10 czerwca 2010
Wyszukiwarka Google

Nowy, ciekawy post na WebMasterHelp dotyczy pytania związanego z pojawianiem się tzw. “okruszków chleba” (breadcrumbs) ze strony w wynikach wyszukiwania, a pytanie zadane Mattowi dokładnie brzmi:

Czy mogę uzyskać jakieś sugestie, odnośnie kodu, linkowania, urli itp., co można zrobić, aby moja strona, z czytelnym układem “okruszków” pojawiała się z nimi w wynikach wyszukiwania?”

(Na wstępie małe wyjaśnienie: “okruszki chleba” to system nawigacji na stronie internetowej, np. w takiej postaci: Home Page >> Kategorie >> Zdrowie >> Jak dbać o zdrowie, dzięki której użytkownik wie, gdzie znajduje się w danej chwili, . Ułatwia to także powrót do poprzednio odwiedzanych stron (wyższych w hierarchii niż bieżąca.)

Matt uznał to pytanie za interesujące i przyznał, że musiał skontaktować się z zespołem odpowiedzialnym za “okruszki”, w celu udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie.

Na podstawie uzyskanych opinii można powiedzieć, że zestawem najczęstszych powodów nie indeksowania breadcrumbs jest:

a) zły znacznik – należy się upewnić, że mamy identycznie zastosowany znacznik jak te strony, które są zaindeksowane z okruszkami.  Bardzo ważny jest tutaj jednolity system ich stosowania – w razie wątpliwości nejlepiej będzie  sprawdzić kod HTML na stronie, która ma zaindeksowane “okruszki”, aby zobaczyć, jak to zostało u niej zaimplementowane i odnieść to następnie do naszej witryny. Zdarza się, że znaczniki różnią się w zależności od tego, na jakich stronach serwisu występują. Analiza strony z już zaindeksowanymi “okruszkami” pomoże nam wychwycić błędy w zastosowaniu znaczników.

b) zaindeksowanie “okruszków” zajmuje trochę czasu – celem zespołu odpowiedzialnego za indeksowanie breadcrumbs jest, aby uaktualniać strony z “okruszkami” co kilka tygodni. Można domniemywać, że na chwilę obecną jest to dokonywane “od czasu do czasu” (Matt powiedział, że “nie zrobiono tego OSTATNIO – cokolwiek to znaczy :)

c) Ostatni powód z naszego zestawu:  Google może nie mieć wystarczającego “zaufania” do domeny, aby chcieć pokazać w wynikach wyszukiwania stronę razem z jej breadcrumbs – jeżeli uważamy, że strona jest dobra, ma ciekawą treść, templatka jest przystosowana w pełni do wyświetlania systemu, okruszki wyświetlają się “od pewnego czasu” i jak powiedział Matt: “jesteśmy z niej dumni”, to … pojawmy się na Forum dla Webmasterów i napiszmy coś w stylu: “Witam. Chciałbym mieć zaindeksowaną swoją stronę razem z  “okruszkami”. Uważam, że wszystko zrobiłem jak należy. Czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego u mnie taka sytuacja nie występuje?”

Na Forum jest wiele osób nie związanych z Google, które z przyjemnością podzielą się z Tobą swoimi uwagami. Ale także na Forum zaglądają pracownicy Google, którzy “zanalizują” taką stronę i jeżeli powinna się wyświetlać, a tak nie jest, to dzięki wątkowi przyśpieszysz indeksację “okruszków”.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii