28 czerwca 2014 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2020
Search Console, Wyszukiwarka Google
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Często spotykam się z tego typu pytaniem. Powodów jest kilka, od tych najbardziej prozaicznych, jak to, że domena jest nowa, więc Google nie posiada o niej jeszcze żadnych informacji, po drugą skrajność, gdzie mamy do czynienie z błędem algorytmu. Pośrodku zaś jest kilka dodatkowych przyczyn :)

Jest ich co najmniej kilka:

Domena jest młoda

ten przypadek jest jasny i nie wymaga dłuższego komentarza – skoro domena została dopiero co stworzona, więc Google nie ma żadnych informacji na jej temat, przez co nie zobaczymy żadnych linków (i innych informacji automatycznie) w Search Console

Domena jest stara, ale dopiero została dodana do SC

Google potrzebuje kilku dni, aby dla domeny, która nie znajdowała się w SC , przygotować listę linków przychodzących. Jeżeli zatem dodałeś ją dopiero do Search Console  poczekaj kilka dni (tak do tygodnia maksymalnie).

Domena została błędnie dodana do SC

Np. została dodana z www – a jej główna wersja posiada adres bez www – w takiej sytuacji należy dodać do Narzędzi także i drugą wersję serwisu. Pamiętajmy, że dla Google strony Z i BEZ www to dwa odrębne serwisy. Jak już dodamy drugą wersję serwisu do NDW warto ustawić preferowaną wersję domeny, niezależnie od tego, czy mamy ustawione przekierowanie 301, czy też nie.

Przeszliśmy na https

Posiadanie w Search Console domeny z http spowoduje, że nie zobaczymy linków (no chyba, że są jakieś do wersji strony z http), ponieważ linki zostaną przetransferowane do adresu z https. Aby je zatem zobaczyć musimy dodać do SC stronę z https

Bug w algorytmie

Jeżeli żadna z w/w sytuacji nie ma miejsca to warto odwiedzić Search Console Community i podać adres swojej strony, aby pracownik Google mógł przyjrzeć się sytuacji. Miałem sam taki przypadek – dopiero interwencja Johna spowodowała, że linki zaczęły się pojawiać :)

PS

Znacie inne przypadki, dla których nie widać linków przychodzących w Search Console?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  pakol 30 czerwca 2014, 10:08

  Temat wałkowany w sieci, a to zwykłe nabijanie wpisów, nie lepiej robić coś rzadziej, ale bardziej jakościowo?

  Sebastian Miśniakiewicz 30 czerwca 2014, 10:18

  O SWLach też jest temat wałkowany, a mimo to dzisiaj na SIlesiasem widzę wpis o “bezpiecznym systemie wymiany linków”.

  Jak widać wałkowanie nie idzie w parze z wiedzą :)

  A że blog jest dla zwykłych ludzi, to i wpis się pojawił bo … u mnie temat nie był jeszcze wałkowany

  Mariusz 30 czerwca 2014, 14:18

  Dla początkujących wpis w sam raz :)

  Sebastian Miśniakiewicz 30 czerwca 2014, 14:52

  Ta, sporo o tym wcześniej pisałem na Forum Google :) – za późno napisałem go na blogu :)

  Sebastian Miśniakiewicz 5 lipca 2014, 23:58

  Mariusz, teraz znalazłem to na PiO – jak widać, nie tylko dla początkujących, nadal niektóre osoby nie wiedzą, że linki dodane do DT znikają z Narzędzi :)

  http://www.forum.optymalizacja.com/topic/194858-wywiad-rozmowa-o-filtrach-w-google/page-3

  Filip 23 sierpnia 2018, 8:59

  Cześć, czy macie jakiś pomysł dlaczego search console i ahrefs nie widzą linku przychodzącego z innej witryny na moją? Strona z linkiem jest zaindeksowana w google, link jest do follow. Trwa to już jakieś 2 tygodnie i oba narzędzia w ogóle nie widzą linku. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam!

  Sebastian Miśniakiewicz 23 sierpnia 2018, 10:06

  hej Filip.
  Bo to są tylko narzędzia :)
  1. Ahrefs – jest komercyjny, więc trudno, aby obejmował 100% Internetu – inaczej musiałby kosztować znacznie więcej niż teraz – i mieć data center jak Google
  2. W SC widzisz próbkę linków – i to jest od dawna i się na pewno nie zmieni

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii