Filtry, bany
23 marca 2018

Do kwestii poruszonej w temacie wpisu odniósł się niedawno John.

Czy wyjście z ręcznego filtra Google może wpłynąć negatywnie na pozycję strony w wyszukiwarce?

Mimo, że po raz pierwszy ten temat był poruszany już dosyć dawno temu, to jednak nadal sporo osób jest zdziwionych, kiedy po wyjściu z filtra widoczność ich strony w wyszukiwarce Google, zamiast rosnąć, spada – o ile spadek w wyniku nałożenia filtra jest dla nich czymś naturalnym, to jednak oczekują, że po usunięciu problemu strona wróci na wysokie pozycje.

Niestety tak nie jest – tak, jak przed nałożeniem filtra np. nienaturalne linki dawały stronie pozycje, tak po ich usunięciu (i/lub użycia disavow toola) logicznym jest, że strona nie będzie miała „paliwa”, aby powrócić na wcześniej zajmowane w wyszukiwarce pozycje; wprawdzie znam przypadek, w którym strona w wyniku linkowania znajdowała się na średnio 6 pozycji, a po usunięciu spamerskich odnośników (wcześniej otrzymała ręczny filtr) wróciła na … średnio 3-cią pozycję, ale wynikało to z dużej mocy domeny i … niewiedzy jej właściciela, który nie potrafił tego wykorzystać, powierzając opiekę nad stroną „specjaliście”.

Czy Google będzie żywić urazę do strony (po wyjściu z filtra)?

Pytanie pojawiło się na samym początku, jednak postanowiłem odnieść się do niego na końcu – John wspomniał, że usunięcie kary nie wiąże się z „zachowaniem urazy”.

Osobiście kojarzę jednak wypowiedź … odwrotną – po pierwszym filtrze, jak właściciel domeny kolejny raz „przeskrobie to samo” to proces wyjścia z filtra zajmie dłuższy czas niż w pierwszym przypadku.

Który wariant jest bardziej wiarygodny?

Moim zdaniem bardziej sensowne i logiczne jest tłumaczenie wcześniejsze – recydywa nigdy nie popłaca :) ; Wam jednak pozostawię ocenę tego, czy słowa Johna o „braku urazy” oznaczają zmianę w polityce Web Spam Team Google w odniesieniu do stron, które często łamią Wskazówki Google dla Webmasterów.

Warto poza tym zdawać sobie sprawę z faktu, że zmiany w algorytmie zachodzą non stop – i tak, jak po wyjściu z filtra strona może nie wrócić na wcześniejsze pozycje, tak i może się zdarzyć, że proces wychodzenia z filtra zbiegnie się z dużą zmianą w algorytmie, która promować będzie przy ustalaniu wyników wyszukiwania czynniki, które pociągną witrynę w górę.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Jedno jest pewne – powiedzenia „Śpiesz się powoli” czy „Nie od razu Kraków zbudowano” są coraz bardziej na czasie. To dobra wiadomość dla tych webmasterów, którzy dużo pracy i uwagi poświęcają swoim serwisom – a zła dla tych, co tylko liczą na „okazję” (że wystarczy zakombinować, aby zbierać owoce).

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

piotr 15 maja 2018, 21:51

Czy w przypadku filtra ręcznego za nienaturalne linki przychodzące przed wysłaniem prośby o ponowne rozpatrzenie wystarczy profil przykryć za pomocą nowych mocnych linków tak jak ma to miejsce w przypadku kary algorytmicznej, czy może trzeba ingerencji w linki(usunięcie lub dodanie do DT itp.)?

Sebastian Miśniakiewicz 23 maja 2018, 7:31

Kombinujesz piotr :) – algo odkręcasz karę, albo brniesz dalej w linki
Usuwam ręczne filtry pozbywając się 99,9% linków – przy optymalizacjis trony po kilku miesiącach potrafił nastąpić takiw zrost pozycji, jakiego nie miałeś nigdy wcześniej – nawet mając „dobre linki”
Skup się na meritum – jakości oraz konwersji; linki zostaw „dzieciom”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii