Wyszukiwarka Google

Czy zmiana silnika serwisu/sklepu ma wpływ na pozycję w Google

Odpowiadając na tak postawione pytanie należy jasno stwierdzić, że tak. Ten wpływ może mieć bezpośredni wpływ na zmianę wyświetlania się w SERPach, może też jednak mieć i wpływ pośredni.
Wpływ bezpośredni związany jest użytym rozwiązaniem w zakresie budowy stron internetowych. Przeniesienie serwisu ze strony niezoptymalizowanej pod kątem Google – brak przyjaznych adresów url czy brak wewnętrznego linkowania to tylko 2 z wielu czynników wpływających na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ładnych z zewnątrz (pod względem grafiki), jednak po wejściu w silnik sklepu okazuje się, że jest on napisany w sposób zupełnie niezoptymalizowany pod wyszukiwarki. Nie zawsze da się to w sposób prosty naprawić – a to oznacza konieczność wydania większej ilości środków na poprawę tego, co zepsuł … autor skryptu. Kupując sklep nie kierujmy się tylko templatką – na tym “można się łatwo przejechać”.
O pośrednim wpływie mówi i pisze się natomiast stosunkowo mało, a ma on także wpływ na Google. I tutaj wymieniłbym dwie okoliczności.
Po pierwsze – bardzo często ze zmianą skryptu sklepu związana jest zmiana hostingodawcy. Serwer, który charakteryzuje się dużą awaryjnością może zachwiać naszymi SERPami – o czym pisałem już wcześniej.
Po drugie – nazbyt jeszcze często przenosząc stronę “chcący/niechcący” doprowadzamy do tego, że przez pewien czas nie wyświetla się ona w Google. Brak zaś strony w SERPach, wnosząc z pojawiających się od czasu do czasu uwag na Forum Google, też ma wpływ na spadek, ponieważ w pewien sposób obniżamy wiarygodność naszej strony w oczach przeglądarki.
Niby większości osób jest to znane, jednak wiele osób nie mających styczności z SEO na co dzień nadal doprowadza do sytuacji opisanych powyżej, nie zdając sobie sprawy, że może (nie musi) odbić się to na ich serwisach negatywnie.

GD Star Rating
loading...
Czy zmiana silnika serwisu/sklepu ma wpływ na pozycję w Google, Czy zmiana silnika serwisu/sklepu ma wpływ na pozycję w Google, 7.0 out of 10 based on 1 rating Czy zmiana silnika serwisu/sklepu ma wpływ na pozycję w Google

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1349 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *