10 czerwca 2010
Branża SEO

Kontrowersyjne pytanie, pytanie, na które nie znalazłem w Sieci odpowiedzi.  Zastanówmy się zatem, kto odniesie więcej korzyści, a kto bardziej … zaryzykuje. Zobaczmy.

Firma SEO

Umieszczenie linku kierującego do strony firmy zajmującej się pozycjonowaniem pomaga bez dwóch zdań tej drugiej. W pozycjonowaniu strony liczy się ilość oraz jakość linków do niej prowadzących. Jeżeli firma SEO ma np. 50 klientów i średnio każdy z nich ma witrynę liczącą 100 stron, jak łatwo policzyć mamy 5000 darmowych linków, z czego 50 najlepszej jakości – ze strony głównej. O tym, czy będą to dobre linki (bo tematyczne), to już inna kwestia.

Reasumując – firma SEO zyskuje darmową reklamę i nic przy tym nie ryzykuje.

Klient

Korzyści dla Klienta są żadne, ryzyko zaś – duże. Mało tego – link kierujący dos trony firmy pozycjonującej zabiera stronie część mocy, która mogłaby zostać lepiej spożytkowana. Np. jeżeli Klient ma na swojej stronie 9 linków wychodzących plus ów “pozycjonujący”, wówczas na każdy link przypada 10% mocy. Jak łatwo policzyć, przy eliminacji tego ostatniego, mamy już nie 10%, a 11,11%. Mała różnica? No to inaczej – oszczędzamy 10%, czyli możemy dać np. dodatkowy link do naszego bloga. Lepiej, prawda?

Mało tego – Klient ryzykuje karą dla swojej domeny za emisję nietematycznego linka – w dodatku umieszczonego w 99% w stopce, czyli tam, gdzie umieszczane są systemy wymiany linków i inne “podejrzane historie”. Karą za ryzyko może być nałożenia na stronę Klienta tzw. filtra (długotrwały spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania na daną frazę lub kilka) lub bana (całkowite wykluczenie adresu z indeksu wyszukiwarki) – co w praktyce oznacza spadek w wynikach wyszukiwania o np. 50 pozycji w dół, lub … całkowite zniknięcie.

Dlaczego Klienci godzą się na “promowanie” firm SEO ?

No cóż, umówmy się, że mało jest firm, które informują o możliwych konsekwencjach umieszczenia linku do swojej witryny. Niektóre mówią wręcz, że “to coś normalnego”. Poza tym – mała jest świadomość SEO wśród potencjalnych Klientów, których często wręcz nie chce się wgryzać w temat”. Ich interesuje tylko wyższa pozycja, co jest zrozumiałe. Problemy się zaczynają jednak, jak strona znika z Google.

Sprawdźmy sami, ile firm z TOP10 na frazę “pozycjonowanie”  emituje link “pozycjonowanie” na stronach Klientów. ..

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii