27 kwietnia 2013 | Aktualizacja: 4 lutego 2014
Wyszukiwarka Google
Matt Cutts

Matt CuttsNa SearchEngineLand ukazał się krótki wywiad, jaki przeprowadził Danny z Mattem. Poniżej jego krótkie streszczenie

(D.S) Dlaczego Webmasterzy w przypadku ręcznych filtrów nie są informowani dokładnie (w każdej sytuacji) o tym, co spowodowało przewinienie?

(M.C) Na przestrzeni czasu znacznie poprawiliśmy komunikację z webmasterami w tym zakresie. Dążymy do tego, aby wiadomości były bardziej konkretne.

(D.S) W sytuacji, gdy ktoś dostanie powiadomienie, które nie wskazuje dokładnie na rodzaj przewinienia (linki, ukryty tekst itp.) czy taka osoba może poprosić o doprecyzowanie (przez prośbę o ponowne rozpatrzenie)?

(M.C) Nie ma takiej możliwości. Jeżeli coś jest nie do końca jasne zalecamy odwiedzenie Forum Pomocy Google dla Webmasterów; po uzyskaniu tam pomocy (odnośnie tego, co należy zmienić/poprawić na stronie) należy napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie. Od siebie dodam – opisując w niej to, co zostało poprawione na stronie/poza stroną (linki np.).

Matt dodaje, że Google (nadal) nie informuje webmastera (po wysłaniu prośby) o postępie prac nad wnioskiem. Powód?

We don’t have the resources to have a one-on-one conversation with every single webmaster, but we do reply to some reconsideration requests with more information and advice.

“nie mamy wystarczających mocy, aby prowadzić konwersacje face-to-face z każdym webmasterem; jednak na niektóre wnioski odpowiadamy (można domyśleć się, że w sytuacji, gdy prośba została odrzucona) w sposób, dzięki któremu webmaster uzyskuje dodatkowe informacje.

(D.S.) Jeżeli ludzie nie dostają dokładniejszych informacji, co mają robić?

(M.C) Odwiedzić Forum i tam zapytać o szczegóły.

=============

Z tej krótkiej rozmowy można wyciągnąć dwa wnioski

 1. Na chwilę obecną gdy dostałeś powiadomienie o ręcznej karze i nie wiesz “co dalej”, należy odwiedzić Forum Google, gdzie uzyska się pomoc w diagnozie przyczyny problemu (każde powiadomienie o karze zawiera w sobie zachętę do zadania pytania na Forum)
 2. Google pracuje nad rozbudowywaniem powiadomień, aby były bardziej konkretne i jasne – nadal jednak nie mamy informacji o tym, aby każde powiadomienie o ręcznym filtrze zawierało w sobie dokładną wskazówkę co do przyczyny nałożenia kary.

Danny zwraca uwagę jeszcze na jedną rzecz – jego zdaniem (zwłaszcza) w trudniejszych kwestiach warto, aby w dyskusje aktywniej włączali się pracownicy Google. Podparte zostało to przykładem Mozilli, gdzie dopiero pracownik Google wskazał konkretną stronę, która była zafiltrowana (nie cały serwis). W sumie nic dziwnego – pracownik Google ma z pewnością lepsze Narzędzia, plus dokładnie wie, za co strona dostała przewinienie. Podobnie było w przykładzie BBC, które też dostało powiadomienie o nienaturalnych linkach – i tutaj też dotyczyło ono tylko jednej podstrony serwisu. 

U nas chyba nie wygląda to źle – nie śledzę za często anglojęzycznych czy niemieckojęzycznych for, ale osobiście kojarzę tylko jedną sytuację na polskim Forum, gdzie Kaspar wskazał inne rozwiązanie problemu :). Jak na tysiące postów, które przeczytałem i około 5000 tysięcy, w których brałem udział, nie jest to chyba zły wynik :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  decent 27 kwietnia 2013, 15:31

  “Forum Google, gdzie uzyska się pomoc w diagnozie przyczyny problemu” czyli kto udzieli tej pomocy czy tak jak na Polskim forum użytkownicy ?? Którzy lubią wychodzić przed szereg i popisywać się swoją wiedzą ???

  Już wiele takich rad czytałem ze strony polskich userów, najpierw analiza strony i się sypie index.html nie przekierowany na domenę, duplikat stron, słaba treść, ukryty tekst a na końcu wisienka analiza linkowania i zawsze to samo, dlaczego to nie Polski pracownik google napisze odpowiedzi.

  Tych zapytań na forum nie ma zbyt wiele jak ktoś rżenie głupa i kupował linki lub korzystał z SWL-i to wiadomo że nie warto nawet kiwnąć palcem ale są ludzie którzy mają np: sklepy pod opieką pseudo SEO-wców, Ci wspaniali sełowcy idąc po najmniejszej linii oporu sklepy linkowali na różne tanie ale kiedyś tam skuteczne metody i jak sklep się zacznie sypać w wynikach okazuje się że nie potrafią odkręcić swoich poczynań, wtedy do akcji wkracza właściciel sklepu zadaje pytania i dostaje stek różnych porad od userów którzy znają wytyczne GOOGLE ale i tak nie wiedzą za co jest filtr.

  To jest ogólna paranoja GOOGLE a i nie jestem właścicielem sklepu którego dotknęło coś takiego ale widzę na forum co się dzieje i że te rady są do (__!__) bo zawierają mnóstwo faktycznie celnych porad ale niekoniecznie pomogą wyjść z filtra.

  Może jednak szanowne google przeszło na ręczną robotę zwłaszcza przy ręcznych filtrach.

  Ton 1 maja 2013, 18:54

  Filtry służą do wyciągania kasy od właścicieli witryn, a nie do poprawiania wyników wyszukiwania. Skoro nie są w stanie jasno poinformować jaki problem jest z domeną (bo nie mają zasobów), tym bardziej nie mają zasobów na to, by każdą domenę rzetelnie przeanalizować. Ich automaty działają tak że nawet ludzie z google nie mają pojęcia, o co chodzi (wystarczy porównać wypowiedzi poszczególnych pracowników).

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii