Wyszukiwarka Google

Czy „pad” strony może mieć wpływ na jej ranking w SERPach

Odpowiedź jest krótka – TAK.

Kwestia poruszona w pytaniu zadanym Mattowi dotyczyła sytuacji, podczas której ma miejsce awaria serwera. Zanalizujmy to „oczami robota”.

Następuje pad strony. Robot wchodzi po jakimś np. linku na stronę główną i … widzi, że nic tam nie ma. Jeżeli wcześniej strona istniała w indeksie, to przy padzie trwającym dzień/dwa nic nie powinno się stać i nasza witryna pozostanie w indeksie (oczywiście osoby wchodząc na nią zobaczą … brak strony, jednak system da nam niejako „szansę”). Robot będzie co jakiś czas sprawdzał „co się dzieje”, czy strona aby czasem nie „wróciła”, nie obniżając jednocześnie naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli jednak serwer odmówił posłuszeństwa na dłuższy czas, to z pewnością strona zniknie z indeksu. I wówczas częstotliwość odwiedzania adresu zmaleje, jednak nie oznacza to, że stoimy na straconej pozycji. Jak tylko strona wróci na swoje miejsce, po pewnym czasie zostanie na nowo zaindeksowana.

Matt tego nie powiedział, ale zdarza się, że wyniku długotrwałego padu strona może pojawić się na niższych pozycjach i dojście do wyjściowego stanu, sprzed pada, może zająć trochę czasu. Po prostu trzeba będzie niejako na nowo zyskać „uznanie” w oczach Google :)

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *