23 marca 2018 | Aktualizacja: 12 października 2019
Filtry, bany

Do kwestii poruszonej w temacie wpisu odniósł się niedawno John.

Czy wyjście z ręcznego filtra Google może wpłynąć negatywnie na pozycję strony w wyszukiwarce?

Mimo, że po raz pierwszy ten temat był poruszany już dosyć dawno temu, to jednak nadal sporo osób jest zdziwionych, kiedy po wyjściu z filtra widoczność ich strony w wyszukiwarce Google, zamiast rosnąć, spada – o ile spadek w wyniku nałożenia filtra jest dla nich czymś naturalnym, to jednak oczekują, że po usunięciu problemu strona wróci na wysokie pozycje.

Niestety tak nie jest – tak, jak przed nałożeniem filtra np. nienaturalne linki dawały stronie pozycje, tak po ich usunięciu (i/lub użycia disavow toola) logicznym jest, że strona nie będzie miała “paliwa”, aby powrócić na wcześniej zajmowane w wyszukiwarce pozycje; wprawdzie znam przypadek, w którym strona w wyniku linkowania znajdowała się na średnio 6 pozycji, a po usunięciu spamerskich odnośników (wcześniej otrzymała ręczny filtr) wróciła na … średnio 3-cią pozycję, ale wynikało to z dużej mocy domeny i … niewiedzy jej właściciela, który nie potrafił tego wykorzystać, powierzając opiekę nad stroną “specjaliście”.

Czy Google będzie żywić urazę do strony (po wyjściu z filtra)?

Pytanie pojawiło się na samym początku, jednak postanowiłem odnieść się do niego na końcu – John wspomniał, że usunięcie kary nie wiąże się z “zachowaniem urazy”.

Osobiście kojarzę jednak wypowiedź … odwrotną – po pierwszym filtrze, jak właściciel domeny kolejny raz “przeskrobie to samo” to proces wyjścia z filtra zajmie dłuższy czas niż w pierwszym przypadku.

Który wariant jest bardziej wiarygodny?

Moim zdaniem bardziej sensowne i logiczne jest tłumaczenie wcześniejsze – recydywa nigdy nie popłaca :) ; Wam jednak pozostawię ocenę tego, czy słowa Johna o “braku urazy” oznaczają zmianę w polityce Web Spam Team Google w odniesieniu do stron, które często łamią Wskazówki Google dla Webmasterów.

Warto poza tym zdawać sobie sprawę z faktu, że zmiany w algorytmie zachodzą non stop – i tak, jak po wyjściu z filtra strona może nie wrócić na wcześniejsze pozycje, tak i może się zdarzyć, że proces wychodzenia z filtra zbiegnie się z dużą zmianą w algorytmie, która promować będzie przy ustalaniu wyników wyszukiwania czynniki, które pociągną witrynę w górę.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Jedno jest pewne – powiedzenia “Śpiesz się powoli” czy “Nie od razu Kraków zbudowano” są coraz bardziej na czasie. To dobra wiadomość dla tych webmasterów, którzy dużo pracy i uwagi poświęcają swoim serwisom – a zła dla tych, co tylko liczą na “okazję” (że wystarczy zakombinować, aby zbierać owoce).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  piotr 15 maja 2018, 21:51

  Czy w przypadku filtra ręcznego za nienaturalne linki przychodzące przed wysłaniem prośby o ponowne rozpatrzenie wystarczy profil przykryć za pomocą nowych mocnych linków tak jak ma to miejsce w przypadku kary algorytmicznej, czy może trzeba ingerencji w linki(usunięcie lub dodanie do DT itp.)?

  Sebastian Miśniakiewicz 23 maja 2018, 7:31

  Kombinujesz piotr :) – algo odkręcasz karę, albo brniesz dalej w linki
  Usuwam ręczne filtry pozbywając się 99,9% linków – przy optymalizacjis trony po kilku miesiącach potrafił nastąpić takiw zrost pozycji, jakiego nie miałeś nigdy wcześniej – nawet mając “dobre linki”
  Skup się na meritum – jakości oraz konwersji; linki zostaw “dzieciom”

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii