24 maja 2013
Search Console

narzedzia-google-dla-webmasterowCzytałem niedawno wątek na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, w którym osoba zgłaszała, że widzi w swoich Narzędziach nieswoje domeny. Podejrzewała bug i zgłosiła ten fakt do sprawdzenia.

Postanowiłem sprawdzić, czy jest to rzeczywiście bug leżący po stronie Google – udało mi się skontaktować z Johnem, który stanowczo wykluczył taką sytuację

 I haven’t ever seen a case where it was an error on our side.

John miał rację – po zdobyciu adresu email okazało się, że właściciel domeny zapewne przez przypadek wpisał błędny adres email przy udostępnianiu informacji o domenie w Narzędziach – pech chciał”, że ten email był poprawny i domena “pojawiła się nie tam, gdzie powinna była się pojawić” – czyli w Narzędziach innej osoby. W wyniku zaistniałem sytuacji osoba nieuprawniona uzyskała dostęp do Narzędzi.

Wnioski?

 1. Przyznając komuś dostep do danych z Narzędzi upewniajmy się, czy dajemy dostęp dla właściwego adresu email
 2. Aby “dmuchać na zimne” zawsze upewniajmy się, że osoba, której mieliśmy dać dostęp, rzeczywiście go uzyskała – wystarczy telefon, email, zapytanie wysłane przez czat itp.
 3. Jak się jednak pomylimy to bez obaw – w każdej chwili możemy wejść w opcje domeny i usunąć źle podany adres email.

Przypominam, że plik weryfikacyjny wgrywamy w awaryjnych sytuacjach – np. gdy ktoś ma nam zrobić analizę linków, a następnie użyć disavow toola. Do tego typu działań wymagany jest “dostęp właścicielski”, który weryfikowany jest m.in. za pomocą pliku weryfikacyjnego wgrywanego na serwer czy meta tagu wstawianego w sekcji head strony głównej analizowanego serwisu

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii