Wyszukiwarka Google
16 lutego 2012

Ciekawy wątek pojawił się na Forum Google Webmaster Help. Chodziło o obawy związane z tym, że konkurencja może zaszkodzić serwisowi kierując na niego linki złej jakości do … nieistniejących stron. Problem poruszył webmaster, który zauważył duży spadek ruchu na stronie powiązany z odkryciem dużej ilości linków w Narzędziach Google dla Webmasterów prowadzących do nieistniejących stron w obrębie jego serwisu:

The traffic on my main commercial site dropped about 50%+ during a few day in April of 2011.  My sites traffic has not been this low in over 7 years.  The traffic has not returned, and perhaps gotten worse.  The drop in referrals from search engines is greater that 50% during this period.  About this time I noticed a large influx of spam inbound links that were showing up in my google webmaster tools as 404 errors

W opinii JohnaMu nie dość, że jest to niemożliwe, to jeszcze John powiedział, że … nigdy nie spotkał się z tego typu sytuacją.

To be clear, I have never seen a case where bad links pointing to URLs that return 404 have ever caused a website any noticeable problem in web-search. 404s are a part of the internet, they’re expected to be seen when a non-existent URL is crawled, there’s no reason that I can think of where it would make sense to count 404s against a site.

Strony 404 są częścią Internetu i powinny się wyświetlać w sytuacji, gdy linki prowadzą do nieistniejących stron w danym serwisie. Taka sytuacja nie może odbijać się negatywnie na pozycji strony w Google.

No dobrze – ale co ma zrobić webmaster, jak zauważy taką sytuację? Tutaj pada odpowiedź, która pokazuje, jak bardzo Google zmieniło się ostatnio jeżeli chodzi o kontakty z webmasterami. M.in. dzięki Google+ mają oni lepszy kontakt z pracownikami Google i mogą taką sytuację zgłosić od razu … do nich :). To cieszy – czasem tylko obawiam się, czy czasem nie zostanie to wykorzystane do zwykłego „uprzejmie donoszę”.

That said, if you ever feel that you’ve run across a case where it is really causing a problem, I’d love to take a look at the details. Feel free to send me a note directly on my Google+ profile ( http://johnmu.com/+ ) with the details that you’ve found.

Hm… Logicznie rzecz ujmując, skoro takie coś nie działa, jak się ma usługa, którą już kilka razy widziałem w sieci, a która nazywa się … depozycjonowanie stron konkurencji? :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

spamerman 19 lutego 2012, 0:59

Mało to razy nakłamali? Depozycjonowanie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy „troszeczkę” punktów w znanych i lubianych SWLach rotacyjnych.

Seo-Profi 19 lutego 2012, 1:01

Szook na Forum Google „rzucił wyzwanie” ze dwa tygodnie temu chyba. Jak się komuś by udało zrobić coś jego stronie, byłby guru. Możesz spróbować – poszukaj tylko tego wątku Mariusza na Forum.

Witam 19 sierpnia 2012, 8:50

A co jeśli strony maja odpowiedz 200, ale robots na stronie jest ustawiony na noindex, czyli stron w indeksie nie ma. Ale widzę że konkurencja nawala w takie, wymyślone przez nich adresy. Czy raczej też się nie dostanie filtra?

Sebastian Miśniakiewicz 19 sierpnia 2012, 10:55

John podkreślał wyraźnie, że musi być zwracamy kod 404. Tego sugeruje sie trzymać – noindex nie załatwi sprawy. A jak dasz nofollow, a będą istnieć linki do tej strony, to o tak Googlebot ją odwiedzi. Moim zdaniem narzędzie do usuwania linków, nad którym pracuje Google, załatwi wiele problemów w tej materii. Tylko musimy jeszcze kilka miesiecy na nie poczekać. Nie jest też wykluczone, że update Pingwina, który się zbliża i o którym branżę SEO Matt wręcz ostrzega, wyprostuje różne kwestie…

MarkerMarkecki 14 maja 2017, 3:52

Po co na kierować na error 404 jak można na np. blog.seo-profi.pl/?google-to-zlodzieje i przykładowo takich miliard nieistniejących różnych kombinacji :)
Testowałem zewnętrznie takie manewry dla swojej innej domeny w innym serwerze, efekt okazał się zaskakujące, index został wyrzucony z Google :) Teraz testuję w opcji sub domen np. cos.blog.seo-profi.pl/?google-zlodzieje – w waszym przypadku sub została niestworzona, zaś w wielu seo serwerach na jakich stoją witryny normalnie dla nieistniejącej sub domeny wyświetla się to co jest normalnie bez sub domeny.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii