16 maja 2011
Wyszukiwarka Google

Serwisy internetowe, które umożliwiają skracanie adresów url, są coraz bardziej popularne. Jak wiemy, od pewnego czasu Google używa m.in. Twittera czy Facebooka do kształtowania pozycji stron w indeksie. Pojawia się pytanie, czy poprzez używanie skracaczy adresów możemy wskazać Google anchor text, na którym nam zależy? Czy można łączyć anchor text ze skróconą wersją adresu?

Odpowiedź jest prosta – tak. Skracanie adresów internetowych działa jak normalne przekierowanie. Jeżeli robot przemierza stronę i widzi np. przekierowanie 301 (które zapewniają najbardziej popularne serwisy, jak bit.ly czy goo.gl), to wówczas oczywiście PR zostanie przekazany końcowemu adresowi. A to oznacza, że link z takim anchor textem będzie miał udział w kształtowaniu pozycji danej strony w SERPach. Dlatego używanie skracaczy adresów nie wpływa negatywnie na działania SEO – zarówno moc, jak i anchor text zostanie przez Google uwzględnione.

Ciekawe zestawienie serwisów oferujących tego typu usługi znajdziemy na SearchEngineLand – jak widać, przekierowanie 301 występuje w większości.

Bardziej należy zwrócić uwagę na to, że np. na stronie Twitter’a większość linków posiada atrybut nofollow – a jak wiadomo oznacza to, że takie linki nie wpłyną na zwiększenie widoczności naszej strony w SERPach. Co oczywiście nie oznacza, że nie przysporzą nam dodatkowego ruchu, a ruch jest jednym z czynników wpływających na postrzeganie strony przez Google w kontekście budowania jej reputacji :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Marceli 9 grudnia 2015, 9:09

  Potwierdzam – Sebastian jest w porządku :) niedawno mi pomógł na forum webmasterów odnośnie linków nofollow/dofollow a teraz szukałem informacji o wpływie skracania linków na pozycjonowanie…i… znów na niego trafiłem :) super!

  Sebastian Miśniakiewicz 9 grudnia 2015, 9:38

  Staram się – SEO to moja pasja, więc jak mogę to dzielę się swoim doświadczeniem czy … przemyśleniami :)
  Dzięki za miłe słowa ;)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii