4 sierpnia 2010
Wyszukiwarka Google

Strony internetowe coraz bardziej zaczynają wyglądać jak serwisy. Dodatki, takie jak np. Facebook mają jednak wpływ na szybkość wczytywania się strony. Patrząc się na testy Google w zakresie wpływu szybkości ładowania witryny na pozycje w SERPach, nic dziwnego, że w końcu zadano Mattowi pytanie: „Próbuje sprawić, aby moja strona szybko się ładowała. Zauważyłem jednak, że widżety Facebooka wpływają negatywnie na szybkość ładowania się strony. Czy zatem powinienem je usunąć – w końcu dzięki nim strona jest bardziej użyteczna dla użytkownika – pokazuje bowiem, jak dużo ludzi ja lubi, nie sądzisz?”

Świetne pytanie. Sam mam wrażenie, że obecnie dosyć często mamy do czynienia z dwiema skrajnościami – albo odchudzamy stronę maksymalnie, albo – linkujemy ja „bez opamiętania” – zapominając w obydwu przypadkach, że popularność witryny jest ważniejsza od tych dwóch czynników.

Co mówi Matt? „W pierwszej kolejności róbmy to, co jest dobre i użyteczne dla użytkowników naszej strony. To wpływa bezpośrednio na większą ilość odwiedzin, czasu pobytu na stronie, także i więcej będzie się o niej mówiło „w kuluarach” (marketing szeptany)” Nie wspominając już, że do dobrej witryny prowadzą naturalne linki, umieszczane przez osoby, które uznają ją za wartościową.

Niestety, nierzadko popadamy w skrajność przy optymalizacji strony, zapominając o tym, że ma byc ona przede wszystkim użyteczna dla użytkownika. Często jest tak, że Google mówi np., że dany czynnik – tutaj: szybkość ładowania – MOŻE być jednym z tych, które będą miały realny wpływ na pozycje strony w SERPach. Co się dzieje w dalszej kolejności? Otóż wiele osób myśli już nie o użytkowniku, ale o (w tym przypadku) maksymalnym zmniejszeniu wielkości strony – poprzez kompresję skryptów, wrzucanie ich do osobnego pliku itp itd.

Tymczasem nawet jak ten czynnik zostanie uwzględniony w kształtowaniu indeksu (obecnie dotyczy to jedynie 1% anglojęzycznych serwisów) to i tak będzie to … tylko jeden z ponad 200 elementów mających wpływ na pozycję naszej strony w Google. Nie zmieni to też faktu, że to, jak jak dobra jest strona, jaki zawiera kontent, czy jakość prezentowanych wpisów – to one będą w dalszym ciągu podstawowymi elementami mającymi największy wpływ na SERPy.  Dlatego używając widżety na stronie myślmy przede wszystkim o jej użytkownikach i o jakości treści, którą będziemy im prezentować.

OPINIE I KOMENTARZE

gdaq 1 września 2010, 8:20

Podzielam zdanie. User przede wszystkim. Aczkolwiek czasem warto sprawdzic czy nie przesadzilismy i strona nie wazy np. 1Mb :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii