Wyszukiwarka Google
25 czerwca 2010

Dyskusja o wyższości pewnych rodzajów domen nad innymi trwa w branży SEO od dawna. Można podzielić osoby na dwie grupy: jedna uważa, że … ma to wpływ, a druga, że … nie :). Oczywiście nie mamy na myśli domen .gov czy .edu, bo Matt wspominał kiedyś, że takie domeny dają „więcej”. Jednak na tym „fory” by się skończyły. Tutaj mamy pewną jasność.

Zobaczmy jednak, jak Matt ustosunkował się do postawionego mu pytania. Chodziło o wyjaśnienie, dlaczego w SERPach w Wielkiej Brytanii coraz częściej można zaobserwować domeny .com nad .co.uk

Według Matta Google dąży do przedstawiania użytkownikom jak najlepszej treści w odpowiedzi na zapytania kierowane do wyszukiwarki. Jeżeli zatem system uzna, że dla danej frazy, dla użytkownika przypisanego do rynku brytyjskiego,  najlepsza treść jest przedstawiana na domenie .com, a nie na co.uk, to nie wyświetli nam strony na domenie .co.uk tylko dlatego, że … szukamy informacji na rynku brytyjskim.

Coraz częściej Google będzie przedstawiać w wynikach wyszukiwania strony o rozszerzeniu .com, o ile będą skierowane stricte na dany kraj. Jako użytkownicy Internetu przywyczailiśmy się, że szukając czegoś, co dotyczy Wielkiej Brytanii, powinniśmy zobaczyć strony o rozszerzeniach .co.uk, a nie .com. A tak nie musi być, ponieważ należy pamiętać „jeszcze” o treści prezentowanej na stronie. Podobnie będzie i w naszym kraju – na razie .pl górą, jednak coraz więcej firm stawia serwisy na .com, ponieważ … ciekawe adresy można jeszcze znaleźć u rejestratorów domen.

Zatem normalne jest, że z biegiem czasu, dzięki coraz lepszemu określaniu, na jaki rynek rynek kieruje się dana domena, Google będzie częściej wyświetlało w wynikach wyszukiwania strony postawione na domenach  .com niż co.uk. W końcu nie można nie prezentować stron, tylko dlatego, że ich adresy internetowe nie są już w rozszerzeniu nakierowane na dany rynek lokalny.

Oczywiście, jeżeli wyniki nie będą właściwe, należy zgłaszać to do Google (w celu umożliwienia lepszego dopasowania algorytmu w zakresie kierowania stron an rynki docelowe).

PS Sugeruję zatem zobaczyć, jakie ciekawe domeny są jeszcze wolne u rejestratorów :)

GD Star Rating
loading...
Dlaczego w Wielkiej Brytanii strony z rozszerzeniem .com wyświetlają się częściej od stron z innymi rozszerzeniami?, Dlaczego w Wielkiej Brytanii strony z rozszerzeniem .com wyświetlają się częściej od stron z innymi rozszerzeniami?, 9.0 out of 10 based on 1 rating Dlaczego w Wielkiej Brytanii strony z rozszerzeniem .com wyświetlają się częściej od stron z innymi rozszerzeniami?
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność
Twojej strony w Google?

Tak, chcę


OPINIE I KOMENTARZE

Colin 25 czerwca 2010, 20:55

Z domenami .com w Google PL/US/UK nie ma żadnych problemów, zajmują normalne pozycje.
Ale kilka miesięcy temu Google zmieniło coś w obsłudze innych domen narodowych (.tk, .ms, .fm), bo np. moja strona colin.tk przestała się wyświetlać dla frazy „colin” – kiedyś była na 7 miejscu, teraz jest poza top 1000. Będę musiał pewnie ze względu na Google zmienić .tk na .net.pl, chociaż mi się nie podoba, jest za długa.

Wobi 2 lipca 2010, 13:45

@Colin – *.info jest wolna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii