Wyszukiwarka Google
27 października 2011

Nie minęło dwa tygodnie od wprowadzenia przez Google nowego algorytmu, a już coraz więcej właścicieli stron, z reguły w domenach regionalnych, narzeka na to, że w jego wyniku bardzo poleciały pozycje ich stron w Google.

Dzisiaj na Forum Pomocy Google dla Webmasterów pojawił się bardzo ciekawy wątek, w którym webmaster prosi o ocenę strony, która do niedawna była w TOP na pewne frazy, a teraz jest poza TOP100.

nie wiem dlaczego praktycznie z dnia na dzień witryna www.medycynaestetyczna.lublin.pl wypadła z indexu google poza 100 a w większości fraz byla na 1 – 2 stronie wyszukiwania.

Na postawione pytanie

„Dałem stronę do ponownej weryfikacji ale oczywiście automat odpowiedział że wszystko jest ok.”

odpowiedzi udzielił sam Guglarz

Bo jest :)

Wniosek?

Coraz częściej mam wrażenie, że Google oddzieliło „grubą kreską” reputację domen pierwszego poziomu w przypadku domen regionalnych. I to, że nawet dobre domeny regionalne „lecą” nie wynika z błędów na stronach, ale z faktu, że „regionalki” muszą teraz same zapracować na swoją reputację – a nie korzystać z pomocy np. lublin.pl. Jeżeli dobrze zbudowana strona nie posiada żadnych (mało) linków przychodzących, a jej konkurencja i owszem – no cóż, spadek murowany. A że było inaczej? No cóż, świat idzie do przodu…

Ciekawy jestem, jak obecna sytuacja ma się do „zwykłych subdomen”? Pamiętam, jak powstał katalog.gazeta.pl – bardzo szybko wpisy w nim umieszczone wędrowały na TOP pozycje, co zachęcało pozycjonerów do dodawania wpisów do tego katalogu. Fakt, że moderatorzy dopuszczali w tytułach określenia pozycjonujące – np. auta kraków – sprawiał, że (nie wiem, jak teraz) cieszył się on szczególnie dużą popularnością na Forum PiO. Ewidentnie widać było, że subdomena „katalog” korzysta z mocy domeny gazeta.pl. Wiele osób było nawet tym faktem zbulwersowanych, poniekąd słusznie twierdząc, dlaczego Google dużemu pozwala na więcej.

Zauważyliście jakieś gorsze traktowanie subdomen teraz w porównaniu do okresu sprzed 20 października?

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Colin 27 października 2011, 15:00

Ze zwykłymi subdomenami wszystko jest normalnie, zmieniły się jedynie pozycje stron na polskich domenach regionalnych.

Seo-Profi 27 października 2011, 15:03

Dzięki Colin za potwierdzenie.
Skoro ze zwykłymi domenami jest normalnie, oznacza to, że właściciele domen opartych na „regionalkach”, jeżeli mają je zadbane, dobrze wypromowane – mogą spać „spokojnie”.

Pan Kamil 27 października 2011, 19:07

Cześć, u mnie spadki nastąpiły 14 pażdziernika. Mam wrażenie, że znacznie spadła moc zaplecza na regionalkach i free hostingach.

piobywatel 27 października 2011, 19:08

Wytłumacz więc spadki subdomen wroc.pl, gdzie na stronie „głównej” (czyli: http://www.wroc.pl) nie ma nic.

Wytłumacz jak to jest, że na hasło medycyna estetyczna lublin nie ma domeny z wątku, a są w top100 takie kfiadki jak:
medycynaestetycznalublin.pl
msp.money.pl/baza-firm/lublin-medycyna-estetyczna-m25432b14176.html
oferia.pl/wykonawcy/ochrona-zdrowia/medycyna-estetyczna/miasto-lublin
http://www.baza-firm.com.pl/Medycyna-estetyczna/Lublin/
http://www.pkt.pl/s/lublin/1472673/dermix.html
http://www.sznurkownia.pl/info-31533.html
127.pl/tag,medycyna,estetyczna,lublin/
http://www.giga.ugig.ir/tag/medycyna estetyczna lublin
I tak dalej, i tym podobne…

Seo-Profi 28 października 2011, 0:00

ad 1) Brak strony na wroc.pl to ryzyko wypadnięcia subdomen z indeksu – Google od dawna to mówi. Regionalne jednak są traktowane na razie normalnie – zapraszam na Forum Google, to wątku z samego szczytu (o dyskusji na innym forum…)

ad 2) Jak dla Ciebie medycynaestetycznalublin.pl to wartościowa strona, to sorry, ale chyba nie wiesz, o co chodzi w SEO…

ad 3) te adresy są (nie sprawdzam) w TOP100 – czyli co najmniej poza TOP20 (jakby były wyżej, być to napisał). W sytuacji, gdy mało kto szuka poza TOP20 nie widzę w ogóle powodu, aby o tym dywagować – i tam te strony są nisko – poza tym w lublinie nie ma 1000 gabinetów medycyny estetycznej. Gdyby to było większe miasto, z pewnością te stronki byłyby poza TOP100….

piobywatel 28 października 2011, 11:28

1.
Widzę, że niektórzy oporni są na fakty. Wroc.pl oraz lodz.pl, gda.pl, lublin.pl, itd. to nie „domeny regionalne”. To zwyczajne subdomeny, w przybliżeniu takie, jak *.abc.pl, *.blabla.pl, *.spam.pl itp.
Spis domen regionalnych masz na dns.pl – select „regionalne”.

2.
medycynaestetycznalublin.pl jest w top10. medycynaestetyczna.lublin.pl nie ma w top100. Cytując Kaspara, dla obu domen „takie są ich pozycje”. Zatem ta pierwsza domena według Google jest bardziej wartościowa od tej drugiej.
;)

3.
Tak, są one w top100, więc napisz proszę, w czym te strony są lepsze od medycynaestetyczna.lublin.pl, której w top100 nie ma?

Seo-Profi 28 października 2011, 11:41

1. Nie wiem, jak Google traktuje takie domeny. Skoro update dotknął i je, zatem uważam, że zostały podciągnięte pod niego. ALE – wpisz urząd skarbowy wrocław – TOP1 oparty jest na wroc.pl – zatem można być w TOPie, trzeba się tylko postarać/mieć reputację….
2. pl’ka jest mocną domeną, zawiera w sobie dokładnie tę frazę – nic dziwnego, że jest w TOPie. A że w takiej postaci – no cóż, nie będzie to trwało wiecznie. DLa mnie liczy się długi okres czasu. A to, że czasem w TOPie są takie kwiatki – to nie trwa długo, SEO jest dla cierpliwych….
3. Wiesz, nie ma sensu analizować tak dalekich pozycji. Trzeba skupiać się na tym, co jest widoczne – poza tym – nie poświęcę przecież pół dnia na to. No chyba, że ktoś mi za to zapłaci :)… Nie jestem w stanie udowadniać różnych rzeczy na blogu – takie analizy podpadają pod audyt, trzeba byłoby dokłądnie te strony prześwietlić – a to nie jest zajęcie na chwilę….

bceuropa 31 października 2011, 14:19

@pioobywatel napisał: „Zatem ta pierwsza domena według Google jest bardziej wartościowa od tej drugiej.”

Nie to nie tak. Witryna ma pozycję wynikającą z algorytmu. To właśnie napisał Guglarz. Nie jest to kwestia oceny, która jest lepsza a która gorsza.

Ustalanie rankingu witryn/spamu łamiących ewidentnie wytyczne czy mało wartościowych nie ma większego sensu.

Nie ma znaczenia co jest na top 30 a co na top150. To nad czym Google powinno pracować to top10, a w niektórych przypadkach (ta fraza się do tego nie zalicza) top20.
To tak jakby porównywać 100 samochodów bez skrzyni biegów, silnika i kół, ale z super budą i wyposażeniem wnętrza i ustalać który dalej pojedzie. No do cholery żaden!!! Choć we wszystkich możesz sobie się poocierać o skórę i posłuchać muzyki, jazdy nie ma. Są bezużyteczne! Tak samo jest z tymi stronami. Jak nie spełnia podstawowych wytycznych, to nie ma sensu dywagować która zła strona gdzie powinna być. Byle nie w top 10 i o to powinno dbać Google.

Reklama 26 sierpnia 2012, 18:32

A mi tam nowe algo w ogóle nie przeszkadza , osobiście jestem zadowolony :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii