Wyszukiwarka Google

Czy przy skróconym adresie URL Google uwzględnia anchor text

Serwisy internetowe, które umożliwiają skracanie adresów url, są coraz bardziej popularne. Jak wiemy, od pewnego czasu Google używa m.in. Twittera czy Facebooka do kształtowania pozycji stron w indeksie. Pojawia się pytanie, czy poprzez używanie skracaczy adresów możemy wskazać Google anchor text, na którym nam zależy? Czy można łączyć anchor text ze skróconą wersją adresu?

Odpowiedź jest prosta – tak. Skracanie adresów internetowych działa jak normalne przekierowanie. Jeżeli robot przemierza stronę i widzi np. przekierowanie 301 (które zapewniają najbardziej popularne serwisy, jak bit.ly czy goo.gl), to wówczas oczywiście PR zostanie przekazany końcowemu adresowi. A to oznacza, że link z takim anchor textem będzie miał udział w kształtowaniu pozycji danej strony w SERPach. Dlatego używanie skracaczy adresów nie wpływa negatywnie na działania SEO – zarówno moc, jak i anchor text zostanie przez Google uwzględnione.

Ciekawe zestawienie serwisów oferujących tego typu usługi znajdziemy na SearchEngineLand – jak widać, przekierowanie 301 występuje w większości.

Bardziej należy zwrócić uwagę na to, że np. na stronie Twitter’a większość linków posiada atrybut nofollow – a jak wiadomo oznacza to, że takie linki nie wpłyną na zwiększenie widoczności naszej strony w SERPach. Co oczywiście nie oznacza, że nie przysporzą nam dodatkowego ruchu, a ruch jest jednym z czynników wpływających na postrzeganie strony przez Google w kontekście budowania jej reputacji :)

GD Star Rating
loading...
Czy przy skróconym adresie URL Google uwzględnia anchor text, Czy przy skróconym adresie URL Google uwzględnia anchor text, 7.0 out of 10 based on 3 ratings Czy przy skróconym adresie URL Google uwzględnia anchor text

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1379 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Chcesz pozyskiwać więcej Klientów z Google?

Tak, chcę >>

Opinie i Komentarze

Marceli 9 grudnia 2015, 9:09

Potwierdzam – Sebastian jest w porządku :) niedawno mi pomógł na forum webmasterów odnośnie linków nofollow/dofollow a teraz szukałem informacji o wpływie skracania linków na pozycjonowanie…i… znów na niego trafiłem :) super!

Sebastian Miśniakiewicz 9 grudnia 2015, 9:38

Staram się – SEO to moja pasja, więc jak mogę to dzielę się swoim doświadczeniem czy … przemyśleniami :)
Dzięki za miłe słowa ;)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *