Wyszukiwarka Google

Czy sprzedaż linków z atrybutem nofollow jest zgodna z wytycznymi Google

Nie od dzisiaj wiemy, że Google nie „lubi” płatnych linków (umieszczonych, w zamian za opłatę,  na stronie odnośnikach), których celem jest przeniesienie mocy na docelowe witryny, a mówiąc z punktu widzenia Google mających wpływ na podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania (pozycjonowanie). Od dawna obserwujemy „walkę” podobną do tej, którą toczą producenci broni ofensywnej i defensywnej – np. jak jedna strona wynajdzie pocisk do skutecznego unieszkodliwiania czołgów, to zaraz druga odpowiada nowym systemem obronnym. Po czym następuje modernizacja pocisku … – i trwa to w nieskonczoność…

Podobnie jest w przypadku branży SEO – linki mające wpływ na pozycję w SERPach są emitowane na różne sposoby – np. SWLe – Google zaś stara się algorytmicznie i „ręcznie” blokować próby manipulacji wynikami. Powstają nowe metody – ostatnio popularny XRummer – które starają się obejść Wytyczne.

Dzisiaj oficjalnie usłyszeliśmy stanowisko Matta w tej kwestii, który (oczywiście) mocno i stanowczo powiedział – sprzedaż linków z atrybutem nofollow jest zgodna z naszymi wytycznymi. Jak podkreślił, to, na czym Google zależy to to, aby w wyniku sprzedaży linków nie następował przepływ PageRank do witryny, która kupiła taki link. To tyle, jeżeli chodzi o Google – dodatkowo np. w Stanach Zjednoczonych Federal Trade Comisssion czy odpowiadająca jej instytucja w Europie może zażądać jednak usunięcia linków, jeżeli istnieją jakieś powiązania materialne między stroną linkującą a linkowaną. Warto umieszczać płatne linki np. w boksie i oznaczać jako „Linki płatne” czy „Linki sponsorowane”.

Zatem sprzedaż linków, w wyniku której wpływamy na pozycję linkowanej strony łamie Wytyczne Google i aby tego unikać (linki przecież można sprzedawać po to, aby dzięki ich obecności na popularnym serwisie strona linkowana pozyskiwała wartościowy ruch) należy używać atrybutu nofollow.

Niektóre osoby mówią „OK, ja nie mogę sprzedawać linków, a dlaczego Google to robi?” (w kontekście linków sponsorowanych). No cóż – prawda jest taka, że te linki nie wpływają na pozycję strony – dotyczy to nie tylko Google, ale i innych, znaczących wyszukiwarek –  (chociaż wiele osób, w tym i ja, zauważa, że uruchomienie kampanii ma wpływ na „awans” strony w wynikach wyszukiwania podczas jej trwania …)

GD Star Rating
loading...
Czy sprzedaż linków z atrybutem nofollow jest zgodna z wytycznymi Google, Czy sprzedaż linków z atrybutem nofollow jest zgodna z wytycznymi Google, 5.0 out of 10 based on 2 ratings Czy sprzedaż linków z atrybutem nofollow jest zgodna z wytycznymi Google

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Lech Krupa 8 września 2010, 21:01

To logiczne stanowisko i chyba „oczywista oczywistość”. W przeciwnym razie Google wytaczało by działa przeciwko wielu metodom pozyskiwania ruchu i ich „organizatorom”, co miało by destrukcyjny wpływ na rozwój i funkcjonowanie prawie całego internetu :).

Mariusz 12 listopada 2012, 17:59

A czy są jakieś wskazówki odnośnie anchor-u takiego linku? Za słowo kluczowe Google się nie pogniewa?

Sebastian Miśniakiewicz 13 listopada 2012, 10:54

Przy linku nofollow możesz robić. co chcesz :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *