27 października 2011
Wyszukiwarka Google

Nie minęło dwa tygodnie od wprowadzenia przez Google nowego algorytmu, a już coraz więcej właścicieli stron, z reguły w domenach regionalnych, narzeka na to, że w jego wyniku bardzo poleciały pozycje ich stron w Google.

Dzisiaj na Forum Pomocy Google dla Webmasterów pojawił się bardzo ciekawy wątek, w którym webmaster prosi o ocenę strony, która do niedawna była w TOP na pewne frazy, a teraz jest poza TOP100.

nie wiem dlaczego praktycznie z dnia na dzień witryna www.medycynaestetyczna.lublin.pl wypadła z indexu google poza 100 a w większości fraz byla na 1 – 2 stronie wyszukiwania.

Na postawione pytanie

“Dałem stronę do ponownej weryfikacji ale oczywiście automat odpowiedział że wszystko jest ok.”

odpowiedzi udzielił sam Guglarz

Bo jest :)

Wniosek?

Coraz częściej mam wrażenie, że Google oddzieliło “grubą kreską” reputację domen pierwszego poziomu w przypadku domen regionalnych. I to, że nawet dobre domeny regionalne “lecą” nie wynika z błędów na stronach, ale z faktu, że “regionalki” muszą teraz same zapracować na swoją reputację – a nie korzystać z pomocy np. lublin.pl. Jeżeli dobrze zbudowana strona nie posiada żadnych (mało) linków przychodzących, a jej konkurencja i owszem – no cóż, spadek murowany. A że było inaczej? No cóż, świat idzie do przodu…

Ciekawy jestem, jak obecna sytuacja ma się do “zwykłych subdomen”? Pamiętam, jak powstał katalog.gazeta.pl – bardzo szybko wpisy w nim umieszczone wędrowały na TOP pozycje, co zachęcało pozycjonerów do dodawania wpisów do tego katalogu. Fakt, że moderatorzy dopuszczali w tytułach określenia pozycjonujące – np. auta kraków – sprawiał, że (nie wiem, jak teraz) cieszył się on szczególnie dużą popularnością na Forum PiO. Ewidentnie widać było, że subdomena “katalog” korzysta z mocy domeny gazeta.pl. Wiele osób było nawet tym faktem zbulwersowanych, poniekąd słusznie twierdząc, dlaczego Google dużemu pozwala na więcej.

Zauważyliście jakieś gorsze traktowanie subdomen teraz w porównaniu do okresu sprzed 20 października?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Colin 27 października 2011, 15:00

  Ze zwykłymi subdomenami wszystko jest normalnie, zmieniły się jedynie pozycje stron na polskich domenach regionalnych.

  Seo-Profi 27 października 2011, 15:03

  Dzięki Colin za potwierdzenie.
  Skoro ze zwykłymi domenami jest normalnie, oznacza to, że właściciele domen opartych na “regionalkach”, jeżeli mają je zadbane, dobrze wypromowane – mogą spać “spokojnie”.

  Pan Kamil 27 października 2011, 19:07

  Cześć, u mnie spadki nastąpiły 14 pażdziernika. Mam wrażenie, że znacznie spadła moc zaplecza na regionalkach i free hostingach.

  piobywatel 27 października 2011, 19:08

  Wytłumacz więc spadki subdomen wroc.pl, gdzie na stronie “głównej” (czyli: http://www.wroc.pl) nie ma nic.

  Wytłumacz jak to jest, że na hasło medycyna estetyczna lublin nie ma domeny z wątku, a są w top100 takie kfiadki jak:
  medycynaestetycznalublin.pl
  msp.money.pl/baza-firm/lublin-medycyna-estetyczna-m25432b14176.html
  oferia.pl/wykonawcy/ochrona-zdrowia/medycyna-estetyczna/miasto-lublin
  http://www.baza-firm.com.pl/Medycyna-estetyczna/Lublin/
  http://www.pkt.pl/s/lublin/1472673/dermix.html
  http://www.sznurkownia.pl/info-31533.html
  127.pl/tag,medycyna,estetyczna,lublin/
  http://www.giga.ugig.ir/tag/medycyna estetyczna lublin
  I tak dalej, i tym podobne…

  Seo-Profi 28 października 2011, 0:00

  ad 1) Brak strony na wroc.pl to ryzyko wypadnięcia subdomen z indeksu – Google od dawna to mówi. Regionalne jednak są traktowane na razie normalnie – zapraszam na Forum Google, to wątku z samego szczytu (o dyskusji na innym forum…)

  ad 2) Jak dla Ciebie medycynaestetycznalublin.pl to wartościowa strona, to sorry, ale chyba nie wiesz, o co chodzi w SEO…

  ad 3) te adresy są (nie sprawdzam) w TOP100 – czyli co najmniej poza TOP20 (jakby były wyżej, być to napisał). W sytuacji, gdy mało kto szuka poza TOP20 nie widzę w ogóle powodu, aby o tym dywagować – i tam te strony są nisko – poza tym w lublinie nie ma 1000 gabinetów medycyny estetycznej. Gdyby to było większe miasto, z pewnością te stronki byłyby poza TOP100….

  piobywatel 28 października 2011, 11:28

  1.
  Widzę, że niektórzy oporni są na fakty. Wroc.pl oraz lodz.pl, gda.pl, lublin.pl, itd. to nie “domeny regionalne”. To zwyczajne subdomeny, w przybliżeniu takie, jak *.abc.pl, *.blabla.pl, *.spam.pl itp.
  Spis domen regionalnych masz na dns.pl – select “regionalne”.

  2.
  medycynaestetycznalublin.pl jest w top10. medycynaestetyczna.lublin.pl nie ma w top100. Cytując Kaspara, dla obu domen “takie są ich pozycje”. Zatem ta pierwsza domena według Google jest bardziej wartościowa od tej drugiej.
  ;)

  3.
  Tak, są one w top100, więc napisz proszę, w czym te strony są lepsze od medycynaestetyczna.lublin.pl, której w top100 nie ma?

  Seo-Profi 28 października 2011, 11:41

  1. Nie wiem, jak Google traktuje takie domeny. Skoro update dotknął i je, zatem uważam, że zostały podciągnięte pod niego. ALE – wpisz urząd skarbowy wrocław – TOP1 oparty jest na wroc.pl – zatem można być w TOPie, trzeba się tylko postarać/mieć reputację….
  2. pl’ka jest mocną domeną, zawiera w sobie dokładnie tę frazę – nic dziwnego, że jest w TOPie. A że w takiej postaci – no cóż, nie będzie to trwało wiecznie. DLa mnie liczy się długi okres czasu. A to, że czasem w TOPie są takie kwiatki – to nie trwa długo, SEO jest dla cierpliwych….
  3. Wiesz, nie ma sensu analizować tak dalekich pozycji. Trzeba skupiać się na tym, co jest widoczne – poza tym – nie poświęcę przecież pół dnia na to. No chyba, że ktoś mi za to zapłaci :)… Nie jestem w stanie udowadniać różnych rzeczy na blogu – takie analizy podpadają pod audyt, trzeba byłoby dokłądnie te strony prześwietlić – a to nie jest zajęcie na chwilę….

  bceuropa 31 października 2011, 14:19

  @pioobywatel napisał: “Zatem ta pierwsza domena według Google jest bardziej wartościowa od tej drugiej.”

  Nie to nie tak. Witryna ma pozycję wynikającą z algorytmu. To właśnie napisał Guglarz. Nie jest to kwestia oceny, która jest lepsza a która gorsza.

  Ustalanie rankingu witryn/spamu łamiących ewidentnie wytyczne czy mało wartościowych nie ma większego sensu.

  Nie ma znaczenia co jest na top 30 a co na top150. To nad czym Google powinno pracować to top10, a w niektórych przypadkach (ta fraza się do tego nie zalicza) top20.
  To tak jakby porównywać 100 samochodów bez skrzyni biegów, silnika i kół, ale z super budą i wyposażeniem wnętrza i ustalać który dalej pojedzie. No do cholery żaden!!! Choć we wszystkich możesz sobie się poocierać o skórę i posłuchać muzyki, jazdy nie ma. Są bezużyteczne! Tak samo jest z tymi stronami. Jak nie spełnia podstawowych wytycznych, to nie ma sensu dywagować która zła strona gdzie powinna być. Byle nie w top 10 i o to powinno dbać Google.

  Reklama 26 sierpnia 2012, 18:32

  A mi tam nowe algo w ogóle nie przeszkadza , osobiście jestem zadowolony :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii