9 czerwca 2010
Wyszukiwarka Google

Pomimo faktu, że Google wielokrotnie informowało, że komenda site:nazwa_domeny zwraca jedynie bardzo przybliżoną liczbę wyników, to jednak parametr ten w dalszym ciągu “spędza sen z powiek” osobom związanym z branżą SEO. Własnie pojawił się ciekawy artykuł na ten temat na kanale WebMasterHelp w YouTube; poniżej streszczenie klipu.

Pytanie zadane Mattowi brzmiało: “Czy będzie możliwe w przyszłości, aby po wpisaniu komendy site:nazwa_domeny otrzymywać wyniki w czasie rzeczywistym? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie – czy możliwa jest szybka implementacja tego, ponieważ obecnie wyniki zwracane przy użyciu tej komendy są bardzo różne”?

Odpowiadając na tak zadane pytanie Matt zwrócił uwagę, że Google coraz lepiej zwraca najnowsze wyniki na zapytania. Związane jest to z tym, że w 2009 roku firma skoncentrowała się właśnie na tym parametrze (szybkość publikacji nowych treści). Odpowiadając zaś na pytanie, kiedy będzie to możliwe także w przyszłości dla komendy “site”, Matt odpowiada, że … nie wie. Parametr site nie jest bowiem najważniejszy dla użytkowników Internetu. Dla nich liczy się “świeżość wyników” i na tym firma się koncentruje.

Matt podaje dalej prosty sposób na sprawdzenie, jak szybko teraz Google indeksuje strony. Proponuje wpisać  “Obama” i … znajduje informację opublikowaną minutę temu.  (należy w tym celu w lewej kolumnie kliknąć na link “Najnowsze”). Sprawdzając w ten sposób najnowsze wyniki udało się Mattowi kiedyś zaobserwować wpis, który pojawił się na ekranie jego komputera po 30-40 sekundach (dzisiaj sam zrobiłem test, wpisując “dom” zobaczyłem najnowszy wpis sprzed … 25 sekund !). Jak zauważa, Google poczyniło spory progres, potrafiąc znaleźć, zaindeksować, a następnie przedstawić użytkownikowi tak świeżą wiadomość.

Matt przyznaje, że nie wie, jak wyglądałyby wyniki, wyszukane za pomocą komendy site, a następnie posortowane wg daty ich pojawienia się w Sieci.Można zatem przyjąć, że do tego celu nie warto używać tego zapytania.

Jedno jest pewne – Google będzie nadal pracować nad tym, aby po wybranie w lewej kolumnie “Najnowsze” otrzymywać … najnowsze wpisy zwracane na zapytanie internauty. I coś mam wrażenie, że site będzie jeszcze bardziej orientacyjny :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii