9 czerwca 2010
Wyszukiwarka Google
" />

Dosyć często osoby, zwłaszcza początkujący webmasterzy, zadają pytanie, jakie elementy muszą znaleźć się w takim pliku, traktując go jako obowiązkowy element każdej strony internetowej. Czy dobrze robią? Otóż … nie.

Zasada indeksacji w Google jest taka, że domyślnie, przy braku takiego pliku, wszystkie strony są dostępne dla robotów wyszukiwarek – podobnie działa tag <meta name=”robots” content=”index, follow”>. Oznacza to, że zarówno używanie wymienionego tagu (w takiej postaci) czy „pozwalanie” robotom na chodzenie i indeksowanie naszej strony jest bez sensu, ponieważ … one i tak wiedzą, że mogą to robić. Po co więc utrudniać sobie życie i pamiętać o wstawianiu tagu na każdą witrynę, czy też o tworzenie prostego pliku robots.txt? :)

Czasami jednak chcemy coś przyblokować, z różnych powodów. Np. nie chcemy, aby nasza strona była indeksowana w Wirtualnej Polsce, czy też chcemy pozwolić na odwiedziny strony przez robota, ale już nie na jej indeksację.  I właśnie w takiej sytuacji należy użyć wymienionego pliku, wstawiając w nim odpowiednią formułkę. Lub tagu <meta name=”robots” content=”noindex, follow”>.

Skoro pewne czynności nie są wymagane, warto poświęcić zaoszczędzony czas np. na jakiś ciekawy wpis na swoim blogu lub na analizę ruchu przychodzącego zebrana poprzez Google Analytics :).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii