Wyszukiwarka Google
5 kwietnia 2018

Spotkałem się w ostatnich tygodniach kilka razy z pytaniem: „Czy warto dodawać wpis swojej strony do katalogu firm”?

Kilka lat temu napisałem wpis o tym, czy warto przedłużać wpis w Panoramie Firm, gdzie w podsumowaniu napisałem

Nie lepiej przeznaczyć je na rozbudowę własnego serwisu? Tym bardziej w sytuacji, gdzie jest mała konkurencja w SERPach? Wydanie kilkuset złotych na estetyczną stronę z pewnością zaowocuje większym ruchem w interesie

Od tamtego czasu nic się nie zmieniło – odpowiedź na pytanie zadane w tytule wpisu nadal brzmi „NIE”; wystarczy przeprowadzić prostą analizę na przykładzie np. baza-firm.com.pl (o tej serwis dzisiaj zostałem zapytany)

Załóżmy, że prowadzimy szkołę nauki jazdy. Wyszukuję w SEMSTORMie frazy, zawierające sformułowanie „nauka jazdy” – otrzymuję ich … JEDYNIE kilkanaście, z czego w TOP5 znajduje się tylko 9.

 

Co jest wspólną cechą analizowanych fraz? – odfiltrowując naukę jazdy konnej widzimy, że są to frazy stricte brandowe, co oznacza, że i tam nasza strona będzie się wyświetlać praktycznie zawsze wyżej niż wizytówka serwisu.

Opisana sytuacja stawia pod dużym znakiem zapytania sens umieszczenia wpisu w takim katalogu, tym bardziej, że za wpis musimy zapłacić z reguły co najmniej kilkadziesiąt złotych rocznie.

No chyba, że nam zależy – warto jednak zadać sobie pytanie, czy aby na pewno warto. A jak już odpowiemy sobie TAK, to sprawdzić przed przedłużeniem wpisu Google Analytics, aby zobaczyć, czy w ogóle były jakieś przejścia z katalogu, do którego dodaliśmy naszą firmę.

Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista od SEO

Dodawanie stron do katalogów (w tym SEO) nadal jest stosowane (koniec 2019 roku) przez nierzetelne firmy SEO. Na szczęście Google nauczyło się już wyłapywać pozyskane w ten sposób odnośniki i nie powinny one zaszkodzić stronie (chyba, że jest ich faktycznie dużo)

Analizowałem strony, gdzie ich właściciele płacili po 1000 złotych za wpis w Panoramie Firm i mieli kilkadziesiąt wejść dziennie – były też i takie, gdzie wejść nie było wcale lub było kilka – w każdym z analizowanych jednak przypadków dzieląc koszt wpisu w PF przez ilość wejść otrzymywałem kilkadziesiąt złotych – a to są stawki, jakie zapłacimy za klik w Adwords w bardzo konkurencyjnych branżach….

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

top1firma 5 kwietnia 2018, 9:51

Już dawno się nie opłaca, mają starą bazę i link no follow.

Sebastian Miśniakiewicz 5 kwietnia 2018, 9:52

Dostałem informację, że mogą wstawić dofollow w bazie-firm.com.pl

Rafał 5 kwietnia 2018, 13:37

Najlepiej właśnie analizować czy są jakieś przejścia z tego katalogu i ile kosztuje taki wpis. Bo jeżeli jest to jakiś mocny katalog a wpis kosztuje niewiele to można moim zdaniem spróbować aby to ocenić po pewnym czasie. Gdy jednak za wpis musimy sporo zapłacić to lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny cel (rozbudowa strony, sklepu).

Sebastian Miśniakiewicz 5 kwietnia 2018, 15:34

Otóż to, otóż to :)

Lech 6 kwietnia 2018, 10:17

Jeśli chodzi o bezpośredni ruch do strony z takiego wpisu to w zupełności się zgadzam.
Ale ja osobiście poszedłbym szerzej i sprawdził inne kanały kontaktu które może generować taki wpis.
Przede wszystkim telefon. I to pojawiają się małe schodki.
Najprościej to zmierzyć podając inny (unikalny) numer telefonu. I wydawało by się, że wszystko gra :).
Ale jest jeszcze jedna strona medalu czyli GMF. Wiarygodność i pozycja wpisu GMF zależy m.in. od ilości „notek” o firmie w „wiarygodnych” dla Google miejscach. Problem w tym, że te notki powinny zawierać spójne dane. A najważniejsze z tych danych to nazwa adres i właśnie numer telefonu… :)

Marcel 8 kwietnia 2018, 14:59

Z jednej strony katalogi to przeżytek. Z drugiej strony proszę zobaczyć niektóre sklepy (do wiadomości Autora, można usunąć – epstryk.pl), gdzie są zapchane linkami z katalogów (sporo z wyższym TF), a strony zwiększają widoczność aż zazdrość.

Sebastian Miśniakiewicz 9 kwietnia 2018, 9:32

Marcel,

a skąd wiesz, czy te katalogi nie są w disavow toolu ?

Pamiętaj, że Ty analizujesz to, co widzisz – a dostęp do DT ma tylko właściciel witryny; wiele osób zafiltrowywało sobie serwisy dlatego, że nie wiedziały o tym, co napisałem powyżej …

Marcel 10 kwietnia 2018, 0:18

Na 99% nie. Tak pozycjonują stronę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii