Wyszukiwarka Google
16 maja 2011

Serwisy internetowe, które umożliwiają skracanie adresów url, są coraz bardziej popularne. Jak wiemy, od pewnego czasu Google używa m.in. Twittera czy Facebooka do kształtowania pozycji stron w indeksie. Pojawia się pytanie, czy poprzez używanie skracaczy adresów możemy wskazać Google anchor text, na którym nam zależy? Czy można łączyć anchor text ze skróconą wersją adresu?

Odpowiedź jest prosta – tak. Skracanie adresów internetowych działa jak normalne przekierowanie. Jeżeli robot przemierza stronę i widzi np. przekierowanie 301 (które zapewniają najbardziej popularne serwisy, jak bit.ly czy goo.gl), to wówczas oczywiście PR zostanie przekazany końcowemu adresowi. A to oznacza, że link z takim anchor textem będzie miał udział w kształtowaniu pozycji danej strony w SERPach. Dlatego używanie skracaczy adresów nie wpływa negatywnie na działania SEO – zarówno moc, jak i anchor text zostanie przez Google uwzględnione.

Ciekawe zestawienie serwisów oferujących tego typu usługi znajdziemy na SearchEngineLand – jak widać, przekierowanie 301 występuje w większości.

Bardziej należy zwrócić uwagę na to, że np. na stronie Twitter’a większość linków posiada atrybut nofollow – a jak wiadomo oznacza to, że takie linki nie wpłyną na zwiększenie widoczności naszej strony w SERPach. Co oczywiście nie oznacza, że nie przysporzą nam dodatkowego ruchu, a ruch jest jednym z czynników wpływających na postrzeganie strony przez Google w kontekście budowania jej reputacji :)

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Marceli 9 grudnia 2015, 9:09

Potwierdzam – Sebastian jest w porządku :) niedawno mi pomógł na forum webmasterów odnośnie linków nofollow/dofollow a teraz szukałem informacji o wpływie skracania linków na pozycjonowanie…i… znów na niego trafiłem :) super!

Sebastian Miśniakiewicz 9 grudnia 2015, 9:38

Staram się – SEO to moja pasja, więc jak mogę to dzielę się swoim doświadczeniem czy … przemyśleniami :)
Dzięki za miłe słowa ;)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii