15 czerwca 2010 | Aktualizacja: 12 lipca 2018
Wyszukiwarka Google

Pod koniec 2009 roku Matt zapowiedział, że od 2010 szybkość wczytywania się strony będzie jednym z czynników branych pod uwagę przy ustalaniu rankingu w wynikach wyszukiwania. Pytanie, jakie na początku maja 2010 zadano Mattowi na WebmasterHelp brzmiało:

„Wiele osób z branży SEO „ma obsesję’ na punkcie Twoich uwag związanych z szybkością ładowania się strony i jej wpływem na budowanie rankingu. Mam jednak wrażenie, że będzie to czynnik o bardzo małym wpływie na pozycje w SERPach. Czy mam rację – czy może powinienem też zacząć zwracać na to szczególną uwagę?

Odpowiadając na tak postawione „funny” pytanie, Matt stwierdza, że każda osoba, która uważa, że Google będzie sortować w rankingu strony jedynie na podstawie tego, która z nich jest szybsza od pozostałych, będzie w błędzie.

Jednakże, jeżeli dwie strony są, wyobraźmy sobie, w 100% identyczne – mają takie same backlinks, prezentują taką samą informację, wszystkie strony są takie same, a jedyna różnica jest taka, że strona A jest znacznie szybsza niż strona B – to wówczas z pewnością większa część użytkowników wybierze stronę A. (czyli i ona powinna być wyżej w rankingu).

Musimy także pamiętać, co po raz kolejny jest mocno podkreślane, że Google do budowy rankingu używa ponad 200 faktorów. Szybkość MIAŁA być (jeszcze nie jest) zatem jedynie jedną z tych ponad 200 części składowych algorytmu. Jeżeli zostanie wdrożona w życie, na pewno nie będzie ona jedną z najważniejszych. Nie może bowiem być tak, że jeżeli nasza strona ma fantastyczną treść, ale jest odrobinę wolniejsza od innej, to ją dyskwalifikuje. Należy znaleźć wówczas kompromis (chodzi o algorytm), aby w jego wyniku nadal prezentować dla użytkowników najlepszą treść.

Matt zauważa też, że dużo ludzi korzysta z narzędzi służących do badania stopnia szybkości ładowania strony, i dzięki temu webmasterzy  zauważają, że dzięki dokonaniu kilku drobnych zmian na stronie, można ją przyspieszyć … nawet o 80%! Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby odwiedzające stronę z pewnością zauważą poprawę w jej ładowaniu i powrócą później do niej. (i jest to znowu, w moim zdaniu „za” za dodaniem szybkości ładowania strony do czynników wpływających na ranking). Dlatego z punktu widzenia użytkownika jest sensownym, aby myśleć o szybkości wczytywania się strony, ponieważ można w wielu przypadkach poczynić tutaj stosowne usprawnienia.

Matt sugeruje, aby nie dać się zwariować temu czynnikowi; należy myśleć o nim jako o czymś, co sprawi, że użytkownik będzie chętniej powracał na naszą witrynę, a nie w kategoriach „obsesji” :)

PS Jak dowiedziałem się ostatnio na SEMCampie (maj 2010) , szybkość jest na razie w fazie testów na około 1% stron, w dodatku angielskojęzycznych. Można jednak domniemywać, że niedługo, po fazie testów, zmiany wejdą w życie. I wówczas mogą dziać się podobne sytuacje, jak po 2 czerwca, kiedy w życie wszedł update algorytmu o wdzięcznej nazwie Mayday…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  phelnik 20 czerwca 2010, 12:27

  Przystosowałem wszystkie swoje strony tak, by ich czas ładoania nie przekraczał 1,5 sec. – tak bynajmniej pokazuja NDW. Sporadycznie czasem przekracza te wartosc. Zmian w pozycjach, itp nie zauwazylem
  pozdrawiam

  Seo-Profi 20 czerwca 2010, 12:33

  Jak powiedział Kaspar na SEMCampie w maju 2010 – ten czynnik (szybkość ładowania strony) jest na razie testowany JEDYNIE na witrynach anglojęzycznych, w dodatku … na jedynie 1%. Zatem w Polsce nie powinniśmy obserwować wpływu szybkości na pozycję, co też i Ty potwierdziłeś.
  Nie jest jeszcze w dodatku pewne, czy ten czynnik wejdzie w skład algorytmu. O ile rok temu Matt mówił wręcz, że na pewno, o tyle teraz mówi, że „jak wejdzie to i tak nie będzie należał do elementów mających największy wpływ na pozycje w SERPach”.

  Lech Krupa 24 lipca 2010, 22:27

  Wejdzie czy nie wejdzie – zadbać o szybkość ładowania strony warto.
  Oczywiście bez popadania w skrajność.
  Czynnik ten został wprowadzony jakiś czas temu jako składowa Wyniku Jakości dla reklam AdWords i stał się skutecznym „batem” na niektórych właścicieli stron (czy webmasterów), którzy „nie szanowali” czasu odwiedzających ich strony.
  Czas ładowania strony to ważny czynnik użyteczności strony internetowej. Skrajne zaniedbanie w tej kwestii zniechęci większość odwiedzających nawet te najciekawsze, najbardziej wartościowe witryny. A że odwiedzający to przecież potencjalni Klienci, odchodzą wraz z nimi potencjalne konwersje. Do konkurencji:(

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii