15 czerwca 2010 | Aktualizacja: 12 lipca 2018
Wyszukiwarka Google

Pod koniec 2009 roku Matt zapowiedział, że od 2010 szybkość wczytywania się strony będzie jednym z czynników branych pod uwagę przy ustalaniu rankingu w wynikach wyszukiwania. Pytanie, jakie na początku maja 2010 zadano Mattowi na WebmasterHelp brzmiało:

“Wiele osób z branży SEO “ma obsesję’ na punkcie Twoich uwag związanych z szybkością ładowania się strony i jej wpływem na budowanie rankingu. Mam jednak wrażenie, że będzie to czynnik o bardzo małym wpływie na pozycje w SERPach. Czy mam rację – czy może powinienem też zacząć zwracać na to szczególną uwagę?

Odpowiadając na tak postawione “funny” pytanie, Matt stwierdza, że każda osoba, która uważa, że Google będzie sortować w rankingu strony jedynie na podstawie tego, która z nich jest szybsza od pozostałych, będzie w błędzie.

Jednakże, jeżeli dwie strony są, wyobraźmy sobie, w 100% identyczne – mają takie same backlinks, prezentują taką samą informację, wszystkie strony są takie same, a jedyna różnica jest taka, że strona A jest znacznie szybsza niż strona B – to wówczas z pewnością większa część użytkowników wybierze stronę A. (czyli i ona powinna być wyżej w rankingu).

Musimy także pamiętać, co po raz kolejny jest mocno podkreślane, że Google do budowy rankingu używa ponad 200 faktorów. Szybkość MIAŁA być (jeszcze nie jest) zatem jedynie jedną z tych ponad 200 części składowych algorytmu. Jeżeli zostanie wdrożona w życie, na pewno nie będzie ona jedną z najważniejszych. Nie może bowiem być tak, że jeżeli nasza strona ma fantastyczną treść, ale jest odrobinę wolniejsza od innej, to ją dyskwalifikuje. Należy znaleźć wówczas kompromis (chodzi o algorytm), aby w jego wyniku nadal prezentować dla użytkowników najlepszą treść.

Matt zauważa też, że dużo ludzi korzysta z narzędzi służących do badania stopnia szybkości ładowania strony, i dzięki temu webmasterzy  zauważają, że dzięki dokonaniu kilku drobnych zmian na stronie, można ją przyspieszyć … nawet o 80%! Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby odwiedzające stronę z pewnością zauważą poprawę w jej ładowaniu i powrócą później do niej. (i jest to znowu, w moim zdaniu “za” za dodaniem szybkości ładowania strony do czynników wpływających na ranking). Dlatego z punktu widzenia użytkownika jest sensownym, aby myśleć o szybkości wczytywania się strony, ponieważ można w wielu przypadkach poczynić tutaj stosowne usprawnienia.

Matt sugeruje, aby nie dać się zwariować temu czynnikowi; należy myśleć o nim jako o czymś, co sprawi, że użytkownik będzie chętniej powracał na naszą witrynę, a nie w kategoriach “obsesji” :)

PS Jak dowiedziałem się ostatnio na SEMCampie (maj 2010) , szybkość jest na razie w fazie testów na około 1% stron, w dodatku angielskojęzycznych. Można jednak domniemywać, że niedługo, po fazie testów, zmiany wejdą w życie. I wówczas mogą dziać się podobne sytuacje, jak po 2 czerwca, kiedy w życie wszedł update algorytmu o wdzięcznej nazwie Mayday…

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !
Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.

  GD Star Rating
  loading...
  Czy powinniśmy mieć obsesję na punkcie szybkości ładowania się strony

  9.8106

  OPINIE I KOMENTARZE

  phelnik 20 czerwca 2010, 12:27

  Przystosowałem wszystkie swoje strony tak, by ich czas ładoania nie przekraczał 1,5 sec. – tak bynajmniej pokazuja NDW. Sporadycznie czasem przekracza te wartosc. Zmian w pozycjach, itp nie zauwazylem
  pozdrawiam

  Seo-Profi 20 czerwca 2010, 12:33

  Jak powiedział Kaspar na SEMCampie w maju 2010 – ten czynnik (szybkość ładowania strony) jest na razie testowany JEDYNIE na witrynach anglojęzycznych, w dodatku … na jedynie 1%. Zatem w Polsce nie powinniśmy obserwować wpływu szybkości na pozycję, co też i Ty potwierdziłeś.
  Nie jest jeszcze w dodatku pewne, czy ten czynnik wejdzie w skład algorytmu. O ile rok temu Matt mówił wręcz, że na pewno, o tyle teraz mówi, że “jak wejdzie to i tak nie będzie należał do elementów mających największy wpływ na pozycje w SERPach”.

  Lech Krupa 24 lipca 2010, 22:27

  Wejdzie czy nie wejdzie – zadbać o szybkość ładowania strony warto.
  Oczywiście bez popadania w skrajność.
  Czynnik ten został wprowadzony jakiś czas temu jako składowa Wyniku Jakości dla reklam AdWords i stał się skutecznym “batem” na niektórych właścicieli stron (czy webmasterów), którzy “nie szanowali” czasu odwiedzających ich strony.
  Czas ładowania strony to ważny czynnik użyteczności strony internetowej. Skrajne zaniedbanie w tej kwestii zniechęci większość odwiedzających nawet te najciekawsze, najbardziej wartościowe witryny. A że odwiedzający to przecież potencjalni Klienci, odchodzą wraz z nimi potencjalne konwersje. Do konkurencji:(

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii