26 czerwca 2014 | Aktualizacja: 21 stycznia 2017
Branża SEO

Parę dni temu Tomek Wydra opublikował ciekawy wpis na swoim blogu. – chodziło o zakup na Allegro sklepu wypozycjonowanego metodami … white hat SEO !

Przeglądając w dniu dzisiejszym wiadomości w google alerts natrafiłem na małe nazwijmy to wprowadzenie przyszłego klienta w błąd.

Aukcja dotyczy sprzedaży domeny na której jest sklep internetowy

W opisie aukcji przeczytamy, ze strona jest pozycjonowana tylko technikami WHS

Temat zainteresował mnie z prostego powodu, zresztą sami zobaczcie fragment aukcji

Sklep pozycjonowany tylko technikami White Hat SEO, dzięki czemu przy wszelkich zmianach algorytmów google nie ma żadnych spadków pozycji.
Sklep był na wyższych pozycjach, jednak od jakiegoś czasu pracuję zdalnie dla holenderskiej firmy i nie miałem czasu na pozycjonowanie, a teraz wyjeżdżam na stałe do Holandii, przez co jestem zmuszony sklep sprzedać.
W krótkim okresie pozycje można podnieść o kilka oczek.

Z braku czasu dopiero dzisiaj postanowiłem namierzyć tę aukcję. Istniało ryzyko, że domena została już sprzedana , ale … udało się ! Po małym research’u w Google trafiłem na opisaną przez Tomka aukcję.

Postanowiłem samodzielnie sprawdzić profil linków przychodzących. Okazało się, że pochodzą one nie tylko ze źródeł podanych przez Tomka, czyli spamu w komentarzach czy seokatalogów, ale także i z innych “ciekawych” miejsc.

Np. 88,9% linków generowały subdomeny edusiec.pl. Sprawdziłem kilka z nich i co się okazało? Te subdomeny już nie działają. Ale od czego jest Web Archive – serwis zdążył je zaindeksować w swoich zasobach:)

http://web.archive.org/web/20140402023752/http://zlobki.edusiec.pl/

http://web.archive.org/web/20140402022136/http://srednie.edusiec.pl/

Jak widzimy linki są tutaj wprawdzie  a la WHS (anchor to nazwa sklepu) jednak zwróćmy uwagę na wygląd tych serwisów – wybrałem trzy losowe subdomeny a następnie kliknąłem w menu nawigacyjnym w ten sam link

http://web.archive.org/web/20130930094255/http://zlobki.edusiec.pl/contests,kindergarten.html

http://web.archive.org/web/20120320174237/http://srednie.edusiec.pl/contests,kindergarten.html

http://web.archive.org/web/20130820133234/http://kursy.edusiec.pl/contests,kindergarten.html

 

Mamy 3 różne serwisy, ale we wszystkich układ jest ten sam, we wszystkich mamy też do czynienia z fragmentem o chustach do noszenia dziecka …

Tomek w swoim wpisie nie wspomniał jeszcze o takich linkach “white hat’owych”

Berney_Toys

Gdyby linków na tej stronie było kilka, byłbym w stanie uwierzyć, że to WHS. Przy tej ilości cały ten boks moim zdaniem nie jest naturalny.

Kończąc temat odnośników wspomnę o szerokiej rzeszy niedziałąjących linków, które były np. w tym serwisie – http://wroclove2012.pl/ czy w tym http://cannibal.com.pl/ …. domeny te działały jeszcze w kwietniu…

Ponieważ sporo odnośników znajdowało się na już niedziałających serwisach sprawdziłem, jak wyglądał przyrostów linków do strony. Ahrefs pokazuje bardzo wyraźnie spadek liczby BL w ostatnim czasie ORAZ … równie szybki jak spadek przyrost nowych linków zaraz po tym fakcie.

berney-toys.pl linki przychodzące według Ahrefs

Analizując ostatnie 30 dni znajdziemy linki takie, jakimi je opisał Tomek ….  Pojawia się pytania – kiedy domena spadnie w SERPach za łamanie Wskazówek Google dla Webmasterów – ponieważ moim zdaniem schemat linkowania do white hat SEO na pewno się nie zalicza.

Czy kupujący będzie stał na straconej pozycji, jak zakupi taką domenę? Okazuje się, że nie do końca.

Opisany przypadek podpada pod tzw. wadę fizyczną lub prawną sprzedawanych rzeczy lub praw, na co zwrócił uwagę mecenas Paweł Chojecki. Dla przykładu, kupując samochód, który w ofercie przedstawiany jest jako sprawny oczekujemy, że w rzeczywistości tak właśnie będzie. Jeżeli po zakupie okaże się jednak, że auto jest niesprawne (miało wady, o których nie wiedzieliśmy w chwili zakupu), to mamy do czynienia z wadą fizyczną. W praktyce oznacza to, że nabywca może żądać od sprzedającego obniżenia ceny albo może od umowy sprzedaży odstąpić – wtedy oddaje samochód i żąda zwrotu zapłaconych pieniędzy. Z podobną sytuacją jego zdaniem możemy mieć do czynienia w tym przypadku – jeżeli przedmiotem aukcji jest domena pozycjonowana według sprzedającego metodami White hat SEO, a w rzeczywistości tak nie jest i domena była pozycjonowana przy użyciu metod, które w przyszłości mogą spowodować jej spadek w rankingu wyszukiwania, czyli domena ma inną wartość / użyteczność niż zapewnia sprzedający, to można to uznać za wadę sprzedawanej domeny

Jak widać nie tylko w moim odczuciu, ale także i prawnika, aukcja wygląda podejrzanie…

Coś jeszcze?

Aha – nie podałem jeszcze ceny, jaka jest oczekiwana za tę domenę – 25.000 zł ….

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii