19 października 2012
Wyszukiwarka Google
Rich snippets - podgląd strony z narzędzia

Od pewnego czasu z tym walczyłem. Sprawdzałem konfigurację wtyczki, która odpowiada u mnie za wyświetlanie się gwiazdek w SERPach – GD Star Rating. Potem użyłem narzędzia, jakie Google przygotowało do testowania tej funkcjonalności. Niestety – mimo najlepszych chęci “gwiazdki” w realu nie chciały się pokazywać. :) Zaś narzędzie pokazywało “złośliwie” coś innego.

Rich snippets - podgląd strony z narzędzia

Dzisiaj odbył się HO z Pierrem z Google poświęcony rich snippets (na końcu wpisu relacja) i postanowiłem zadać w tej kwestii pytanie. Zadałem – i wyszło szydło z worka.

Przede wszystkim – Google wyświetla w wynikach wyszukiwania tylko jeden snippet. Więc jak mamy skonfigurowane poprawnie dwa rodzaje danych strukturalnych – np. autora oraz moje “nieszczęsne” opisy wpisów – to i tak system zawsze pokaże tylko jeden snippet. Przy czym nie jest tak,  że to my wybieramy sobie to, co chcemy, aby Google wyświetliło. To Google decyduje, co się pojawi w SERPach. W przypadku mojego bloga to system zdecydował, że moja podobizna bardziej niż oceny postów pasuje do pojawiania się w SERPach :). Co nie oznacza, że dla niektórych zapytań nie pojawią się gwiazdki. Przy czym jeszcze raz podkreślę – nie mamy na to wpływu.

Szukając dalszych informacji na stronie pomocy poświęconej informacji o autorze w wynikach wyszukiwania, nota bene uaktualnionej dwa dni temu, znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Otóż fotka wraz z oceną wpisu pojawia się tylko w … Google News.

Informacja o autorze w wynikach wyszukiwania

Kiedyś zgłaszałem bloga do Google News, nie dostałem odpowiedzi jednak o statusie zgłoszenia. Postanowiłem zatem sprawdzić, czy może jednak jestem? Wynik mamy poniżej – tak!

Blog SEO Profi w Google NewsAby mieć pewność, że jestem w Google News wpisałem adres jednego bloga, który jest zaindeksowany, a na pewno nie został zgłoszony do Google News. W odpowiedzi uzyskałem pustą stronę, co potwierdziło moje powyższe wnioski i obserwacje.

Na chwilę obecną nie widzę w GN wpisów, ale może poprawi się to za jakiś czas – około miesiąca temu gwiazdki w ogóle przestały się wyświetlać, może musi się coś “odświeżyć”.

Na koniec jedna ważna informacja odnośnie autora w wynikach wyszukiwania – nie musimy rezygnować z jakiegoś snipetu, tylko dlatego, że Google wyświetla jeden w SERPach. Mamy jednak wybór, jak na stronie jest poprawnie zaimlementowanych kilka danych strukturalnych. Np. w sytuacji takiej, jak mój blog mogę “nie dać wyboru” Google i “zmusić” wyszukiwarkę do pokazania tego, na czym mi bardziej zależy – w moim przypadku autora.

Więcej praktycznych informacji odnośnie rich snippets – polecam oglądnięcie dzisiejszego HO – trochę słaba jakość, ale warto.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Mateusz Antczak 19 października 2012, 19:51

  Nie prawdą jest, że przed wyświetlaniem wpisów z bloga w Google News trzeba go tam najpierw zgłosić. Osobiście swojego bloga nie zgłaszałem, a jest zindeksowany.

  Sebastian Miśniakiewicz 19 października 2012, 20:02

  Ja spotkałem się z informacją od kilku znajomych osób, którzy wypełniali wniosek dostępny na tej stronie Google News.
  Możliwe, że nie dostałem odpowiedzi, bo już tam jestem – nie mówię, że mam rację :)

  imb 19 października 2012, 21:04

  Przeczytaj wymagania co do zgłaszanych serwisów. Kilku punktów nie spełniasz, np. unikalny nr w adresie URL.

  Sebastian Miśniakiewicz 20 października 2012, 12:00

  Piszę z komórki, masz link pod ręką?

  Tomek 19 października 2012, 22:15

  Sebastianie na moim testowym blogu w g wyświetla się zdjęcie i gwiazdki
  zapytanie wpisz w normalnej wyszukiwarce nie musisz w blogowej
  site:patrykblog.com.pl/slownik-pojec/

  Żeby nie było, ze tylko ja tak mam tu kolejny przykład
  site:http://www.seoblogowanie.pl/jak-zaimplementowac-rich-snippets-w-platformie-blogowej-wordpress/

  Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:53

  Tomek, podasz adres tego bloga?

  tomek 22 października 2012, 18:48

  Sebastian wpisz w google.pl site:patrykblog.com.pl

  Sebastian Miśniakiewicz 23 października 2012, 17:50

  Dzięki Tomek :)

  Krzysztof Hostyński 20 października 2012, 18:36

  właśnie natrafiłem w Google na wynik wyszukiwania gdzie wyświetlane są jednocześnie i gwiazdki i zdjęcie http://bit.ly/Wz8oq6

  Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:58

  Oni SĄ w Google News, jak widzę. Ale to chyba nie to – widziałem wynik, który nie był w Google News…

  Michał Góralczyk 21 października 2012, 9:07

  Moim zdaniem Twoje obserwacje dotyczące indeksacji w Google News są nie do końca zgodne z prawdą.

  Zauważ, że na grafice w twoim wpisie widać pod polem wyszukiwania Około 0 wyników (0,15s), a niżej jeszcze Hasło blog.seo-profi.pl – nie pasuje do żadnych wiadomości. To wyraźnie sugeruje, że blog nie znajduje się w indeksie Google News, a wynik zwrócony przez wyszukiwarkę to dopasowanie odpowiedzi z głównego indeksu wyszukiwarki. Co więcej kliknięcie linku Wsz. wyniki dla blog.seo-profi.pl » przenosi do głównej wyszukiwarki.

  Dla pewności sprawdzałem również swoje serwisy i zwracane wyniki wyglądają identycznie, jak na Twojej grafice. Niemniej jednak, moich serwisów również nie ma w Google News.

  Sprawdź indeksację poprzez site:blog.seo-profi.pl, dla porównania możesz sprawdzić też, np. site:wp.pl

  Widać różnicę w wynikach? ;-)

  Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 12:08

  Wiem Michał, że nie ma wyników z mojego bloga – o ile pamietam grafika pod spodem wczesniej była – no ale może się myliłem.
  Posprawdzam dokładnie, o co tutaj chodzi – zwłaszcza jeszcze raz wskazówki odnosnie serwisów, które moga się pojawiać w Google News

  dave84 22 października 2012, 12:56

  Michał ma rację, na chwilę obecną nie ma Twojego bloga w GN.

  Kapsel 22 października 2012, 14:45
  Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:53

  Kapsel, mi chodzi o to, jak sprawić, aby była i ocena, i zdjęcie autora pod spodem – na razie doszedłem do tego, że albo nie ma mnie w GN, albo nie ma tam moich wpisów. Czytelnicy wskazują pierwsze rozwiązanie. Natomiast widziałem bloga, który – jak ja – nie jest w GN – a ma zdjęcie autora. I to mnie ciekawi..

  Kapsel 22 października 2012, 14:55

  Napisałeś: “Przede wszystkim – Google wyświetla w wynikach wyszukiwania tylko jeden snippet.” i tylko do tego się odniosłem. W ogóle nie rozważam tu Google News, itd. tylko pokazuję przykład znaleziony przez kolegę, który zdaje się podważać cytat.

  Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 15:32

  Jasne, Kapsel :)
  No, tak powiedział wyraźnie Pierre. Nie miałem za bardzo czasu w weekend, aby się wgryźć w temat. Mam nadzieję, że ktoś wskaże tutaj przyczynę takiego stanu rzeczy :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii