Wyszukiwarka Google
9 czerwca 2010
" />

Dosyć często osoby, zwłaszcza początkujący webmasterzy, zadają pytanie, jakie elementy muszą znaleźć się w takim pliku, traktując go jako obowiązkowy element każdej strony internetowej. Czy dobrze robią? Otóż … nie.

Zasada indeksacji w Google jest taka, że domyślnie, przy braku takiego pliku, wszystkie strony są dostępne dla robotów wyszukiwarek – podobnie działa tag <meta name=”robots” content=”index, follow”>. Oznacza to, że zarówno używanie wymienionego tagu (w takiej postaci) czy „pozwalanie” robotom na chodzenie i indeksowanie naszej strony jest bez sensu, ponieważ … one i tak wiedzą, że mogą to robić. Po co więc utrudniać sobie życie i pamiętać o wstawianiu tagu na każdą witrynę, czy też o tworzenie prostego pliku robots.txt? :)

Czasami jednak chcemy coś przyblokować, z różnych powodów. Np. nie chcemy, aby nasza strona była indeksowana w Wirtualnej Polsce, czy też chcemy pozwolić na odwiedziny strony przez robota, ale już nie na jej indeksację.  I właśnie w takiej sytuacji należy użyć wymienionego pliku, wstawiając w nim odpowiednią formułkę. Lub tagu <meta name=”robots” content=”noindex, follow”>.

Skoro pewne czynności nie są wymagane, warto poświęcić zaoszczędzony czas np. na jakiś ciekawy wpis na swoim blogu lub na analizę ruchu przychodzącego zebrana poprzez Google Analytics :).

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii