Wyszukiwarka Google
19 października 2012
Rich snippets - podgląd strony z narzędzia

Od pewnego czasu z tym walczyłem. Sprawdzałem konfigurację wtyczki, która odpowiada u mnie za wyświetlanie się gwiazdek w SERPach – GD Star Rating. Potem użyłem narzędzia, jakie Google przygotowało do testowania tej funkcjonalności. Niestety – mimo najlepszych chęci „gwiazdki” w realu nie chciały się pokazywać. :) Zaś narzędzie pokazywało „złośliwie” coś innego.

Rich snippets - podgląd strony z narzędzia

Dzisiaj odbył się HO z Pierrem z Google poświęcony rich snippets (na końcu wpisu relacja) i postanowiłem zadać w tej kwestii pytanie. Zadałem – i wyszło szydło z worka.

Przede wszystkim – Google wyświetla w wynikach wyszukiwania tylko jeden snippet. Więc jak mamy skonfigurowane poprawnie dwa rodzaje danych strukturalnych – np. autora oraz moje „nieszczęsne” opisy wpisów – to i tak system zawsze pokaże tylko jeden snippet. Przy czym nie jest tak,  że to my wybieramy sobie to, co chcemy, aby Google wyświetliło. To Google decyduje, co się pojawi w SERPach. W przypadku mojego bloga to system zdecydował, że moja podobizna bardziej niż oceny postów pasuje do pojawiania się w SERPach :). Co nie oznacza, że dla niektórych zapytań nie pojawią się gwiazdki. Przy czym jeszcze raz podkreślę – nie mamy na to wpływu.

Szukając dalszych informacji na stronie pomocy poświęconej informacji o autorze w wynikach wyszukiwania, nota bene uaktualnionej dwa dni temu, znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Otóż fotka wraz z oceną wpisu pojawia się tylko w … Google News.

Informacja o autorze w wynikach wyszukiwania

Kiedyś zgłaszałem bloga do Google News, nie dostałem odpowiedzi jednak o statusie zgłoszenia. Postanowiłem zatem sprawdzić, czy może jednak jestem? Wynik mamy poniżej – tak!

Blog SEO Profi w Google NewsAby mieć pewność, że jestem w Google News wpisałem adres jednego bloga, który jest zaindeksowany, a na pewno nie został zgłoszony do Google News. W odpowiedzi uzyskałem pustą stronę, co potwierdziło moje powyższe wnioski i obserwacje.

Na chwilę obecną nie widzę w GN wpisów, ale może poprawi się to za jakiś czas – około miesiąca temu gwiazdki w ogóle przestały się wyświetlać, może musi się coś „odświeżyć”.

Na koniec jedna ważna informacja odnośnie autora w wynikach wyszukiwania – nie musimy rezygnować z jakiegoś snipetu, tylko dlatego, że Google wyświetla jeden w SERPach. Mamy jednak wybór, jak na stronie jest poprawnie zaimlementowanych kilka danych strukturalnych. Np. w sytuacji takiej, jak mój blog mogę „nie dać wyboru” Google i „zmusić” wyszukiwarkę do pokazania tego, na czym mi bardziej zależy – w moim przypadku autora.

Więcej praktycznych informacji odnośnie rich snippets – polecam oglądnięcie dzisiejszego HO – trochę słaba jakość, ale warto.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Mateusz Antczak 19 października 2012, 19:51

Nie prawdą jest, że przed wyświetlaniem wpisów z bloga w Google News trzeba go tam najpierw zgłosić. Osobiście swojego bloga nie zgłaszałem, a jest zindeksowany.

Sebastian Miśniakiewicz 19 października 2012, 20:02

Ja spotkałem się z informacją od kilku znajomych osób, którzy wypełniali wniosek dostępny na tej stronie Google News.
Możliwe, że nie dostałem odpowiedzi, bo już tam jestem – nie mówię, że mam rację :)

imb 19 października 2012, 21:04

Przeczytaj wymagania co do zgłaszanych serwisów. Kilku punktów nie spełniasz, np. unikalny nr w adresie URL.

Sebastian Miśniakiewicz 20 października 2012, 12:00

Piszę z komórki, masz link pod ręką?

Tomek 19 października 2012, 22:15

Sebastianie na moim testowym blogu w g wyświetla się zdjęcie i gwiazdki
zapytanie wpisz w normalnej wyszukiwarce nie musisz w blogowej
site:patrykblog.com.pl/slownik-pojec/

Żeby nie było, ze tylko ja tak mam tu kolejny przykład
site:http://www.seoblogowanie.pl/jak-zaimplementowac-rich-snippets-w-platformie-blogowej-wordpress/

Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:53

Tomek, podasz adres tego bloga?

tomek 22 października 2012, 18:48

Sebastian wpisz w google.pl site:patrykblog.com.pl

Sebastian Miśniakiewicz 23 października 2012, 17:50

Dzięki Tomek :)

Krzysztof Hostyński 20 października 2012, 18:36

właśnie natrafiłem w Google na wynik wyszukiwania gdzie wyświetlane są jednocześnie i gwiazdki i zdjęcie http://bit.ly/Wz8oq6

Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:58

Oni SĄ w Google News, jak widzę. Ale to chyba nie to – widziałem wynik, który nie był w Google News…

Michał Góralczyk 21 października 2012, 9:07

Moim zdaniem Twoje obserwacje dotyczące indeksacji w Google News są nie do końca zgodne z prawdą.

Zauważ, że na grafice w twoim wpisie widać pod polem wyszukiwania Około 0 wyników (0,15s), a niżej jeszcze Hasło blog.seo-profi.pl – nie pasuje do żadnych wiadomości. To wyraźnie sugeruje, że blog nie znajduje się w indeksie Google News, a wynik zwrócony przez wyszukiwarkę to dopasowanie odpowiedzi z głównego indeksu wyszukiwarki. Co więcej kliknięcie linku Wsz. wyniki dla blog.seo-profi.pl » przenosi do głównej wyszukiwarki.

Dla pewności sprawdzałem również swoje serwisy i zwracane wyniki wyglądają identycznie, jak na Twojej grafice. Niemniej jednak, moich serwisów również nie ma w Google News.

Sprawdź indeksację poprzez site:blog.seo-profi.pl, dla porównania możesz sprawdzić też, np. site:wp.pl

Widać różnicę w wynikach? ;-)

Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 12:08

Wiem Michał, że nie ma wyników z mojego bloga – o ile pamietam grafika pod spodem wczesniej była – no ale może się myliłem.
Posprawdzam dokładnie, o co tutaj chodzi – zwłaszcza jeszcze raz wskazówki odnosnie serwisów, które moga się pojawiać w Google News

dave84 22 października 2012, 12:56

Michał ma rację, na chwilę obecną nie ma Twojego bloga w GN.

Kapsel 22 października 2012, 14:45
Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 14:53

Kapsel, mi chodzi o to, jak sprawić, aby była i ocena, i zdjęcie autora pod spodem – na razie doszedłem do tego, że albo nie ma mnie w GN, albo nie ma tam moich wpisów. Czytelnicy wskazują pierwsze rozwiązanie. Natomiast widziałem bloga, który – jak ja – nie jest w GN – a ma zdjęcie autora. I to mnie ciekawi..

Kapsel 22 października 2012, 14:55

Napisałeś: „Przede wszystkim – Google wyświetla w wynikach wyszukiwania tylko jeden snippet.” i tylko do tego się odniosłem. W ogóle nie rozważam tu Google News, itd. tylko pokazuję przykład znaleziony przez kolegę, który zdaje się podważać cytat.

Sebastian Miśniakiewicz 22 października 2012, 15:32

Jasne, Kapsel :)
No, tak powiedział wyraźnie Pierre. Nie miałem za bardzo czasu w weekend, aby się wgryźć w temat. Mam nadzieję, że ktoś wskaże tutaj przyczynę takiego stanu rzeczy :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii