, wiedząc z góry, że to nie ma najmniejszej racji bytu …

  Piotr Bydłowski 24 maja 2015, 16:09

  Nic dodać nic ująć.

  Kamil Naja 26 maja 2015, 22:48

  Dobry post, im więcej artykułów, tym więcej kuponów w loterii, jaką często jest seo.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii