18 lutego 2012
Search Console

Wątek dotyczący wskazanej w temacie kwestii pojawił się na Webmaster World. Właściciel strony pytał się, czy usunięcie takiego pliku z Narzędzi Google dla Webmasterów może negatywnie wpłynąć na pozycję jego strony w Google.

I am adding a forum to my website and obviously I won’t be able to keep up with the sitemap. And I was wondering – should I remove the sitemap from WMT or keep it (incomplete)?

Anyone experienced a downside of removing the sitemap from Google’s WMT?

Warto zauważyć, że temat poruszył swego czasu JohnMu, który stwierdził w podobnej dyskusji, że

We use Sitemap files for discovering new URLs and recognizing when existing ones have changed; we don’t remove URLs from the index that aren’t in a Sitemap file.

Czytając odpowiedzi warto zwrócić uwagę np. na to, że potwierdził to „zwykły user”. Zauważmy, że chodziło o  „starą domenę, o ugruntowanej pozycji, regularnie odwiedzaną przez roboty”.

I removed the sitemap on my best site nearly a year ago and did not suffer ANY noticeable ranking loss. The site, being older and well established, is crawled regularly and the sitemap was not providing any real benefit imo.

Oczywiście brak sitemapy w pewien sposób odciążą też serwer

By removing it I have realized a performance benefit since it is no longer drawing resources from my database.

Osobiście nie używam w każdym przypadku sitemapy – dla mnie absolutną podstawą przy stronie to jej spójna struktura – przy dobrym linkowaniu wewnętrznym robot „sobie poradzi”.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  bceuropa 18 lutego 2012, 17:53

  Przy witrynie z prawidłowo poprowadzonym linkowaniu wew. sitemap można pominąć całkowicie. Zalecałbym jednak ten plik do sklepów gdzie do niektórych produktów jest trudniejszy dostęp i wymaga kilku poziomów. Choć i tego da się uniknąć prowadząc odpowiednią politykę SEO dla sklepu kiedy np. dodajemy nowe produkty. (np. umieszczanie linków do nowych produktów na stronie głównej etc.)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii