Wyszukiwarka Google
10 czerwca 2010

Nowy, ciekawy post na WebMasterHelp dotyczy pytania związanego z pojawianiem się tzw. „okruszków chleba” (breadcrumbs) ze strony w wynikach wyszukiwania, a pytanie zadane Mattowi dokładnie brzmi:

Czy mogę uzyskać jakieś sugestie, odnośnie kodu, linkowania, urli itp., co można zrobić, aby moja strona, z czytelnym układem „okruszków” pojawiała się z nimi w wynikach wyszukiwania?”

(Na wstępie małe wyjaśnienie: „okruszki chleba” to system nawigacji na stronie internetowej, np. w takiej postaci: Home Page >> Kategorie >> Zdrowie >> Jak dbać o zdrowie, dzięki której użytkownik wie, gdzie znajduje się w danej chwili, . Ułatwia to także powrót do poprzednio odwiedzanych stron (wyższych w hierarchii niż bieżąca.)

Matt uznał to pytanie za interesujące i przyznał, że musiał skontaktować się z zespołem odpowiedzialnym za „okruszki”, w celu udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie.

Na podstawie uzyskanych opinii można powiedzieć, że zestawem najczęstszych powodów nie indeksowania breadcrumbs jest:

a) zły znacznik – należy się upewnić, że mamy identycznie zastosowany znacznik jak te strony, które są zaindeksowane z okruszkami.  Bardzo ważny jest tutaj jednolity system ich stosowania – w razie wątpliwości nejlepiej będzie  sprawdzić kod HTML na stronie, która ma zaindeksowane „okruszki”, aby zobaczyć, jak to zostało u niej zaimplementowane i odnieść to następnie do naszej witryny. Zdarza się, że znaczniki różnią się w zależności od tego, na jakich stronach serwisu występują. Analiza strony z już zaindeksowanymi „okruszkami” pomoże nam wychwycić błędy w zastosowaniu znaczników.

b) zaindeksowanie „okruszków” zajmuje trochę czasu – celem zespołu odpowiedzialnego za indeksowanie breadcrumbs jest, aby uaktualniać strony z „okruszkami” co kilka tygodni. Można domniemywać, że na chwilę obecną jest to dokonywane „od czasu do czasu” (Matt powiedział, że „nie zrobiono tego OSTATNIO – cokolwiek to znaczy :)

c) Ostatni powód z naszego zestawu:  Google może nie mieć wystarczającego „zaufania” do domeny, aby chcieć pokazać w wynikach wyszukiwania stronę razem z jej breadcrumbs – jeżeli uważamy, że strona jest dobra, ma ciekawą treść, templatka jest przystosowana w pełni do wyświetlania systemu, okruszki wyświetlają się „od pewnego czasu” i jak powiedział Matt: „jesteśmy z niej dumni”, to … pojawmy się na Forum dla Webmasterów i napiszmy coś w stylu: „Witam. Chciałbym mieć zaindeksowaną swoją stronę razem z  „okruszkami”. Uważam, że wszystko zrobiłem jak należy. Czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego u mnie taka sytuacja nie występuje?”

Na Forum jest wiele osób nie związanych z Google, które z przyjemnością podzielą się z Tobą swoimi uwagami. Ale także na Forum zaglądają pracownicy Google, którzy „zanalizują” taką stronę i jeżeli powinna się wyświetlać, a tak nie jest, to dzięki wątkowi przyśpieszysz indeksację „okruszków”.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii