Search Console

Czy usunięcie pliku Sitemap może wpłynąć negatywnie na pozycję strony w Google

Wątek dotyczący wskazanej w temacie kwestii pojawił się na Webmaster World. Właściciel strony pytał się, czy usunięcie takiego pliku z Narzędzi Google dla Webmasterów może negatywnie wpłynąć na pozycję jego strony w Google.

I am adding a forum to my website and obviously I won’t be able to keep up with the sitemap. And I was wondering – should I remove the sitemap from WMT or keep it (incomplete)?

Anyone experienced a downside of removing the sitemap from Google’s WMT?

Warto zauważyć, że temat poruszył swego czasu JohnMu, który stwierdził w podobnej dyskusji, że

We use Sitemap files for discovering new URLs and recognizing when existing ones have changed; we don’t remove URLs from the index that aren’t in a Sitemap file.

Czytając odpowiedzi warto zwrócić uwagę np. na to, że potwierdził to „zwykły user”. Zauważmy, że chodziło o  „starą domenę, o ugruntowanej pozycji, regularnie odwiedzaną przez roboty”.

I removed the sitemap on my best site nearly a year ago and did not suffer ANY noticeable ranking loss. The site, being older and well established, is crawled regularly and the sitemap was not providing any real benefit imo.

Oczywiście brak sitemapy w pewien sposób odciążą też serwer

By removing it I have realized a performance benefit since it is no longer drawing resources from my database.

Osobiście nie używam w każdym przypadku sitemapy – dla mnie absolutną podstawą przy stronie to jej spójna struktura – przy dobrym linkowaniu wewnętrznym robot „sobie poradzi”.

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

bceuropa 18 lutego 2012, 17:53

Przy witrynie z prawidłowo poprowadzonym linkowaniu wew. sitemap można pominąć całkowicie. Zalecałbym jednak ten plik do sklepów gdzie do niektórych produktów jest trudniejszy dostęp i wymaga kilku poziomów. Choć i tego da się uniknąć prowadząc odpowiednią politykę SEO dla sklepu kiedy np. dodajemy nowe produkty. (np. umieszczanie linków do nowych produktów na stronie głównej etc.)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *