Wyszukiwarka Google
17 czerwca 2010

Problem zduplikowanej treści w obrębie jednej witryny i użycie do jego rozwiązania rel=canonical jest (już) czymś oczywistym. Co jednak, jak kilka stron jest podobnych – ale znajdujących na różnych witrynach? Oto pytanie, jakie zadano Mattowi w tej kwestii w kwietniu 2010.

„Jeżeli chciałbym rozpowszechniać na różnych domenach swoje artykuły, to czy mógłbym za pomocą rel=”canonical” wskazywać, który adres dla danej treści chcielibyśmy, aby został zaindeksowany?”

Według Matta takie działanie na pewno nie zaszkodzi i wcale nie byłby zdziwiony, gdyby to … zadziałało :).

Jeżeli rozpowszechniamy treść w Internecie, zwłaszcza podobną, w kilku miejscach, warto zawsze zawrzeć w niej link do oryginalnego źródła dokumentu, aby przy dwóch stronach o podobnym PageRanku, gdzie jedna linkuje do drugiej, ta z oryginalną treścią przekazywała więcej mocy (PageRanku) stronie docelowej.

Z tego samego powodu używanie rel=”canonical” w przypadku istnienia kilku witryn ze stronami o podobnej treści może być sygnałem dla wyszukiwarki, że oryginalna treść dokumentu jest zlokalizowana właśnie „tutaj”.

Matt uważa, że algorytm Google przeszedł już daleką drogę i potrafi uwzględnić rel=”canonical” we wzajemnych relacjach nie tylko dla stron w obrębie jednej witryny, ale i dla różnych domen.

Zobacz oryginalny materiał na YouTube.

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii